ЕС готви нов удар по Беларус

Европейският съюз се надява да разшири санкциите си срещу Беларус, така че да обхванат авиолиниите, туристическите бюра и хора, замесени в превозването на мигранти в Беларус, каза днес Жозеп Борел, върховният представител на ЕС по сигурността и външната политика, цитиран от Ройтерс.
Пристигайки на срещата на министрите на външните работи на страните от ЕС в Брюксел, той заяви пред журналисти, че през уикенда е разговарял по телефона с беларуския външен министър Владимир Макей и му е казал, че ситуацията на полско-беларуската граница, която е и външна граница на ЕС, е абсолютно недопустима и трябва да се окаже хуманитарна помощ на струпалите се там мигранти.
Преди днешната среща за обсъжданите от ЕС мерки срещу Беларус говори и германският външен министър Хайко Маас. Съюзът е далеч от края на "санкционната спирала" срещу Минск, заяви той. Маас призова всички авиокомпании да не участват в превозване в Беларус на нелегални мигранти, които след това за използвани в "хибридната война" на Лукашенко срещу ЕС. Летището на Минск трябва да стане "зона, забранена за полети", заяви на пристигане в Брюксел литовският министър на външните работи Габриелюс Ландсбергис. Той предложи ЕС да помогне за репатриране на мигрантите от Беларус в родните им страни в Близкия изток.
Прочети цялата публикация



Въздушна тревога в цяла Украйна: Русия готви комбиниран удар след кървавата събота с жертви в Запорожие и Харков
Голямо лятно разместване в Манчестър Сити: Кои звезди ще напуснат „Етихад“?
Нападение срещу Украйна от Беларус: "Опасността нараства"
Зеленски: Русия готви нов масиран удар по Украйна. Медведев към европейците: Край на спокойния ви сън
Нов удар по екипа на Байкушев: Втора ключова оставка за по-малко от месец
Нов удар по Лацио: Клубът е осъден за дискриминация срещу бременна футболистка
Ултиматумът на Зеленски: Може ли Украйна да атакува Беларус?
Бивш шеф на НАТО: Украинската армия има важна роля в европейската архитектура за сигурност
OpenAI променя ChatGPT: какво може да прави новият модел Bidi 1
Лавров намекна за ядрен удар и припомни на западните дипломати да напуснат Киев
Клоп на въпрос за Реал Мадрид: Там е Жозе
Украински МиГ-29 се разби край Полтава, Русия унищожи друг на летище "Вознесенск"
Нова ера в плуването: Стенберген счупи рекорда на 100 метра свободен стил
Унизително завръщане за Уругвай - играчите ще търсят сами полети за дома
Край на една ера: Звездата от „Приятели“ Кортни Кокс се раздели със съпруга си
НА ЖИВО: Панама - Англия 0:0, "трите лъва" търсят попадение
Силен трус разлюля Пакистан и Афганистан и предизвика паника
Трагедия в кеча: Легендарният Джо Доринг почина на 44 години след битка с рака
Алехандро Давидович Фокина триумфира на тревата в Майорка