Кирил Петков да пита Гърция как да не зависим от руския газ и нефт
Българският премиер Кирил Петков ще инспектира лично как върви изграждането на интерконектора с Гърция. Дни по-рано стана известно, че "Булгаргаз" ще поиска за месеците април и май шоково поскъпване на синьото гориво.
По тази причина проектът за интерконектора с Гърция е от ключово значение за повишаване на сигурността на доставките и за осигуряване на диверсификация на източниците на природен газ за България. В регионален план интерконекторът ще даде възможност за достъп до газопреносна мрежа за български общини и региони.
Интерконекторът с Гърция е изцяло нов маршрут за пренос на природен газ към Европа и ще даде на България и региона достъп до доставки от нови източници.
Проектът ще свърже страната ни с Южния газов коридор и има отлична синергия с големи енергийни проекти като ТАП, ТАНАП, EastMed и терминала за втечнен природен газ при Александруполис.
Европейският съюз прави планове за пълно и бързо отказване от руския природен газ и петрол.
Анализатори посочват, че ще има непосредствени последици за България. В краткосрочен план те ще са отрицателни, но в дългосрочен те ще имат положителен ефект.
Трябва да отбележим, че Брюксел започна да разглежда алтернативни предложения в енергетиката за всяка държава -членка. Специално за Балканите Гърция се очертава да играе водеща роля.
През последното десетилетие с последователна политика
официална Атина се превърна в енергиен център не само за Балканите, но и за Южна Европа.Преразглеждането на използването на газ за отопление от страна на ЕС предоставя нови възможности на Гърция, като се има предвид необходимостта от преработване на картата на газопроводите на ЕС. Значението на терминалите за втечнен природен газ (LNG), които са в процес на изграждане или се планират в гръцките пристанища, нараства, тъй като Гърция се превръща в газов център за балканските държави, които понастоящем са 100% зависими от руския газ.
Източници, запознати с новата стратегия, смятат, че условията благоприятстват създаването на терминал за втечнен природен газ във всяко гръцко пристанище. Много скоро съоръжението в Ревитуса ще престане да бъде единствената инфраструктура за втечнен природен газ в Гърция. Инвестиционните планове за пристанището в Александруполис са в ход, докато друг терминал, в Агиос Теодорос близо до Коринт, на Motor Oil е във фазата на пазарен тест. Миналия месец Регулаторният орган по енергетика одобри и друг лиценз за терминал за втечнен природен газ на пристанището във Волос на Mediterranean Gas SA.
Геополитическата роля на Гърция би нараснала още повече, ако Европа отново се обърне към запасите от синьо гориво и нефт в Източното Средиземноморие като надежден и сигурен източник на доставки и към газопровода EastMed за пренос на синьо гориво.
Гърция не се отказва и въглищните си централи.Що се отнася до новия блок в Птолемайда, Северна Гърция, източници от Public Power Corporation (гръцкият аналог на НЕК) не изключват преразглеждане на решението за преминаването му от лигнитни въглища към газ от 2025 г. Очаква се властите в Атина да искат от Брюксел удължаване на използването на въглищата с мотива, че с модернизация на съоръженията ще помогне на страната да намали зависимостта от руския газ.
Освен това се предвижда във всеки газов блок на централата да включва и водородна технология, за да му се осигури допълнителен живот.
Развитието на събитията ускорява и друг проект с геополитическо значение за Гърция, а именно междусистемната електрическа връзка с Египет, чрез която гръцката мрежа ще получи 3 гигавата зелена енергия от египетски фотоволтаици.
Гърция отдавна е казала сбогом на руския петролДни след руската агресия стана известно, че Hellenic Petroleum, най-голямата гръцка петролна рафинерия, е сключила първоначална сделка за допълнителни доставки на суров петрол от Саудитска Арабия, съобщиха двама източници от рафинерията.
"Има първоначално споразумение за увеличаване на количествата суров петрол, които Hellenic Petroleum купува от Саудитска Арабия, за да се осигури допълнително безпроблемното снабдяване на гръцкия пазар с гориво", заяви един от източниците пред "Ройтерс".
Миналата година Саудитска Арабия е доставила 8% от суровия петрол за Hellenic Petroleum. Рияд е петият най-голям доставчик за гръцката компания след Казахстан, Ирак, Русия и Египет.
Припомняме, че през 2021 година Hellenic Petroleum е закупила около 2,5 млн. тона руски суров петрол, което представлява около 18% от общите ѝ доставки на суров петрол. От гръцката компания вече посочиха, че при необходимост може да го замени с подобни сортове предимно от Близкия изток.
Hellenic Petroleum е собственик и на рафинерията в Скопие.
Тя има складов капацитет от 2 500 000 м3. Суровината за преработка се получава чрез нефтопровода Солун-Скопие, който е собственост на гръцката компания. Произвежданите бензин, дизел, втечнен газ, керосин и мазут, покриват около 90% от потреблението на петролни продукти в Северна Македония. Само да припомним, че около 80% от потреблението на Косово на бензин и дизел се покрива от гръцката компания. Hellenic Petroleum изнасят горива също количества за Сърбия и Албания, става ясно от отчетите на гръцката компания за Атинската фондова борса.
В същото време българският премиер Кирил Петков обяви, че правителството му е поискало от рафинерията
Оттам му отговорили, че рафинерията не определя цените, а швейцарската компания "Литаксо".
От правителството не отговарят дали този енергиен монопол е предоставен за разследване от главния прокурор на ЕК Лаура Кьовеши при срещата ѝ с Кирил Петков. Не е ясно дали ДАНС работи по казуса като заплаха за енергийната сигурност за България.
Не е ясно и дали правителството ще иска помощ от европейските си партньори за алтернативни доставки на енергийни източници като синьо гориво и петрол.
В момента няма ясни индикации от правителството, че се търси разнообразяване на енергийния микс на България с алтернативни доставки на нефт и синьо гориво от Азербайджан и Казахстан.
Крайно време българският премиер да се поучи от опита на Гърция в енергетиката. Трябва да сложим край и на още един мит - не сме енергиен център на Балканите....
Прочети цялата публикация