Fakti.bg | 12.11.2021 21:42:32 | 305

Италия пропусна да стигне до обрат срещу Швейцария, Жоржиньо изпусна дузпа

Италия и Швейцария завършиха наравно 1:1 на "Олимпико" в решителна битка за първото място в група С на квалификациите за Световното първенство. Отборът на Мурат Якин имаше предимство пред първото полувреме. Гостите откриха в 11-ата минута с попадение на Силван Видмер. Те пропуснаха още няколко добри ситуации, а в 36-ата минута Джовани Ди Лоренцо изравни. В последната минута от игрово време Жоржиньо пропусна дузпа за домакините.

Гостите започнаха агресивно двубоя. Отборът на Роберто Манчини опита да поеме контрол върху срещата, но не успяваше да организира опасна атака. В 11-ата минута "адзурите" бяха изненадани от отлична контраатака насъперника. Ноа Окафор задържа топката в наказателното поле и отлично намери нахлуващия Видмер, който разстреля Донарума.

Ранното попадение даде още по-голяма увереност на швейцарците и в следващите минути те организираха още опасни атаки, докато съперникът им изглеждаше объркан. Пробив на Варгас не доведе до сериозен удар, а силен изстрел на Окафор мина покрай дясната греда на Донарума.

В 21-ата минута Италия стигна до първата си възможност и тя бе голяма. Пробив на Емерсон отляво завърши с подаване към Жоржиньо. Неговият удар бе отклонен и топката стигна до Барела в малкото наказателно поле. Халфът стреля, но Зомер направи отлично спасяване. Тази ситуация даде импулс в играта на домакините и те започнаха да притискат съперника. Удар на Киеза отиде в ръцете на Зомер, който бе отлично пласиран.

Силният период на "адзурите" бе кратък и защитата им отново трябва да се справя с бързите атаки на Швейцария. Статично положение обаче доведе до изравняване на резултата. След центриране от фал на Инсиние Ди Лоренцо изпревари лошо излезлия Зомер и с глава успя да насочи топката към мрежата.

След почивката и двата отбора подходиха доста по-предпазливо и голови положения липсваха. Манчини опита да промени нещо със смени, като на терена се появиха Берарди и Тонали, който се включи активно. Атаките на гостите, които притесниха сериозно Италия през първото полувреме, тотално отсъстваха.

Домакините имаха предимство по отношение владеенето на топката, но и те не създаваха нищо пред вратата на съперника. Чак в 76-ата минута се стигна до реална ситуация пред вратата на Зомер. Остър удар на Инсиние се отклони в Закария и топката се насочи опасно, но вратарят бе на мястото си и отрази. Шест минути преди края Киеза получи възможност да стреля от добра позиция, но прати топката над вратата.