OFFNews Политика | 22.12.2021 17:11:00 | 517

ПП взема 8 председателски места в комисиите на НС, БСП и ИТН - по 6, а ДБ - 3. ГЕРБ и ДПС - без нито едно


Днес народните представители гласуваха съставите на 24-те редовни парламентарни комисии. Управляващата коалиция си разпределиха местата така - "Продължаваме промяната" получава 8 председателски места, БСП - 6, "Има такъв народ" (ИТН) - 6, а "Демократична България" (ДБ) - 3.

Комисията за контрол над службите за сигурност и използването на СРС-та ще бъде водена на ротационен принцип и всяка партия ще има председател, който ще се сменя на 2 седмици. 

Гласуването продължи с часове, с чести предложения за паузи и разисквания, въпреки че дневният ред бе разместен така, че комисиите да станат от трета втора точка.

Председателят на парламентарната група на ГЕРБ Десислава Атанасова се обяви против това решение, защото едва тази сутрин на председателски съвет са били обсъдени конкретните състави на комисиите и помоли да им бъде дадено "още време". Искането ѝ бе отхврълнео. 

По време на гласуването на комисията по вътрешна сигурност се стигна до размяна на реплики между Иво Атанасов и съпредседателят на "Демократична България" ген. Атанас Атанасов. 

Атанасова отново взе думата при гласуването на състава на социалната комисия, когато бе предложено Елисавета Белобрадова да я оглави, и се обърна към ДБ: 

"Процентите, които взехте на изборите, не отговорят на амбициите ви. Така почнахте промяната - вие грабите с пълни шепи от тази власт".

От ДПС и "Възраждане" бяха възмутени, че едва тази сутрин са разбрали, че ще им бъдат "дадени" председателски позици, без да бъде обсъдено с тях преди това. И двете политически формации отказаха предложените им шефски места - ДПС отказа да оглави Комисията по труда и социалната политика, а "Възраждане" - Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта.

Въпреки множеството възражения и прекъсвания, депутатите приеха следните състави на постоянните парламентарни комисии:

Комисията по бюджет и финанси ще се състои от 23-ма депутати: 6 от "Продължаваме промяната" (ПП), 6 от ГЕРБ, 3 от ДПС, 3 от БСП , 2 от "Има такъв народ" (ИТН), 2 от "Демократична България" (ДБ) и 1 от "Възраждане".

Председател на финансовата комисия ще бъде Любомир Каримански (ИТН), който я оглавяваше и в 46-ото Народно събрание. 

Зам.-председатели ще бъдат Венко Сабрутев (ПП), Кирил Ананиев (ГЕРБ) Йордан Цонев (ДПС) и Румен Гечев (БСП).

Комисията по конституционни и правни въпроси ще се състои от 23-ма депутати - 6 от ПП, 6 от ГЕРБ, 3 от ДПС, 2 от БСП, 2 от ДБ и 1 от "Възраждане".

Председател на комисията ще бъде Милен Матеев (ПП).

Зам.-председатели ще са Анна Александрова (ГЕРБ), Филип Попов (БСП), Андрей Михайлов (ИТН) и Атанас Славов (ДБ). 

Хамид Хамид от ДПС първоначално бе предложен за зам.-председател, но впоследствие номинацията му бе оттеглена, след като председателят на Народното събрание Никола Минчев изтъкна, че зам.-шефове могат да бъдат само четирима. 

Представителите на ДБ ще бъдат двама: съпредеседателят Христо Иванов и Атанас Славов. Бившият председател на НС Ива Митева също ще бъде член на правна комисия. 

Комисията по икономическа политика и иновации ще се състои от 21 народни представители - 6 от ПП, 5 от ГЕРБ, 3 от ДПС, 2 от БСП, 2 от ИТН, 2 от ДБ и 1 от Възраждане. 

Мартин Димитров (ДБ) ще оглави комисията. 

Зам.-председатели ще бъдат Александър Ракшиев (ПП), Александър Иванов (ГЕРБ), Адлен Шевкед (ДПС) и Петър Кънев (БСП).

Комисията по енергетика ще се състои от 21 народни представители - 6 от ПП, 5 от ГЕРБ, 3 от ДПС, 2 от БСП, 2 от ИТН, 2 от ДБ и 1 от "Възраждане". 

Председател ще е Радослав Рибарски (ПП).

Зам.-председатели ще са Делян Добрев (ГЕРБ), Рамадан Аталай (ДПС), Тихомир Тенев (ИТН) и Ивайло Мирчев (ДБ). 

Комисията по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление ще се състои от 20-има народни представители - 6 от ПП, 5 от ГЕРБ, 3 от ДПС, 2 от БСП, 2 от ИТН, 1 от ДБ и 1 от Възраждане. 

Председател ще бъде Настимир Ананиев (ПП).

Зам.-председатели ще бъдат Петя Аврамова (ГЕРБ), Цветан Енчев (ДПС) и Георги Георгиев (ИТН).

Комисията по външна политика ще се състои от 17 народни представители - 5 от ПП, 4 от ГЕРБ, 2 от ДПС, 2 от БСП, 2 от БСП, 2 от ИТН, 1 от ДБ и 1 от Възраждане. 

Венцислава Любенова (ПП) застава начело на комисията. 

Зам.-председатели ще са Атанас Митев (ПП), Екатерина Захариева (ГЕРБ), Станислав Анастасов (ДПС) и Ангел Георгиев ("Възраждане").

Комисията по въпросите на Европейския съюз ще се състои от 17 депутати - 5 от ПП, 4 от ГЕРБ, 2 от ДПС, 2 от БСП, 2 от ИТН, 1 от ДБ и 1 от "Възраждане". 

Председател ще бъде Драгомир Стойнев (БСП).

Зам.-шефове са Деница Симеонова (ПП), Томислав Дончев (ГЕРБ), Марио Рангелов (ДПС), Драгомир Стойнев (БСП) и Стоян Теслаков ("Възраждане").  

Съпредседателят на ДБ Христо Иванов ще бъде член и на тази комисия. 

Комисията по отбрана ще се състои от 17 народни представители - 5 от ПП, 4 от ГЕРБ, 2 от ДПС, 2 от БСП, 2 от ИТН, 1 от ДБ и 1 от "Възраждане". 

Атанас Зафиров (БСП) ще е председател на комисията. 

Зам.-шефове ще са Благовест Белев (ПП), Христо Гаджев (ГЕРБ), Александър Александров (ИТН) и Николай Дренчев (Възраждане). 

Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред ще се състои от 21 депутати - 6 от ПП, 5 от ГЕРБ, 3 от ДПС, 2 от БСП, 2 от ИТН, 2 от ДБ и 1 от Възраждане. 

Председател ще е съпредседателят на ДБ Атанас Атанасов.

Зам.-председатели ще са Рена Стефанова (ПП), Христо Терзийски (ГЕРБ), Бойко Клечков (БСП) и Николай Радулов (ИТН). 

Понеже отново възникна казусът, че може да има само четирима зам.-шефове, ДПС оттегли номинацията си за Ахмед Ахмедов. 

Комисията за контрол над службите за сигурност, прилагането и използването на специални разузнавателни средства и достъпа до данните по Закона за електронните съобщения ще се състои от 14 народни представители и се формира на паритетен принцип - по двама от всяка група. 

Председателят ще се избира на ротационен принцип на всеки 2 седмици. Ротационни председатели ще са Калоян Икономов (ПП) Десислава Атанасова (ГЕБР), Хамид Хамид (ДПС), Филип Попов (БСП), Николай Радулов (ИТН), Иван Димитров (ДБ) и Николай Дренчев (Възраждане). 

Комисията по земеделието, храните и горите ще състои от 21 депутати - 6 от ПП, 5 от ГЕРБ, 3 от ДПС, 2 от БСП, 2 от ИТН, 2 от ДБ и 1 от Възраждане. 

Председател ще бъде Пламен Абровски (ИТН).

Зам.-шефове са Росен Костурков (ПП), Десислава Танева (ГЕРБ) и Ализан Яхова (ДПС) и Даниел Петров (Възраждане).

Комисията по труда, социалната и демографската политика ще се състои от 23-ма народни представители - 6 от ПП, 6 от ГЕРБ, 3 от ДПС, 3 от БСП, 2 от ИТН, 2 от ДБ и 1 от Възраждане. 

Искрен Арабаджиев (ПП) оглавява комисията. 

Зам.-председатели ще са Деница Сачева (ГЕРБ), Адем Адемов (ДПС) и Мая Димитрова (БСП) и Елисавета Белобрадова (ДБ). 

списъкът продължава на 2 стр. 

съставите на останалите комисии можете да видите на 1 стр. 

Комисията по образованието и науката ще се състои от 21 народни представители - 6 от ПП, 5 от ГЕРБ, 3 от ДПС, 2 от БСП, 2 от ИТН, 2 от ДБ и 1 от Възраждане. 

Ирена Анастасова (БСП) ще оглави комисията. 

Зам.-председатели ще бъдат Христо Петров - Ицо Хазарта (ПП), Красимир Вълчев (ГЕРБ), Петър Чобанов (ДПС), Пламен Николов (ИТН). 

Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта ще се състои от 17 депутати - 5 от ПП, 4 от ГЕРБ, 2 от ДПС, 2 от БСП, 2 от ИТН, 2 от ДБ и 1 от Възраждане. 

Иван Ченчев (БСП) ще оглави комисията. 

За зам.-председатели бяха избрани Инна Иванова (ПП), Красен Кралев (ГЕРБ), Сезгин Мехмед (ДПС) и Цвета Галунова (Възраждане). 

Комисията по здравеопазването ще се състои от 21 народни представители - 6 от ПП, 5 от ГЕРБ, 3 от ДПС, 2 от БСП, 2 от ИТН, 2 от ДБ и 1 от Възраждане. 

Председател ще е пластичният хирург доц. Антон Тонев (ПП). 

Зам.-председатели на комисията са Костадин Ангелов (ГЕРБ), Джевдет Чакъров (ДПС), Георги Михайлов (БСП) и Александър Симидчиев (ДБ). 

Комисията по околната среда и водите ще се състои от 23 депутати - 6 от ПП, 6 от ГЕРБ, 3 от ДПС, 3 от БСП, 2 от ИТН, 2 от ДБ и 1 от Възраждане. 

Председател ще е Манол Генов (БСП). 

Зам.-председатели ще бъдат Татяна Султанова-Сивева (ПП), Младен Шишков (ГЕРБ), Ерджан Ебатин (ДПС) и Иво Атанасов (ИТН). 

Комисията по транспорт и съобщения ще се състои от 21 народни представители - 6 от ПП, 5 от ГЕРБ, 3 от ДПС, 2 от БСП, 2 от ИТН, 2 от ДБ и 1 Възраждане. 

Борислав Гуцанов (БСП) ще оглави комисията. 

Зам.-председатели ще бъдат Георги Гвоздейков (ПП), Росен Желязков (ГЕРБ), Халил Летифов (ДПС) и Златомира Карагеоргиева-Мострова (ИТН).

Комисията по електронно управление и информационни технологии ще се състои от 21 депутати - 6 от ПП, 5 от ГЕРБ, 3 от ДПС, 2 от БСП, 2 от ИТН, 2 от ДБ и 1 от Възраждане. 

Кирил Симеонов (ИТН) ще оглави комисията. 

Зам.-председатели ще бъдат Стоил Стоилов (ПП), Михаил Илиев (ГЕРБ), Мюмюн Мюмюн (ДПС) и Благовест Кирилов (БСП). 

Комисията по културата и медиите ще се състои от 17 народни представители - 5 от ПП, 4 от ГЕРБ, 2 от ДПС, 2 от БСП 2, от ИТН 2 от ДБ и 1 от Възраждане.

Председател ще бъде Тошко Йорданов (ИТН). 

Зам.-председатели ще бъдат Гергана Данева (ПП), Тома Биков (ГЕРБ), Александър Симов (БСП) и Стоян Михалев.

Христо Петров (ПП) е член на културната комисия. 

Любен Дилов-син помоли да не бъде включван като член в състава, защото не желае да бъде в комисия, оглавена от Тошко Йорданов: "Ако Комисията по култура се води от него, по-добре да се казва Комисия по cancel културата! (бел. ред. превод от английски култура на отмяната)"

Комисията за прякото участие на гражданите и взаимодействието с гражданското общество ще се състои от 17 народни представители - 5 от ПП, 4 от ГЕРБ, 2 от ДПС, 2 от БСП, 2 ИТН, 1 от ДБ и 1 от Възраждане. 

Станислав Балабанов (ИТН) ще оглави комисията. 

Зам.-председатели ще бъдат Юлия Иванова (ПП) и Дани Каназирева (ГЕРБ).

Комисията правата на човека, вероизповеданията ще се състои от 17 депутати - 5 от ПП, 4 от ГЕРБ, 2 от ДПС, 2 от БСП, 2 от ИТН, 1 от ДБ и 1 от Възраждане. 

За председател бе избран Андрей Чорбанов (ИТН). 

За зам.-председатели бяха избрани Пламен Шалъфов (ПП), Радомир Чолаков (ГЕРБ), Джейхан Ибрямов (ДПС), Иван Петков (БСП). 

Комисията по политиките за българите извън страната ще се състои от 17 народни представители - 5 от ПП, 4 от ГЕРБ, 2 от ДПС, 2 от БСП, 2 от ИТН, 1 от ДБ и 1 от Възраждане. 

Антоанета Цонева (ДБ) ще оглави комисията.

Зам.-председатели ще бъдат Пламен Шалъфов (ПП), Илтер Бейзатов (ГЕРБ), Байрам Байрам (ДПС) и  Костадин Костадинов (Възраждане) 

Зам.-председателят на Възраждане Цончо Ганев предложи техния лидер Костадин Костадинов да оглави комисията, въпреки предложението на ДБ преди тях. Йордан Цонев заяви, че ДПС ще подкрепи това предложение. 

В отговор на предложението Христо Иванов заяви, че се радва, че точно по тази политика има конкуренция и възможност за избор:

"Ние стъпваме на обстоятелството, че нашата номинация не е за просто един човек, но като полическа общност сме работили последователно по въпроса за правата на българите в чужбина."

Все пак Антонета Цонева беше избрана като председател. Зам.-председателят на НС Кристиан Вигенин после се пошегува, че по грешка е гласувал за Костадин Костадинов за председател. 

Комисията по превенция и противодействие на корупцията ще се състои от 17 депутати - 5 от ПП, 4 от ГЕРБ, 2 от ДПС, 2 от БСП, 2 от ИТН, 1 от ДБ и 1 от Възраждане.

Председател на комисията ще е Михал Камбарев (ПП).

За зам.-председатели бяха избрани Даниел Митов (ГЕРБ), Георги Георгиев (ИТН), Иван Димитров (ДБ). 

Първоначалното предложение за председател от страна на ПП, беше за Константин Бачийски. Преди да бъде гласуван състава на комисията обаче, Тошко Йорданов изненадващо поиска поредна почивка от 15 минути. 

След почивката, която продължи половин час, ПП оттеглиха кандидатурата за Бачийски и предложиха Камбарев на негово място. 

Комисията по туризъм ще се състои 17 народни представители - 5 от ПП, 4 от ГЕРБ, 2 от ДПС, 2 от БСП, 2 от ИТН, 1 от ДБ и 1 от Възраждане. 

Илин Димитров (ПП) ще оглави комисията. 

Зам.-председатели ще бъдат Николина Ангелкова (ГЕРБ), Вяра Емилова (БСП), Цончо Ганев (Възраждане).

Прочети цялата публикация