БНР | 07.11.2021 09:44:40 | 148

Лука Дончич отново е герой след тройка със сирената

Отборът на Далас Маверикс постигна втората си поредна драматична победа в НБА. След като преди три дни излъгаха Сан Антонио с една точка, баскетболистите на Джейсън Кид спечелиха двубоя срещу Бостън Селтикс със 107:104 (29:15, 28:25, 22:32, 28:32) в “Американ Еърлайнс Сентър” в Тексас. Героят за успеха за пореден път се казва Лука Дончич, който попари “келтите” със страхотна тройка с финалната сирена, чрез която тимът му записа шестата си победа за сезона по баскетбол и се изкачи на третата позиция в Западната конференция.

В отсъствието на един от своите лидери - Джейлън Браун, Селтикс започнаха мача мудно и още след края на първата четвърт изостанаха с цели 14 точки в резултата след 29:15. Солидната игра Дончич и неговият съотборник Джейлън Брънсън във втората четвърт позволи на Далас да увеличи актива си с още три точки, като на полувремето Далас имаше преднина от 17 при 57:40. Гостите най-сетне успяха да се събудят в началото на третата част, когато Джейсън Тейтъм и заелият мястото на Браун в титулярната петица Денис Шрьодер успяха да върнат отбора си в играта, намалявайки пасива на само две точки при 61:59.

Това изобщо не успя да разколебае тексасци, които успяха да спрат опита на “келтите” за обрат и поведоха със седем точки след 36 минути игра - 79:72. Всичко най-хубаво от сблъсъка бе оставено за последната четвърт, в която Бостън показа характер и поведе за първи път в мача след тройка на Маркъс Смарт за 102:104 при оставащи около 2 минути до финалната сирена. В тях обаче Селтикс не успяха да отбележат нито една точка, докато от другата страна първо Порзингис изравни с мощна забивка за 104:104 пред погледа на Джейсън Тейтъм, а в последното нападение в мача Дончич сложи точка на спора с тройка през ръката на Джош Ричардсън за 107:104.

Лука Дончич поведе победителите с 33 точки, 9 борби и 5 асистенции, регистрирайки първия си мач с поне 50% (5/10) стрелба от тройката от началото на сезона. Кристапс Порзингис се включи отлично с 21 точки и 7 борби, докато Джейлън Брънсън и Реджи Бълок допринесоха с по 13 точки от пейката.

Джейсън Тейтъм завърши с “дабъл-дабъл” от 32 точки и 11 борби за Бостън. Денис Шрьодер се отчете с 20 точки и 6 асистенции, Робърт Уилямс наниза 16 точки и овладя 8 борби, Ал Хорфърд реализира 14 точки, а Джош Ричардсън допълни с още 13 от пейката.