Продължава проверката за изясняване на факти и обстоятелства около строителството на автомагистрала „Хемус“
Трябва да е ясно, че се обединихме пред една пирамида, която строи магистрала на зелено. Данните, с които разполагаме, сочат, че са съставени десетки документи с невярно съдържание. За всеки един от тях ще търсим отговорност, заяви вицепремиерът и министър на вътрешните работи Бойко Рашков. По думите му за първи път част от изграждането на национален обект е с неизвестен извършител. Той посочи, че властите не знаят коя е фирмата, заела се със строежа на участъците от „Хемус“ и са получили авансови плащания. Министър Рашков припомни, че преди около месец министър Комитова публично информира за установени нередности при строителството. Предвид съдържащите се данни за множество престъпления в тази информация, МВР започна проверка, която продължава и ще бъде извършена в най-кратък срок. Започнахме самостоятелно разследване, в което трябва да установим кой строи тези лотове, за които е платено авансово. От това, което чухме и се вижда в документите, стана ясно, че за някои участъци не се знае кой работи и за това си има основателни причини, допълни вътрешният министър, а този въпрос е от обществено значение.
Главният секретар на МВР гл. комисар Петър Тодоров уточни, че по сигнала на МРРБ за АМ „Хемус“ работят няколко структури в МВР, в тясно сътрудничество с НАП и ДАНС. Проверяват се "инхаус" договори за строителството на магистралата, както и последвалите договори, които Дружество "Автомагистрали" е сключило за доставки, услуги и специфични дейности с частни фирми. 77 млн. лв. са преведени за строеж лот 4 на АМ „Хемус“ без да има разрешително за строеж, за лот 5 – 91 млн. лв., за лот 6 – 101 млн. лв., съобщи заместник-директорът на ГДНП ст. комисар Атанас Илков. Той уточни, че проверката в ГДНП е започнала след постъпил сигнал с данни за установени множество нарушения при строителството на магистралата - авансово плащане, незапочнати процедури по отчуждаване и липса на реални строителни дейности в много от лотовете. Директорът на НАП Румен Спецов обясни, че целта на проверките в дружеството е да се изясни дали чрез договорите не са извършвани данъчни нарушения.
На пресконференцията присъстваха председателят на ДАНС Пламен Тончев и експерти от Министерството на регионалното развитие и благоустройството.
Прочети цялата публикация