Fakti.bg | 17.11.2021 21:00:25 | 192

Защо пандемията пак се развилня в Германия? Пет причини.


Ролята на неваксинираните

Около 67% от германците имат пълна имунна защита чрез ваксинация. Специалистите обаче смятат, че това равнище е недостатъчно, за да бъде държана ситуацията под пълен контрол. Кристине Фалк от Германското общество по имунология обяснява: „В момента все още не сме достигнали стъпалото от 75% ваксинирани. Този факт, както и липсата на достатъчно ограничения, позволяват на вируса да се разпространява почти изцяло само сред неваксинираните“. По данни на института „Роберт Кох“, който е решаващата инстанция в Германия, в момента в болниците са хоспитализирани с COVID-19 четири пъти повече неваксинирани, отколкото ваксинирани от възрастовата група между 18 и 59 години. А във възрастовата група 60+ те са дори над шест пъти повече.

Отслабване на имунитета

Да, ваксинацията предпазва от тежко развитие на заболяването и евентуален летален изход, но тя не защитава изцяло срещу COVID-19. С ръста на новите зарази нараства и опасността за ваксинираните, но „рискът от пробив във ваксината е малък," уверява Кристине Фалк. Тя уточнява, че този риск съществува най-вече в групата на най-застрашените: старите хора с отслабена имунна система, особено ако след последната доза ваксинация е минало прекалено много време. В момента здравните власти в Германия ваксинират тази застрашена група с така наречената „бустерна доза“, която се препоръчва шест месеца след пълната ваксинация.

Разхлабване на ограничителните мерки

В сравнение с началото на годината, в момента в Германия действат много либерални правила – макар че страната се намира в четвърта вълна. Преди около година държавата въведе определени правила, които в крайна сметка прераснаха в строг локдаун. Почти целият бизнес беше принуден да прекрати работа – с изключение на магазините за стоки от първа необходимост. Временно беше въведен вечерен час, имаше и различни ограничения, свързани с отделните домакинства. Успоредно с това потръгна и кампания за ваксиниране, а всичко това допринесе за сериозно снижаване на заболеваемостта от COVID през пролетта на 2021 година. Сега ограниченията обаче вече не са толкова строги. Хората в Германия единствено трябва да носят предпазни маски в обществения транспорт и в магазините. В сила е и още едно изискване: в заведенията и за участие в определени по-масови прояви и културни събития се изисква представяне на сертификат за ваксинация, прекаран COVID-19 или актуален тест.

Мутацията Делта е по-заразна

През тази година както в Германия, така и в редица други страни, вече преобладават заразите с по-опасната Делта мутация на коронавируса. Според Центъра за контрол и профилактиката на заболяванията в САЩ, този щам е почти два пъти по-заразен от предишните. Освен това той може да доведе по-тежко протичане на болестта при неваксинирани пациенти.

Сезонният ефект

Друг фактор, който дава тласък на четвъртата вълна, е наближаващата зима. „Делта мутацията обича студа. А освен това ние вече прекарваме повече време в затворени помещения, което улеснява разпространяването на вируса“, обяснява Кристине Фалк. Съседни на Германия държави като Австрия, Нидерландия и Белгия също се сблъскват със стремителен ръст на заболеваемостта от COVID-19 – пак по изброените причини.

Същите проблеми ги има и другаде

На този фон Кристине Флак апелира към хората да проявят благоразумие и да спазват досегашните мерки: да носят маски и да си правят тестове в мига, в който се появят първи симптоми на болестта. Но най-вече на всяка цена да си направят ваксинация, ако още не са го сторили. „Ако не успеем спешно да повишим процента на ваксинираните, много бързо ще изгубим контрол над ситуацията“, предупреждава Кристине Фалк. „Ваксината е най-хубавото нещо, което можеше да ни се случи. Но за съжаление все още мнозина го отричат," обобщава тя.

Автор: Беатрис Кристофаро

Прочети цялата публикация