Забраняват подвеждащите послания в онлайн търговията

Тази седмица Министерският съвет прие предложение за промени в Закона за защита на потребителите, съобщава Комисията за защита на потребителите (КЗП).
Законопроектът допълва критериите, по които Комисията за защита на потребителите извършва преценка кога дадена търговска практика е нелоялна, ще доведе до подобряване на прилагането на действащото законодателство и е съобразен изцяло с правото на Европейския съюз.
Aко бъдат приети от Народното събрание, текстовете ще възпрепятстват онлайн търговците да публикуват подвеждаща или фалшива информация за продаваните от тях стоки, например с неверни отзиви от други потребители.
„Посланията, които се отправят, трябва да са автентични“, каза председателят на Комисията за защита на потребителите Димитър Маргаритов в интервю за Bulgaria ON AIR.
Доставчиците на онлайн платформи за електронна търговия също ще трябва да са по-отговорни към потока на информация. От тях ще се изисква да представят критериите, по които се осъществява класирането на информацията в търсачките на интернет магазините, както и дали третите лица, предлагащи стоки и услуги в платформите за пазаруване, са търговци или не. Промените в Закона за защита потребителите предвиждат и сериозни санкции за нарушителите, особено при т.нар. трансгранични нарушения.
Прочети цялата публикация



Хиляди румънци пак протестираха срещу корупцията в съдебната система на страната
Олег Палюшев: В Благоевград ще бъде изграден уникален логистичен център за матраци по световни стандарти
Петото издание на Digital4StaraZagora ще разкрие тенденциите в бизнеса и онлайн търговията
CyberSecurity and Data Protection Forum 2025: Между растящите атаки и новата киберустойчивост
Точно преди Коледа: Защо американците купуват по-малко
Христо Христов: Държавна сигурност следяла над 2500 офицери от армията
МФ избра Digital ID за онлайн информационната кампания за еврото
Кампанията „Не сте сами“ вече има и сайт
Все повече българи си поставят граници в употребата на мобилни устройства, показва проучване на Yettel
Наложеният платеж за плащане на пратки може да отпадне?
Прогнозите на експертите: Какви са бъдещите конфигурации за управление?
"Магазин за хората": Държавата отвори първия щанд с ниски надценки
Защо правителствата трябва да спрат да повишават минималната заплата
Петролни и газови групи изоставят проекти за производството на водород
Кристин Иванов, спасил жена от паднал в река автомобил, е Полицай на годината
Потребителската кошница поскъпна с 1 лев
Боровец и Банско се наредиха сред най-евтините ски курорти в Европа
Асен Златев поема ръководството на Българската федерация по вдигане на тежести
Народният театър "Иван Вазов" и Министерството на културата влязоха във война