Засега: Демократична България с три министерства
Демократична България по всяка вероятност ще има 4 министерски поста - mинистерство на екологията, министерство на правосъдието, министерство на електронното правителство и вицепремиер за климата, според източници на OFFNews. Такива са договорките към днешна дата, които могат да се променят до края на другата седмица.
За министър на правосъдието е готвена Надежда Йорданова, която е опитен юрист. В речта за откриването на парламента Христо Иванов, който е председател на Демократична България в парламента, няколко пъти намекна за името ѝ, казвайки, че "има надежда", че съдебната реформа ще бъде направена. Той даде знаци и за другите министерски постове, казвайки, че въвеждането на електронно управление ще бъде друг от приоритетите на „Демократична България“ и че ДБ ще има принос в опазването на българското природно наследство като основа на икономическата трансформация и високото качество на живот.
За бъдещ министър на екологията източниците ни от ДБ сочат съпредседателят на “Зелено движение” Борислав Сандов. Според други източници обаче, министър на екологията ще е Александър Дунчев. Той стана депутат от “Продължаваме промяната” от София Област, а преди това беше назначен за шеф на агенцията за горите от служебния кабинет. На изборите през 2017 г. Дунчев водеше листата на “Да, България” в Смолян и би трябвало да е приемлив вариант за ДБ.
За министър на Електронното правителство или както там бъде назован постът, фаворит е IT експертът Божидар Божанов, който беше ресорен съветник в кабинета на вицепремиера Румяна Бъчварова и като такъв беше двигател на процеса и автор на част от законите и наредбите за електронното правителство.
За вицепремиер по климата е сочена Зарица Динкова, която в момента е заместник-министър на външните работи. Зарица е дългогодишен член на управлението на "Зелено движение".
Така “Да, България” и “Зелено движение” вероятно ще имат по двама представители. ДСБ няма да представят хора за министри, като така ще избегнат вътрешни драми, че се коалират с БСП. Може обаче да получат лостове за управление на служби и ключови агенции
Всички партии участващи в преговорния процес - ДБ, ИТН и БСП, отказват да обсъждат имена, като посочват, че мандатоносител са ПП и ако има нещо за казване ще бъде казано от тях. Днес Кирил Петков отказа да обсъжда имена и каза, че първо трябва да бъде обсъден, редактиран и подписан коалиционията договор. Към този момент договорът е 180 страници, като всяка работна група, от 18-те е дала по 10 страници. Петков изрази надежда, че договорът ще е факт след седмица и тогава чак да се говори за имена.
Прочети цялата публикация