Елена Йончева: Как ЕС допусна да се стигне до война в Украйна? От отговора зависи трайното решение на конфликта

Как ЕС допусна да се стигне до война в Украйна? Това е големият въпрос, който трябва да задаваме и на който трябва да търсим отговор, за да намерим трайно решение на конфликта. Иначе войната ще се задълбочи, ще има още повече жертви и ще генерираме евроскептицизъм.
Това заяви Елена Йончева, евродепутат от групата на социалистите и демократите, в интервю за предаването „Неделя 150“ на БНР.
Тя обърна внимание на коментар на върховния представител на ЕС по външните работи и политиката на сигурност Жозеп Борел, който каза преди дни, че Европа също е направила грешки. Дълги години помагахме на Украйна с оръжие и инструктори, но не изисквахме в достатъчна степен от нея да спазва Минските споразумения от 2014-2015. Франция, Германия и Русия трябваше да наблюдават този процес, припомни Елена Йончева.
Войната в Украйна започна през 2014 г., каза още тя. Трябва да изговаряме нещата с истинските им имена, да постъпваме мъдро, не за да оневиняваме Москва - войната е безумна и немислима, а за да намерим успешно и трайно дипломатическо решение, коментира Елена Йончева. Дори на този етап то е възможно, според нея.
Тя беше категорична, че ЕС и България трябва да помагат на бягащите от войната, да предоставят хуманитарна помощ за Украйна, но не и въоръжение. С него страните, които изпращат оръжие ще воюват с Русия чрез Украйна. Това ще увеличи жертвите и сред украинските граждани. Въоръжаването има смисъл, ако силите на отсрещната страна са крехки, а това не е така. Ако целта е да се удължи войната и така да се отслаби Русия, то хората на Украйна не заслужават това, каза Елена Йончева. Тя обясни, че на този етап европейските депутати, които са против въоръжаването на Киев са малцинство.
Евродепутатът обаче посочи, че Унгария, която е член на ЕС и НАТО, не разрешава през нейна територия да преминава оръжие за Украйна. Турция, която е член на НАТО, от една страна е предоставила дронове „Байрактар“ на Киев, а от друга продължава икономическото си сътрудничество с Москва – „Турски поток“, строителство на ядрена централа, закупуване на ракети С-400, които на този етап тя отказа да даде на Украйна. САЩ изключиха от санкциите доставките на уран от Русия, защото част от атомните им електроцентрали работят с такова гориво.
Не може да наказваме нашите граждани заради слаби политици, коментира Елена Йончева.
Миналият четвъртък тя участва в изслушването на министъра на отбраната на Украйна Алексей Резников в комисията SEDE на Европейския парламент. На нейния въпрос дали Киев преговаря с правителствата на Полша, Словакия и България за предоставяне на изтребители и ПВО системи, той заяви, че отдавна е изпратил писма с молба за въоръжение, включително танкове от съветски тип. Украйна е готова да ги купи, но е необходимо разрешение на правителството.
За контакт с Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП: https://www.socialistsanddemocrats.eu/
Прочети цялата публикация



Високо напрежение в Киев: Зеленски има проблем
Опасен момент за Украйна: обвиниха Зеленски във взимането на идиотско решение, довело до избухването на протести в страната
Духът от Анкара и неохотната българска европеизация
Погледът от Москва: Румен Радев – прагматичен партньор, но не и нов Орбан
Какво се крие зад законопроекта за обединение на Румъния и Молдова
Ултиматумът на Зеленски: Може ли Украйна да атакува Беларус?
Трети ден протести в Украйна: Искат оставката на Сирски
Проектът "Фрея": противоракетен щит за Украйна и Европа
Ако Константиновка падне: какво ще значи това за Украйна
Русия заглушава Starlink. Ще попречи ли това на Украйна?
Домът на футбола (23.07.2026)
Пожар край бивш завод на изхода на Асеновград
Роналдо и Роберто Карлош си купиха футболен клуб в Бразилия
Вратарят на ЦСКА 1948: Имахме много положения, дано всичко си дойде на мястото на реванша
Димитров: Късметът не беше на наша страна
Наставникът на Апоел Тел Авив: Лудогорец е ниво Шампионска лига
Правителствен кораб от времето на социализма става изкуствен риф в Черно море (ВИДЕО+СНИМКИ)
Георги Костадинов: Това беше горд и европейски Левски
ЦСКА 1948 запази равенството в Търнава и остави всичко за София