БНР Стара Загора | 01.02.2022 11:35:25 | 295

Геотермално парно спасява от високите сметки за ток детска градина в община Минерални бани, Хасковско (Видео)


На фона на рекордните сметки за ток, детска градина в община Минерални бани, Хасковска област плаща  между 300 и 700 лева за електроенергия в студените месеци. Не е грешка – а причината за ниските сметки е в геотермалната вода, която детската градина ползва, за да се отоплява.

В детска градина „Снежанка“ в община Минерални бани, област Хасково, не знаят що е то „дървена ваканция“. От самото си създаване досега, триетажната сграда на детското заведение е снабдена с подово отопление. Което се захранва от парно с геотермална вода.

Сондажът, от който идва минералната вода е на 200 метра от сградата на градината. Освен детското заведение, от него се снабдяват още девет ползватели. И за да има достатъчно за всички, е изграден и резервоар с вместимост от 250 кубични метра вода.  

Преди години по проект на програма ФАР били сменени външните тръби на инсталацията. Новите, с по-добра изолация, позволили топлината да не се губи. Втората част от проекта предвиждала и сградата на местната управа да се отоплява с геотермална вода. Тази част на проекта обаче останала само на документ, не без съжаление казва заместник-кметът Нуртин Сабри.

На повърхността геотермалната вода идва с температура от 56- 57 градуса.  В резултат – през зимата и в най-хладните стаи в детската градина  термометрите не падат под 24 градуса, разказва директорката Таня Янева

Петя Малинова е майка на едно от 54-те деца, което посещават  ДГ Снежанка в общинския център на Минерални бани. Разказва, че за децата тук е рай- защото е топло, уютно а и чисто.

Сега в община Минерални бани реализират проект с европейски средства за близо милион лева. Ремонтират  сградите на трите филиала на детската градина по селата в общината.  След като ремонтите приключат и в трите филиала, топлата вода ще идва от соларни панели. А в сградата на ДГ „Снежанка“ правят и алтернативна инсталация на пелети – за всеки случай, ако не дай си Боже, стане авария на водопровода, децата да имат алтернатива и да не стоят на студено, обяснява заместник-кметът Нуртин Сабри. Освен проекта с европейски средства, с местен ресурс общината финансира и пълното обновяване на мебелировката, ново кухненско обзавеждане и ремонт на вътрешните тръби на инсталацията за геотермална вода – защото във времето по тях се получават отлагания.

Ако всичко е наред, близо 108-те деца, заради които се прави всичко това, ще се върнат в забавачниците в началото на пролетта.

Прочети цялата публикация