ЕСО и ЕРП-ата за мораториума: Колапс на системата, вместо помощ за бедните

Държавният "Електроенергиен системен оператор" (ЕСО), който управлява мрежата високо напрежение, и електроразпределителните дружества ЧЕЗ, ЕВН и "Енерго-Про", поддържащи мрежите средно и ниско напрежение, изразиха своето несъгласие с решението на парламента да наложи мораториум върху цените на ток, парното и водата. Първоначално депутатите приеха той да важи за цените от 1 януари 2021 г., което няма как да стане обаче със задна дата и за невалидни вече цени за електрическата и топлинната енергия, но после се усетиха какъв гаф са сътворили и в четвъртък в пленарна зала трябва да се гласува действие на мораториума от 16 декември 2021 г. до 31 март 2022 г. Това обаче не променя факта, че така се блокира процедурата за извънредната промяна на цените на тока и парното от 1 януари, каквато нормативна възможност има Комисията за енергийно и водно регулиране при драстични пазарни отклонения от прогнозираните в цените за домакинствата. При запазване действието на сегашното ценообразуване мрежовите оператори ще плащат за необходимата им енергия за технологичните разходи при преноса и разпределението на електроенергията скъпите цени на борсата, а признатите им за това разходи в цените да са в пъти по-малки. В сегашните мрежови такси е вкарана цена от 119 лв./МВтч, а на борсата токът струва между 400 и 500 лв. Електроразпределителните дружество още есента предупредиха, че това води до ликвидна криза и няма да могат да изпълняват ангажиментите си по доставките, особено при аварийни ситуации през зимата, защото се изчерпват възможностите за свободни парични средства. Те поискаха компенсации, както служебното правителство предостави такива на големите промишлени предприятия от 110 лв./МВтч за сметките през октомври и ноември, но такова така и не бяха предоставени. В предложението си за повишение на цената на тока средно с 11.5 на сто от 1 януари енергийният регулатор предвиждаше поскъпване с 43 на сто на мрежовите услуги на ЕСО и частните ЕРП-та, но сега това намерение е замразено, а операторите ще трябва да продължат да плащат скъпия борсов ток, без да могат да го калкулират в сметките за потребителите или да бъдат компенсирани по други начини, без да се налага повишаване на цената на тока за домакинствата. Затова в сряда четирите компании излязоха с обща позиция, в която възразяват "срещу опитите държавната социална политика да се провежда през механизми за изкуствено задържане на цените на електроенергията". Подкрепата на домакинствата и уязвимите социални групи на обществото, които са засегнати от ценовите равнища на енергийните услуги, е редно да се изпълнява със средствата и инструментите на законодателството, регламентиращо работата на Министерство на труда и социалната политика, отбелязват мрежовите оператори, които от години настояват за адекватна социална политика за енергийно бедните. Но това така и не се случва, а се натискат цените на тока за всички крайни потребители, вместо да има адекватни помощи за наистина нуждаещите си. ЕСО, ЧЕЗ, ЕВН и "Енерго-Про" обръщат внимание, че от разчетите на КЕВР за поскъпване на тока те няма да повишат приходите си. В ценообразуването са калкулирани стойностите на услугите, които електроразпределителните дружества в България и "Електроенергийният системен оператор" заплащат на производителите на електроенергия, отбелязват те. Припомнят, че са в сериозна ликвидна криза от септември и е реална опасността от невъзможност за изпълняване на плащанията по веригата производство-пренос-разпределение-снабдяване. Застрашени от неизпълнение са инвестиционните и ремонтни програми на мрежовите оператори, предупреждават отново мрежовите оператори. "Всичко това заплашва с колапс цялата електроенергийна система, а оттам и цялата икономика на България", пише в становището им. "Като купувачи на енергия от борсата за покриване на технологичните си разходи, операторите на мрежи са единствените крайни клиенти, които не получиха компенсация от 110 лева за мегаватчас. Това компрометира мярката, превръщайки я в държавна помощ за целева група и нарушавайки пазарните принципи за равнопоставеност", посочва се още в позицията им. Четирите дружества разчитат обаче, в следващите дни, чрез съвместни усилия и конструктивен диалог, да се намери решение за справяне с кризата в сектора, недопускане на прекъсване на снабдяването и ефективна защита на енергийно уязвимите потребители.
Прочети цялата публикация



Кабо Верде изтръгна точка от Уругвай след зрелищно 2:2
От "Епична ярост" до енергийна нестабилност: зов за пробуждане, който Европа не може да игнорира
Десет от Парагвай изхвърлиха Турция с най-бързия гол на Мондиал 2026
САЩ разбиха Парагвай в най-резултатния мач от старта на Мондиал 2026
Скритата Конституция на България…
Помощ за отопление е социално право, а не инструмент за бюджетни икономии, заяви омбудсманът
Белгия се издъни и срещу Иран с 0:0 в Калифорния
Сам срещу системата: Защо мъж с увреден слух чака 40 минути за връзка със Спешната помощ
Исторически първи червен картон на Мондиал 2026 заради ново правило
Равносметката от влаковата катастрофа в Англия: Загинал машинист и близо 90 ранени пътници и служители ВИДЕО
Откриха мъртви две малки деца в кола на паркинг във Франция
Космическа "детска градина": "Джеймс Уеб" с ново изображение на звезди в Молекулярния облак на Орион (СНИМКА)
Джорджина Родригес разгорещи социалните мрежи с нова фотосесия в басейн
Нетаняху: Израелската армия има пълна свобода на действие в Южен Ливан
Героят Меси: Наслаждавам се на момента и виждам докъде можем да стигнем заедно
"Тераса на нощно кафене": Детайлите, които разкриват гения на оригиналната „звездна нощ“ на Ван Гог
Семейната сага на Бекъм: Нови обрати и опити за помирение
Защо Зеленски заплашва с удари Беларус и какво значи това
СНИМКИ: Победата на Аржетина и рекордът на Меси