
Потомка на модел на Майстора - сред осиновителите на мозайки на Бузлуджа

Тема с продължение – по Радио Стара Загора вече ви разказахме как бяха спасени мозайките и от така наречения външен кръг на „Дом Паметника на БКП“ на връх Бузлуджа. 4 от мозаечните пана от външния кръг на Чинията бяха спасени със средства от фестивала „Бузлуджа Рок- фест“, организиран от Фондация “ Проект Бузлуджа“.
А останалите десет мозайки бяха осиновени. Вече ви разказахме за онколога-дерматолог Константин Стоичков, който работи по умни лекарства срещу рака и който дари средства за спасяването на едната от мозайките. С Още един от осиновителите - потомка на модел на големия художник Владимир Димитров – Майстора, ви срещаме сега.
Името й е Красимира Димитрова. По образование е доктор по физика, завършила е в Германия. С мозайките на Чинията на Бузлуджа я свързва интересна и много лична история. За фондация „Проект Бузлуджа“ с председател арх. Дора Иванова и усилията да се спаси оцелялото от Паметника на върха и той да бъде върнат към нов живот, Краси научава преди две години, разказва тя.
За поредната кампания на фондация Проект Бузлуджа – „Осинови мозайка“, Красимира Димитрова научава от телевизията. Разказва, че се колебаела между две мозайки, които да осинови. Изборът й решава разговор с архитект Иванова – разказала й, че помежду си екипът нарича едната от тях „Бяло момиче с макове“. А тъкмо така била нарисувана от великия Владимир Димитров Майстора родственица на Краси – облечена в бяло, на фона на ябълки и на макове.
Това е една от най-известните картини на художника. И единствената, която сменя името си – остава в историята като „Българската мадона от Шишковци“ . 5-те хиляди лева, които дарява за спасяването на мозайката, Красимира Димитрова щяла да използва за второто издаване на книгата си Непознатата картина, в която разказва за историята на своята родственица – модел на гениалния Владимир Димитров Майстора - 17-годишната Дафина, сестра на дядото на Красимира Димитрова.
А мозайката, която спасява от така наречения „външен кръг“ на Чинията на Бузлуджа, е дело на Александър Терзиев. Истинското й име е „Последното момиче“. За това в колко окаяно състояние е паното от камъчета Краси разбира чак когато тази есен се качва до Чинията – дотогава не била виждала сегашното състояние на Монумента. Сега е доволна от постигнатото. Планира да участва и в други кампании на „Проект Бузлуджа“, които имат за цел да „събудят“ Монумента на върха за нов животПрочети цялата публикация