Когато бижутерът твори...

Столичната улица „Иван Шишман“ все още е в ремонт, а в есенните дни усещането е за самота и разруха. В един от тези дни, дъждовен и тъжен, Петър (Пепи) Арбов поставя реквизитен крокодил до една от локвите на улицата и го снима, за да разсмее приятелите си. Всеки от тях знае, че винаги може да посети ателието на Пепи, сгушено в един двор на тази улица, за да изпие едно кафе с майстора на бижута и да се посмее от сърце.
Оптимист и с чувство за хумор, Пепи Арбов живее в свят на черепи и стиймпънк, а бижутата му са вдъхновени именно от интереса му към природата и индустриалната революция. „Баща ми беше художник, завършил в Грузия. Когато се прибира в България, иска да стане преподавател, но по ред причини не са го допуснали. Така се случи, че стана главен моделиер на „Златарска промишленост“, разказва Пепи, за да се представи. Още в юношеските си години той се увлича по ювелирното изкуство и с помощта на баща си овладява различни техники.
Тъмните сили на златото
Първоначално Пепи Арбов твори бижута от месинг, които продава в градинката на „Кристал“ в София. Постепенно започва да твори и от благородни метали, като около десет години от творчеството си посвещава на работа със злато и скъпоценни камъни. По думите на ювелира, когато един творец работи със злато, около него има тъмни сили. „Винаги се появяват едни такива хора…“, коментира Пепи без да довърши изречението. Ясно е обаче, че майсторът на бижута не харесва суетата и претенциозността, която носят някои от по-платежоспособните клиенти, но за съжаление на бижутера основно те могат да си позволят да купят ръчно произведено бижу от злато.
Пепи има своето решение – отказва се от златото и започва да майстори бижута от сребро. „То дава спокойствие“, убеден е ювелирът и признава, че не му липсват по-добрите приходи от продажбите на златни бижута. Това е моментът, в който Пепи Арбов започва да експерименти с „по-авторски неща“.
Череп за подарък
Бижутерът се вдъхновява от природата и интересът му към черепите идва съвсем естествено. За разлика от много хора, Пепи Арбов не ги свързва с култ към смъртта, а търси в тях съвършенството на природата. С годините натрупва колекция от албуми, посветени на черепите като изображение и сам твори хиляди, вплетени в различни бижута. „Истински черепи имам около 15, основно от животни“, казва Пепи и показва някои от тях, окачени на стените или поставени на рафтове в ателието му.
Самият бижутер предпочита стилизираната форма, вплетена в общото изображение на бижуто. Модата да се харесват черепи идва и си отива, а много световноизвестни артисти като Мадона често използват този символ, коментира Пепи Арбов. Понякога в изображението се стига до невъобразим кич, който изумява бижутерът. Всеки път, когато той твори именно с това изображение, си спомня една от най-важните сентенции: „Помни, че си смъртен“.
Подарък, изработен с любов
Пепи Арбов признава, че не обича да работи по поръчка, ако клиентът е дошъл със снимка на определено бижу. Тогава понякога визията на поръчителя се различава от авторската, което води до разочарование. Дългогодишната му кариера го е поставяла в различни ситуации, но най-често се случва така, че изработено от него бижу се харесва на ценител на ювелирното изкуство или „бижуто намери човека“, шегува се майсторът.
С много любов и прецизност Пепи изработва бижута, които подарява на приятелите си. „Има едно поверие, че когато носиш риба, те очаква рожба. Веднъж направих набързо риба на една приятелка с камък, който тя ми беше дала. След няколко месеца забременя“, спомня си бижутерът и пресъздава усмихнатото лице на дамата, когато му е съобщила, че очаква дете от съпруга си. След това тя има втора рожба.
От стийм към сайбър пънк
Стиймпънк (Steampunk) е течението, свързвано с индустриалната революция, което вдъхновява изключително много Пепи Арбов. Ето защо зъбните колела и часовниковите механизми са широко застъпени в колекциите му от бижута. Именно тази страст е причината да пътува две поредни години до Токио, където стиймпънк бижутата му буквално се разграбват. Поканата за двете посещения идва, след като Пепи Арбов показва творбите си на едно от най-престижните бижутерски изложения в Париж.
Освен „механиката“, вплетена в различни елементи за бижута, от рафтовете в ателието на ювелира ни гледат много роботи. Те са новата страст на Пепи Арбов, който все повече работи в сайбър пънк жанра, защото това е бъдещето.
Снимки: Иван Нотев
Прочети цялата публикация




Какви са най-честите грешки, които допускаме, тръгвайки в планината на прага на зимния сезон
Свързана със сина на Тръмп компания за дронове спечели договор от Пентагона
Китаристът на „Скорпиънс“ Матиас Ябс навърши 70
Опозореният принц Андрю се утешава с видеоигри и гигантски телевизор, спи в стая с плюшени мечета
Колко ни струва един обяд у нас и в САЩ
Под тежък обстрел! Путин мобилизира резерви, за да защити Русия от украинските дронове
Елверсберг и Лукас Петков сдадоха върха във Втора Бундеслига
Гол дели Алекс Овечкин от попадение №900 в НХЛ
Течното злато на Добруджа
Овечкин е само на гол от историческо постижение
Еленският бут ще кандидатства за защитено географско указание
Двама тежко ранени при стрелба в германския град Есен
Тимо Вернер се разделя с Лайпциг през зимата
Какви са най-честите грешки, които допускаме, тръгвайки в планината на прага на зимния сезон
Дете падна от скала край Седемте Рилски езера
Притеснения зад Океана! Шътдаунът може да намали БВП на САЩ с 0,1% седмично
Дрогиран инспектор от ДАИ-Пловдив блъсна пешеходец на заден ход
Дрогиран инспектор от ДАИ-Пловдив блъсна пешеходец на заден ход, министерството реагира
The Wall Street Journal: Тръмп планира нов военен флот от 300 кораба, способен да се противопостави на Китай
Надежда Йорданова: В България правосъдието е в плен на олигарсите