В офиси и домакинства можем да отглеждаме зелени култури в мини градски градини
Комплекти за изработка на вертикални мини градски градини (тип „Направи си сам“) измислиха и предлагат експерти и студенти по инициативата за градско земеделие CityZen на Фондация „Приложни изследвания и комуникации“ и Асоциацията за развитие на София.
Първите 6 градски градинари, които ще отглеждат билки, плодове и зеленчуци в новите демо градинки, са:
работещите в офиса на програма „Зелена София“ на Столичната община,в София Лаб при Асоциацията за развитие на София,
в Столичната библиотека - филиал „Сердика“,
в София Тех Парк в сграда Инкубатор,
в Супермаркет КООП на Централния кооперативен съюз,
гражданите в жилищна кооперация в София.
Конструкциите за градските градини бяха измислени и изработени по време на две дизайн работилници през октомври в София Лаб на Асоциация за развитие на София с участието на студенти, експерти, доброволци, в партньорство с програма „Зелена София“.
Четири модела бяха изработени в реални по размер прототипи от студенти в УАСГ и техни преподаватели в Makerspace на университета и в домашна среда. Главно условие към студентите бе да използват достъпни материали, предлагани от строителните магазини и магазините за дома, които да са максимално екологични, икономични за бюджета и достъпни за гражданите. Чертежите и ръководствата за сглобяване и засаждане на създадените прототипи ще бъдат на разположение в интернет като ресурси за свободно ползване (open source).
„Проектът е международен, участват 5 държави – Испания, Португалия, Гърция, Германия и България. Дори и по-напреднали в технологично отношение страни, имат сходни проблеми с градското земеделие“, разказа пред Радио София Константин Узунов от Фондация „Приложни изследвания и комуникации“.
Той обясни, че всеки заинтересован, било то бизнес организация или отделно домакинство, ще може да си направи такива градини сам.
„Идеята на вертикалните градини е те да не заемат много място, да могат да се монтират във вътрешна среда с възможност през лятото да бъдат изнесени навън. Мястото е 2х2 метра, но можеш за кратко време да произведеш различни по вид и брой зеленчуци, плодове, подправки, билки.“
Тестовите локации са различни, за да може да се провери как тези градинки ще се отразят на качеството на живот и на средата като цяло.
Чуйте разговора на Лили Големинова с Константин Узунов.
От участниците в проекта отправят следната покана:Ако сте домакинство, гражданска или неправителствена организация или имате бизнес в хранителния сектор, ще се радваме да споделите впечатленията си за ефектите от пандемията върху тенденциите за достъпа до свежи продукти и производството на собствена храна в градски условия.
Можете да споделите опита и препоръките си като отговорите на 10 кратки въпроси онлайн тук до 22 ноември. Прочети цялата публикация