Лорер: Има поток от нови инвеститори

"В Министерството на иновациите и растежа има поток от нови инвеститори. Идват от Турция с интерес да правят най-различни превозни средства, да пренесат у нас техническите си разработки, да ги наречем, на различни форми на влакна, а не просто само да се шие тук", съобщи министър на иновациите и растежа Даниел Лорер пред бТВ.
Той определи като основни причини за досегашната липса на инвеститори е липсата на законност и на добре обучени кадри. Лорер съобщи, че неговото министерство ще работи много по-активно с Министерството на образованието и науката за подготовката на кадри.
"Важно е България да промени позицията си - иновациите да работят с МОН, за да има повече кадри и по-образовани, за да дойдат по-качествени компании."
В ББР всичко е спокойно - това беше нашата мисия - да се подпомага малкият и средният бизнес. Направихме помощ за енергийния сектор, остава за розоварите, ресторантьорите и др. Първите пари от Плана за възстановяване и устойчивост ще са за индустриалните зони - възнамеряваме да се развиват в нови региони, където има интерес, обясни Лорер.
Имаме положителен отзвук от европейския комисар по правосъдие да се отмени законът, свързан със „златните паспорти“, съобщи министърът и добави: „Оказва се, те са незначителни за нас, но Министерството на правосъдието установи значително ниво на злоупотреба, така че за нас не виждаме смисъл да има подобна
схема“, добави той.
Той засегна и темата със зелените сертификати и протестите, които се опитаха да щурмуват Народното събрание:
Смъртността у нас е най-високата от края на Първата световна война и от испанския вирус. Да си играеш със страха на хората и да ги накараш да щурмуват институцията, която пази демокрацията, това не го разбирам, заяви Лорер.
Според него и от инвеститорите се чува въпросът кой ще работи в заводите им - затова високата ваксинация е важно условие, за да дойдат инвестиции.
Вчерашната декларация на парламента с призив към Иван Гешев да подаде оставка той определи като проява на позиция, че главният прокурор носи основна вина за липсата на законност. Той окачестви намерението на Сотир Цацаров да подаде оставка като председател на КПКОНПИ като "добро начало" и отрече обвиненията му, че Кирил Петков е притискал службите да отнемат достъпа на Цацаров до класифицирана информация.
Лорер съобщи, че в момента правителството работи на "шеста, седма, осма скорост", за да внесе отново Плана за възстановяване и развитие в ЕК и прогнозира, че България ще получи първите пари по него през юли.
Прочети цялата публикация



Русия падна в собствения си газов капан
Стратегическите грешки на Байдън продължават да тежат на Украйна
The Telegraph: Путин губи контрол над петролния бизнес в България
Сувалки в Полша: ахилесовата пета на НАТО?
Euroclear предупреждава ЕС: заем на руско имущество за Украйна може да удари доверието на пазарите
Водата като повод за война: руската водна криза в окупирана Украйна
Задава се ново предателство по оста Борусия (Д) - Байерн Мюнхен
Ще откъсне ли Тръмп Италия, Австрия, Унгария и Полша от ЕС?
Кристиан Вигенин: Въпросът за разширяване на ЕС не е сред най-приоритетните в момента
Lidl с два нови магазина – в Костинброд и в столичния квартал Бояна
Тиквеник по бабина рецепта – традиция за Бъдни вечер и Коледа
На тази дата: България е била приета в ООН преди точно 70 години
Лятна трансферна цел на Левски прави фурор в Португалия
Михаела Маринова за успеха, съмнението и любовта извън прожекторите
Биолозите подредиха класация с най-моногамните и най-развратните животни
„Любимото момиче на Господ“: Михаела Маринова за битките, гласа и любовта
Български уестърн тръгна по кината в САЩ
Банско официално откри зимния сезон 2025/2026
Corcodile: От коркови играчки към маркери
Флик: Съперниците ни усещат напрежение, ние гледаме напред