Гешев и Цацаров се проверяват взаимно: какво целят с този фарс
Какъв фарс само: Цацаров и Гешев започнаха да се проверяват взаимно. Прилича на пране на имидж. Какво още целят бившият вече шеф на КПКОНПИ и настоящият главен прокурор? Анализ на Петър Чолаков:
Прилича на фарс: подалият оставка шеф на КПКОНПИ Сотир Цацаров и главният прокурор Иван Гешев започнаха взаимно да се проверяват. С тези акции Гешев и Цацаров целят няколко неща.
Първо, да изперат имидж – да покажат, че са готови да работят срещу "стария строй" и така да се дистанцират от него. Второ, да разбият тезата, че са чудесно сработен тандем, инсталиран от същото това статукво. Трето, демонстрирайки "добро поведение" да се опитат - "всеки на гърба на другия" - евентуално да се договорят с новата власт, като обаче паралелно с това се готвят и за битка. Цацаров, например, заговори за потенциал за "корупция" в министерствата на Даниел Лорер и Асен Василев. Не е изключен и обратният сценарий: партньорството между Гешев и Цацаров всъщност да оцелее, т.е. те да се опазят взаимно, като се поизмият един друг, вместо да си хвърлят кал.
Топлата връзка с ДПС
Наблюдава се забавно сходство между поведението на Цацаров, Гешев и ДПС. Цацаров, обвиняван многократно, включително от новите управляващи, че не е защитил обществения интерес начело на прокуратурата и КПКОНПИ, излезе със законопроект за реформи в антикорупционния орган; законопроектът е подготвян от началото на 2020, но се „сервира” на публиката сега. По време на изслушването в ЕП, Гешев пък поиска Брюксел по-строго да следи за приложението на принципа за върховенството на правото в България. След като бе избран за главен прокурор, Гешев се придържаше към противоположната теза, впрочем подкрепяна и от предшественика му Цацаров: България била изпълнила всички изисквания за отпадането на европейския мониторинг над правосъдието и вътрешните работи. От своя страна ДПС, за които отдавна има съмнения, че имат пръст в търговията със "златните паспорти", се захванаха със страст и завидно усърдие да предлагат промени в конституцията тъкмо срещу „инвестиционното гражданство” и така "впечатлиха" заместник-председателката на ЕК Вера Юрова.
Ако целта е индулгенция
Това вече сме го виждали. През 2018-а Пеевски бе основен вносител на „благороден законопроект” за медиите, с който явно искаше да покаже на обществото, че слуховете, че е медиен олигарх, са силно преувеличени.
В резюме, Цацаров, Гешев, Карадайъ и Пеевски демонстрират завидна „самокритичност”, пръскат се ритуално със светена вода и се правят на по-големи светци от папата.
Съмнително е, че Гешев и Цацаров ще получат индулгенция от новата власт, ако на това се надяват с трескавите си действия. Причината е проста – това ще дискредитира промяната.
Истинският тест, че Гешев вече е готов да смени отбора, ще бъде ако поиска имунитета на Пеевски. В тази посока вече работи ГДБОП, по сигнал на „Боец”. На ход е Гешев.
"Бита карта" ли е Гешев?
Според мен обаче не е много вероятно Главният да тръгне решително, т.е. не само театрално, срещу Пеевски. Гешев се нуждае от подкрепа, от съюзници в парламента, за да оцелее. Освен ако от ДПС вече не са решили да го пожертват. Възможно е Доган и колегите му да си дават сметка, че смяната на Гешев е въпрос на време. Най-вероятно тази смяна ще бъде резултат от очаквания нов и реформиран ВСС. В този смисъл може би за ДПС вече Гешев е бита карта, история.
Възниква обаче въпросът, тогава кой ще брани тила им. Отговорът зависи от това дали Карадайъ и Пеевски могат да намерят нещо, с което да съблазнят и изкусят новата власт. Какво би станало, например, ако съдействат с всички сили на Б. Рашков и Н. Йорданова за „изчегъртването” на ГЕРБ?
* Този коментар изразява личното мнение на автора. То може да не съвпада с позициите на Българската редакция и на Дойче Веле като цяло.
Прочети цялата публикация