БНР Стара Загора | 06.01.2022 10:26:05 | 149

Антикорупционната комисия изпрати в прокуратурата резултатите от проверката в община Стара Загора


Антикорупционната комисия изпрати в прокуратурата резултатите от проверките в общините Враца и Стара Загора заради данни за извършени корупционни престъпления от лица, заемащи висши публични длъжности.

Във Враца Комисията, оглавявана от бившия главен прокурор Сотир Цацаров, проверяваше обществени поръчки за доставка на тролейбуси, електрически автобуси и на станции за зареждане, а в Стара Загора за доставка на 55 нови дизелови автобуси на стойност над 35 милиона лева и на 33 нови електрически автобуса и 20 зарядни и трансформаторни станции за тях на стойност над 49 милиона лева.

При проверките на общините е установено сходство при данните за извършени неправомерни действия от длъжностни лица.

И в двата случая става дума за нарушение при обществени поръчки за проекти, финансирани по Оперативна програма „Околна среда“, уточняват от Антикорупционната комисия.

В община Стара Загора и общинското дружество „Тролейбусни и автобусни превози“ ЕООД проверката започна на 29.11.2021 г. по отношение на две обществени поръчки за доставка на 55 нови дизелови автобуси (висок екологичен клас) на стойност 35 639 108 лева, както и на 33 нови електрически автобуса и 18 двойни зарядни станции и 2 комплектни трансформаторни станции на територията на тролейбусното депо в града, на стойност 49 103 999 лева. Финансирането е със средства по Оперативна програма „Околна среда 2014-2020 г.“, а възложител е общинското дружество за тролейбусен и автобусен транспорт. Спечелилите поръчките за автобусите са чешко и полско дружество, а за електрическите автобуси – българско. В хода на проверката са изискани документи, снети са обяснения от служители на общинската администрация, представители на възложителя, външни лица и експерти, участвали в процедурите. Установени са данни за извършени противозаконни действия от лице, заемащо висша публична длъжност, изразяващи се в превишаване на правомощията му и оказване на въздействие в процеса по подготовка и провеждане на обществените поръчки с цел определяне на конкретен участник за изпълнител, за което същото лице е получило неследваща му се имотна облага.

По отношение на проверките в Община Враца и Община Стара Загора е налице сходство при данните за извършени неправомерни действия от длъжностни лица с проверката в Община Варна, резултатите от която бяха изпратени на прокуратурата на 1 декември 2021 г. - установени неправомерни действия от лице, заемащо висша публична длъжност, при процедура по избор на изпълнител за обществена поръчка на стойност 85 000 000 лв., финансиран по Оперативна програма „Околна среда“, за закупуване на 60 броя електрически автобуси и 60 бр. зарядни устройства за тях, информират от КПКОНПИ.

Прочети цялата публикация