БНР Стара Загора | 11.01.2022 10:37:38 | 71

Изненадващи са намеренията за завод за отпадъци в „Марица Изток“


Изненадващи са намеренията на управляващите за изграждане на завод за утилизация на отпадъци в комплекса „Марица Изток“. Не е имало предварително обсъждане на предложението в експертните среди. Това коментира пред Радио Стара Загора Антон Иванов от Българския енергиен и минен форум.

Това решение доста прибързано се представя като възможен вариант и е необходимо по-задълбочено обсъждане, за да се види дали въобще може да се премине към такава инсталация“, смята експертът.

В Маришкия басейн няма да се изгражда парогазова централа

Преди дни за мощности на геотермална енергия заговори вицепремиерът Асен Василев. В отговор на въпрос богата ли е България на геотермални ресурси и дали могат да обезпечат потребностите на страната, Иванов подчерта проблемите, които употребата им за енергийни нужди поражда от гледна точка на околната среда, като се обоснова и с екологични препоръки на ЕС при внедряването на такива технологии. По думите му това е дълъг процес, който минава през оценка на въздействие върху околната среда (ОВОС) и отнема години.

Използването на лигнитните въглища, добивани в комплекса „Марица изток“ да продължи, но в по-ограничен обем, допуска Иванов. Той предлага национално финансиране на проучвателни дейности за съхранение на CO₂ от топлоцентралите, за да се намали финансовия удар, като допълни:

Не може да очакваме по линия на ЕС да получим подкрепа за дейности, зад които стои нашия стремеж да запазим максимално дълго използването на въглищата като енергиен ресурс“.

Енергийният експерт вижда „разумна алтернатива“ в изграждането на нови ядрени мощности на площадката на АЕЦ „Козлодуй“, като подчерта позицията на новото правителство в подкрепа на атомната енергия за осигуряване на електроенергийния баланс на страната. По темата той добави, че лансираните малки модулни реактори са „бъдещи технологии“, които ще са възможни след 10 г. 

Не се очаква въвеждането в експлоатация на газовата връзка с Гърция да намали съществено цената на синьото гориво. Проектът е важен за България, за да се избегне монополното влияние на един източник на доставки, коментира Иванов, след като преди броени дни енергийният министър Александър Николов допусна, че до началото на юли интерконекторът може да бъде завършен. Събеседникът прогнозира спад в цените на тока и газа около лятото, но стойностите на енергоносителите няма да се върнат до нивата от последните 5 години.

Какви срокове и искания поддържат българските власти пред Брюксел за „Марица Изток“? Какви са възможните алтернативи за бъдещето на минно-енергийния комплекс?


Прочети цялата публикация