БНР Стара Загора | 08.12.2021 15:39:21 | 171

Топлите зими в България отказват щъркелите да летят на юг, казват от "Зелени Балкани"


Щъркели през зимата, при това в България. При това – в Старозагорско – възможно е и не е необходим чак такъв късмет, за да видите с очите си подобна гледка. Твърди го човек с опит – ветеринарният лекар доктор Руско Петров от Спасителния център за диви животни „Зелени Балкани“ в Стара Загора. „През последните години зимите са меки, затова и случаите в които красивите предвестници на пролетта решават да зимуват в България не са никак редки, казва специалистът. И към момента щъркели могат да бъдат видени край водоема в района на Опан или край ТЕЦ Марица-Изток 2, където водата е топла и има риба. Ако попаднете на щъркели, не се тревожете и не ги притеснявайте – достатъчно за оцеляването им е да имат храна, обяснява доктор Петров. Допълва, че към момента служители на „Зелени Балкани“ наблюдават решилите да презимуват тук птици. И периодично им оставят риба, за да не се образува голяма конкуренция в търсенето и намирането на прехрана. „Не мога да обясня, а още по-малко пък да приема отстрелването на щъркели, а за съжаление при нас в центъра тази година имаше такива пациенти“, коментира доктор Петров. „Да стреляш по толкова красива и толкова зареждаща с надежда птица за мен е пагубно и недопустимо и се надявам органите на реда да си свършат работата и да има наказани“, коментира още специалистът.  Той допълни и че все още няма развитие около случая с отстреляния царски орел. „В момента тече досъдебно производство по случая, очакваме да има развръзка“, допълни доктор Петров. Над 400 птици се намират в момента в Спасителния център за диви животни „Зелени Балкани“ в Стара Загора, разказва 

доктор Петров. Двадесетина от обитателите са там, защото имат нужда от помощ. Но по-голямата част от птиците са от размножителното  звено към центъра -  четирите вида лешояди, белошипа ветрушка, ловен сокол, керкенези, почти всички видове нощно-грабливи птици. Останалата част са такива, които специалистите от Центъра не са успели да освободят през пролетните и летните месеци, защото са преценили, че състоянието им може да не позволи те да оцелеят сами в дивата природа. Но днес вече всички тези птици са добре и чакат топлите месеци. Когато ще бъдат пуснати на свобода.  

Освен на птиците, доктор Руско Петров наскоро е помогнал и на слонове. Това, разбира се, не е било в България - с  женската слоница Алисия доктор Петров се запознава в размножителния център в Непал. Какви са били оплакванията на животното и как се вади зъб на лъв – чуйте в прикачените файлове.


Прочети цялата публикация