Асен Василев и Мустафа Карадайъ се скараха заради Пеевски

Възстановена е работната група между правосъдното и финансовото министерство за създаване на законопроект за прилагането на санкциите "Магнитски". Очаква се той да влезе в зала в рамките на няколко седмици.
Това обяви вицепремиерът и министър на финансите и еврофондовете Асен Василев по време на блицконтрола в НС.
Василев допълни, че в този законопроект ще се регламентира прилагането на всички видове външни санкции, а не само на тези, наложени от САЩ по глобалния закон "Магнитски". Целта е защита на българската икономика и на българската банкова система.
Вицепремиерът прогнозира, че много скоро това предложение ще влезе в пленарна зала.
"Очаквам в рамките на седмици законопроектът да влезе тук и очаквам доста активни дебати от част от политическите сили", заяви той, поглеждайки към лявата част на залата (ДПС).
Това му изказване разгневи лидера на ДПС Мустафа Карадайъ, който излезе на трибуната, за да брани съпартиеца си Делян Пеевски, който е в списъка със санкционираните от САЩ лица.
Карадайъ определи правителството като "Съюз за нарушаване на Конституцията и законите на страната", които призовавали от трибуната на НС да не се спазват законите.
Повод за твърдението му са думите на Василев, който заяви, че служебното правителство е трябвало да реагира спешно на "Магнитски" и затова е създало българския черен списък. Вчера ВАС реши, че този списък е незаконен. Това се случи след жалби на Ирена Кръстева (майката на Пеевски) и жената на Васил Божков. Именно това решение даде на Карадайъ възможност да обвини Василев, че не спазва законите.
Самият Пеевски не взе думата, но видимо се разгневи и за първи път в 47-НС се активизира и започна да подвиква от място.
"Г-н Карадайъ, разбирам , че много Ви боли, че човекът, който седи до Вас - г-н Пеевски, е сложен в международен списък за корупция", отговори му Василев.
След това Карадайъ поиска 15-минутна почивка. След края ѝ председателят на ДПС заяви, че страната се превръща в "Цар-Кировата държава".
Прочети цялата публикация



"Пеевски ще падне": новата ера в България вече настъпва
Протестът: да не го подарите на Радев?
Протестът с голямо "П" срещу главното "Д" на държавата
Сагата с „Лукойл“: ще стане ясно колко зависима е България
Скандал и физически сблъсък между Мирчев и Пеевски в парламента (ВИДЕО)
Напрежение в парламента: Мирчев и Пеевски на косъм от сблъсък
ПП-ДБ внася вот на недоверие в петък и свиква нов протест другата седмица (обновена)
Протест срещу Бюджет 2026 затвори част от центъра на столицата
Кристиян Шкварек: Изпирането на Асен Василев е най-тежката присъда за текущата власт
Ивайло Мирчев: Това не беше партиен протест, това беше гневът на хората
Украйна нападна с дронове Тулска и Волгоградска област, затвориха московското летище "Внуково"
Кой е Чиприян Чику, който обеща да подреди Букурещ
Нападнаха полицейското управление в Атина с коктейли Молотов
Земетресение с магнитуд 5,8 разтърси градчето Якутат в американския щат Аляска
Приливна вълна уби двама мъже и една жена на остров Тенерифе
Чиприян Чуку от Национално-либералната партия е новият кмет на Букурещ
Тайланд нанесе въздушни удари по границата с Камбоджа
Президентът на Бенин: Опитът за преврат пропадна
Нетаняху: Планираме да останем в буферната зона в южната част на Сирия
Бургаската „Estrella“ отива на финал на „България търси талант“, спечели най-голям зрителски вот на полуфинала