БНР Стара Загора | 01.12.2021 15:57:33 | 134

По-високите цени на ток, кислород и консумативи оскъпиха лечението на COVID -19


„Ако преди четири –пет месеца лечението на един пациент  COVID- 19  е струвало на МБАЛ “Д-р Христо Стамболски“  около 1900 лева, то сега вече са необходими 3000 лева. Причината – поскъпването на медикаментите, кислорода, енергоносителите“. С този пример управителят на най-голямата общинска болница в България доктор Кети Маналова онагледява трудностите пред които е изправено здравното заведение.

Пет са отделенията за лечение на COVID- болни, казва доктор Кети Маналова и допълва, че на фона на поскъпналите консумативи, най-големият проблем всъщност е недостигът на медицински персонал, особено на специалисти по здравни грижи.

Поне  30 медицински сестри могат веднага да бъдат назначени в здравното заведение. В момента там работят около стотина.

„Справяме се с реорганизация, която, естествено, се отразява върху работата в другите отделения. Все пак, към момента, заради пандемията, плановите операции са преустановени, а хората ни работят с всички сили за да покриват необходимите дежурства в това число - и денонощни и за да бъдат обгрижвани всички пациенти“,  подчертава управителят на най-голямата общинска болница в България. Здравното заведение обслужва пет общини на територията на Старозагорска област.

По време на третата вълна от болницата в Казанлък отправиха апел към лекари и медицински персонал,  извън болничната помощ да се включат в работата на медиците по отделенията. По думите на доктор Маналова е имало нейни колеги, които са предложили финансова помощ, но не и участие в болничното лечение на пациентите.

„Аз ги разбирам, защото няма по-трудна работа от тази в болниците, става въпрос за денонощно натоварване, за висока подготвеност, за много труд. Добрата новина е, че имаме такива специалисти“, казва доктор Маналова. 


Прочети цялата публикация