Мистериозната черната дупка в центъра на Млечния път е непредсказуема и хаотична
Международен екип от изследователи, ръководен от аспирант Алексис Андрес, установи, че черната дупка в центъра на нашата галактика - Стрелец A*, не само изригва неравномерно от ден на ден, но и се очаква да стане всеки по непредсказуема в дългосрочен план.
Екипът анализира данни от последните 15 години, за да стигне до това заключение. Изследването е инициирано от Андрес през 2019 г., когато той е бил студент в Амстердамския университет. През следващите години той продължава изследванията си, които сега ще бъдат публикувани в Месечни известия на Кралското астрономическо общество.
Стрелец A* е силен източник на радио, рентгенови и гама лъчи (видимата светлина се блокира от газ и прах). Астрономите знаят от десетилетия, че Стрелец A* мига всеки ден, излъчвайки огромни вълни на радиация, които са десет до сто пъти по-ярки от нормалните сигнали, наблюдавани от черната дупка.
За да проучат по-добре тези мистериозни изригвания, екипът от астрономи, воден от Андрес, търси сред модели в 15-годишни данни, предоставени от обсерваторията Нийл Герелс Суифт на НАСА, орбитален спътник, посветен на откриването на гама-лъчи.
Обсерваторията Swift наблюдава гама лъчи от черна дупка от 2006 г. Анализът на данните показа високи нива на активност от 2006 до 2008 г. с рязък спад в активността през следващите четири години. След 2012 г. честотата на изригванията се увеличава отново - изследователите имаха трудности да разграничат модел.
През следващите няколко години екипът от астрономи очаква да събере достатъчно данни, за да може да заключат дали вариациите в изригванията от Стрелец A* се дължат на преминаващи газообразни облаци или звезди, или нещо друго може да обясни наблюдаваната неравномерна активност от централната черна дупка на нашата галактика.
Съавторът д-р Якоб ван ден Аййнден от Оксфордския университет коментира констатациите на екипа: „Как точно възникват изригванията остава неясно. Преди се смяташе, че след преминаване на газообразни облаци или звезди покрай черната дупка следват още изригвания, но все още няма доказателства за това. И все още не можем да потвърдим хипотезата, че магнитните свойства на околния газ също играят роля".
Прочети цялата публикация