Десет причини за българските жертви от COVID-19

България е световно поле на смъртта от Ковид. Тази трагична ситуация е тясно свързано с ниската ваксинация.
Това коментира във "Фейсбук" Юлиян Попов.
Но има и други съпътстващи причини. Десет от тях: 1. Ниска ваксинация (първа причина).
2. Не си носим маските като хората. Маската трябва плътно да покрива носа и устата. В автобуса половината носове стърчат навън и сеят и събират зараза.
3. Бутаме се един в друг. Това е странен навик, дори синдром, викат му “lack of spatial awareness”. Дълбоко вкоренен като народната песен, у нас и по османските ширини.
4. Не проветряваме. Особено кръчмите. Искаме да ни е топло, задушевно и вирусно. За нас течението е по-голяма заплаха от Ковид.
5. Не мием и не чистим. Сапуни, вода, дезинфектанти трябва да има навсякъде и постоянно да се употребяват.
6. Пием повече антибиотици от кафе. Развиваме антибиотична резистентност. Добре е тази връзка да се изследва сериозно. И няколко аптекаря да бъдат лишени от права заради безотговорна продажба на антибиотици. Прекалената употреба на антибиотици убива.
7. Лошо общо здраве. Здравното обслужване в България е общо взето на безобразно равнище, а концепции като публично здраве, здравословна околна среда (environmental health) са ни чужди. Здравеопазване значи антибиотик, а когато не помага - хирург.
8. Корупция в здравната система. Видяхме я с престъпната продажба на сертификати.
9. Ниска дигитализация. Тя допринесе много за това хората да не могат да работят от вкъщи. Излизат. И се бутат.
10. Недоверие в институциите. Оправдано в голяма степен, но в случая с Ковид стигна нови висини. Освен това и институциите не вярват в себе си.
Прочети цялата публикация



"Левски на левскарите" зададе важни въпроси към ръководството на "сините"
Най-малко десет жертви при пожар в дом за възрастни хора в Босна
Първата жена президент на Танзания положи клетва на фона на масови протести
Ураганът „Мелиса“ отне живота на 28 души в Ямайка и причини катастрофални щети
Ще стане ли Украйна за Русия новият Афганистан
Американските военни кораби край бреговете на Венецуела не са там, за да се борят с наркотиците
Франция изпраща хуманитарна помощ за Ямайка след урагана „Мелиса“
Министър Вълчев отличи десет изявени учители с награда „Константин Величков“
"Няма пари, но се дръжте!"
Украински дрон уцели автобус край Брянск, уби шофьора и рани петима. Удар на ВСУ погуби двама в 9-етежна сграда в Донецк
Изборите в САЩ: Убедителни победи на демократите
Путин награди разработчиците на "Буревестник" и "Посейдон"
Протести заплашват работата на „Камп Ноу“
САЩ удариха кораб с наркотици, двама загинаха в Тихия океан
4178 фиша и 718 акта от 15 356 проверени моторни превозни средства
За ремонт на ограничителни системи се променя организацията на движение при 99-ти км на АМ „Тракия“ в област Пазарджик
Майчинските обезщетения, комисии за ''Хаяши'' и Сорос, придобиване на ''Лукойл'', ще обсъди НС
ISW: Русия променя правилата на бойното поле край Покровск
Новак Джокович прекъсна черната си серия срещу Табило с победа в Атина
Парламентът обсъжда по-високо обезщетение за неизползван отпуск за бременност и раждане