В село Пепелина избирателите се събират в една кола

Село Пепелина е най-малкото в цялата Русенска област, но е едно от най-красивите.
То се намира в живописния каньон на Черни Лом, на около 40 километра от Русе.
Природната красота и новите туристически маршрути за скално катерене го направиха атрактивно в последните години.
„Пепелина е много силно енергийно място, за пребиваване, за живеене. Още когато имаше вестник „Работническо дело“, в него имаше статия как въздухът в Пепелина е най-близкият до въздуха във Велинград“, разказва пред БНР кметският наместник Георги Корчев.
Той пояснява, че къща в Пепелина не можеш да си купиш, тъй като много русенци предпочитат селото за почивните си дни. Да, но постоянните жители с право на глас се събират в една кола.
„На всички избори дотук винаги е имало 4-5 човека, които са подавали заявления по настоящ адрес да гласуват в избирателната секция, която вече я няма в Пепелина.“
Корчев има спомени за времената, в които селото е било по-многолюдно. Било известно с това, че по радиоточката обявяват края на изборния ден още в 8.30 сутринта при гласували 100% от гласоподавателите.
„Беше хем като виц, но в същото време чистата истина“, казва Георги Корчев.
Всъщност в Пепелина изборният туризъм е съвсем легален.
Ако тръгнете за това приказно село, сгушено сред скалите на Поломието, трябва внимателно да следите указателните табели. Приложенията за навигация не работят.
Селото е на махали. Те се образували, когато след голямо наводнение хората се населили по високите части. Във всяка махала обхват имат различни gsm оператори.
„Има църква, офис на кметския наместник и в общи линии е това. Няма магазин, няма аптека, няма кръчма, няма читалище, няма библиотека. Няма магарета, има няколко кози, няколко кокошки“, описва селото Корчев.
Според него най-големият проблем е, че хората се връщат трудно на село, защото все повече свикват с модерния начин на живот.
Искали да пуснат интернет, но работата отишла в девета глуха по думите на кметския наместник.
Може да са малко гласоподавателите в Пепелина, както се казва - един файтон хора, но са стриктни и не пропускат избори. Такава е 76-годишната Величка Великова.
„Винаги съм ходила на изборите, защото младите мислят, че всичко е така, по вода отгоре, ама не е така.“
Три избора за тази година са много, смята тя.
„Защо стана ли? Защото всички се бият за пари. Ей това е всичката работа.“
Четирима са сигурните, които ще тръгнат към съседното Широково, за да гласуват и този път. От избраниците искат едно – да живеят с болките на хората.
„Да идва край тях поне един път в годината, да си кажем какво има, що има.“
Прочети цялата публикация




"Много хубаво беше на Клептуза едно време"
Путин между враждуващите фракции в Кремъл: война ли ще избере или мир
Легендата на полското кино Барбара Брилска навърши 85 години самотна и болна
Разбиха печатница за фалшиви евро в село Реброво (СНИМКИ)
50-годишната Милица Гладнишка призна: Не искам сватба!
15-годишно момиче подкара кола и катастрофира зрелищно в село край Луковит
15-годишна открадна кола и се заби в ограда на къща в село до Луковит (видео)
Непълнолетно момиче се заби с кола в ограда на къща в село до Луковит
Има ли опасност река Стряма да излезе от коритото си
Защо в Северна Корея изведнъж се появиха толкова много коли?
Новата власт се разбрала с Турция в кратък срок "Булгаргаз" и "Боташ" да предоговорят газовия договор
Владимир Путин: За момента не виждам смисъл от среща със Зеленски
Володимир Зеленски: Като отказва среща, Путин избира още война
Мечтата оживява: ЦСКА показа кадри от "Българска армия" (ВИДЕО)
Ламин Ямал е играч на сезона в испанскита Ла Лига
Министър Милошев представи данни за загуби на НДК и неправомерно увеличение на заплатите на ръководството
Фамозен финал: Балкан Ботевград триумфира с титлата след инфарктна победа срещу Локомотив Пловдив
Контролата Молдова – България в снимки