БНР | 10.11.2021 20:16:25 | 221

Jazz Inspired - новият албум на Ars Nova Lux


Премиерно в българския радиоефир звучат откъси от новия албум Jazz Inspired ("Вдъхновено от джаза") на ансамбъл Ars Nova Lux - броени дни преди официалното му представяне с концерт в Люксембург, където са базирани музикантите. 
В основата на този състав е флейтистката Мария Митева - възпитаничка на Музикалното училище в Стара Загора. През 90-те години тя продължава обучението си в Университета за музика и сценични изкуства във Виена. В Австрия започва кариерата й на професионален музикант и педагог, но от есента на 2009 г. българката живее и работи в Люксембург, където създава Ars Nova Lux - ансамбъл с променлива геометрия на състава и необичайни комбинации от музикални инструменти:   флейта, кларинет, перкусия, китара, пиано и различни гости, според изискванията на партитурите. 
Музикантите в ансамбъла са: Мария Митева - флейта, Кае Шираки - пиано, Люк Хемър - вибрафон/перкусия, Оливие Дартевел - кларинет, Йосип Драгнич - китара. Гости в албума са Том Хек - бас китара, Борис Динев - барабани. Използван е и запис на народна песен, изпълнена от Мария Парашкевова. 
Ars Nova Lux предлага голямо разнообразие от стилове - от класика до експериментална музика, с променлив състав от 2 до 5 инструмента. Напоследък се специализира главно в съвременната музика с фокус върху люксембургските автори. 
Повече подробности за това и за пиесите в новия албум разказа основателката на ансамбъла Мария Митева в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Чуйте в звуковия файл.

Прочети цялата публикация