БНР | 15.11.2021 15:54:23 | 297

Напрежението по границата между Беларус и Полша продължава да ескалира


Полски войски отново са на метри от големи групи имигранти предимно от Близкия изток, струпани пред оградата на затворения пункт Кужница на границата с Беларус. Правителството във Варшава обяви, че очаква мащабен опит за нелегално преминаване на границата, а войниците там са готови за всякакво развитие на ситуацията. Европейските външни министри обсъждат нови икономически санкции срещу режима на Александър Лукашенко, а оспорваният лидер на Беларус даде заявка, че страната му може да спомогне за транспортирането на имигрантите далеч от границата.

Видеокадри, разпространени от полските власти, показват струпването на стотици имигранти пред оградата при Кужница. Преки репортерски включвания на някои от световните медии потвърждават сегашното струпване на хора - предимно мъже, но също жени и малки деца. От другата страна на оградата срещу тях стоят в готовност полски войници.

Мигрантите изглежда са напуснали импровизираните си лагери от беларуската страна на границата, за което пише и агенция Белта. Според полските гранични войски други въздушни кадри показват, че беларуски войници в момента оставят вода и средства за отопление в празните биваци.

Путин: Русия е готова да помогне за разрешаването на мигрантската криза между Беларус и ЕСЕС вкара превоза на мигранти в критериите за санкции срещу Беларус

Всичко това се случва докато европейските външни министри обсъждат нови санкции срещу Беларус заради виждането, че Александър Лукашенко използва имигрантите като средство за натиск над Запада.

„Правим всичко, за да не съществува този лагер, а желаещите да влязат в Европейския съюз да го направят. Но за тези, които не желаят - готови сме, както винаги сме били, да ги качим на самолети, включително на „Белавия“, които да ги превозят към родните им страни. Но трябва да кажа, че тези хора са упорити и никой не иска да се връща. И това е разбираемо“, заяви беларуският лидер Александър Лукашенко и нарече абсурдни обвиненията, че кара 4000 души да стоят в студа при полската граница.

Спомената от него държавна авиокомпания „Белавия“ потвърди за решението на Обединените арабски емирства да забрани на граждани на Афганистан, Сирия, Ирак и Йемен да се качват на полетите от емирствата към Минск.

А председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обяви, че авиокомпаниите, превозващи имигранти от Близкия Изток ще са част от подготвяните санкции заради кризата:

„И това е добро и правилно. Турските авиолинии казаха, че няма да обслужват Беларус, същото казаха и „Чам Уингс“ от Сирия. Други ще се присъединят“.

Прочети цялата публикация