Тома Биков: Правителството само ще се свали

Ще използваме всички законови средства, за да свалим това правителство. Моята прогноза е, че то ще се свали само. Походът ни срещу управляващите не е завършил с освобождаването на Бойко Борисов. Само започна.
Това каза пред Нова телевизия Тома Биков от ГЕРБ.
В същото предаване защитникът на Борисов адвокат Менко Менков съобщи, че лидерът на ГЕРБ няма да съди държавата, след като прекара 24 часа в ареста и в петък бе освободен заедно с бившия финансов министър Владислав Горанов и ПР-а му Севдалина Арнаудова.
Адвокатът заяви, че ще подаде в Административния съд жалба срещу задържането на Борисов и ще иска заповедта да се обяви за незаконосъобразна.
"Желанието на някой да преодолее прокуратурата е правно невъзможно. За да се случи това трябва да се разрушат устоите на демократичната държава или разделението на властите", смята Менко Менков. И допълни, че е невъзможно КПКОНПИ да може да повдига обвинение без съгласие и разрешение на прокурор, защото е противоконституционно. И уточни, че прокуратурата не е саботирала нищо, защото не е била уведомена за действията на полицията.
Ще завърши, когато това правителство падне от власт и отидем на предсрочни парламентарни избори”, каза Тома Биков. Според него няма друга възможност с оглед на настоящата ситуация освен тази. „Винаги съм казвал, че предсрочните парламентарни избори са нещо много лошо. Те са нещо извънредно. По-лошото от това е настоящото управление, което е безнадеждно некомпетентно и неспособно. То буквално задълбочи серията от кризи, в които се намираше държавата”, посочи той.
„По-опасното от войната, която е близо до нас, е г-н Кирил Петков да е премиер на страната. След едно изслушване в парламента си мисля нещо и казах и на колегите си, а именно, че този човек, очевидно не е способен да изпълнява задълженията си. Това, което се случи в четвъртък и последвалите реакции – доказват тази теза. Това е генерално объркан човек поне по отношение на политиката. Човек, който лъже през няколко минути – и то глупаво”, подчерта Биков.
Той коментира ареста на бившия премиер и лидер на опозицията Бойко Борисов с думите: ”Беше унизен не бившият премиер. Лидерът на опозицията. Бивши премиери много”. По думите му основанието за неотложността, както е формулирано от органите на реда е „свидетелски показания на Кирил Петков. „Това е основание те да отидат да арестуват вечерта лидера на най-голямата опозиционна партия в България. Всичко останало е защитната теза на Васил Божков. А този свидетел Петков, който е свидетел на защитната теза на Васил Божков – Черепа, бил споменал на Лаура Кьовеши нещо, а тя му отговорила нещо”.
Според Тома Биков Петков и Рашков са нарушили закона почти по всички параграфи и изрази увереност, че това е политически акт и по никакъв начин не е опит за някаква справедливост. "Имайте предвид, че г-н Борисов, Горанов и Севда бяха разпитвани по същия казус преди 3 месеца. Не знам какво са очаквали по-различно. Правят обиск, нищо не откриват и ги арестуват. Затова твърдя, че това е политически акт, който е замислен от някаква докладна записка, която са написали, за да са им чисти ръцете”.
На въпрос има ли си ГЕРБ прокуратура той подчерта: „Няма си ГЕРБ прокуратура. Ако имаше, може би на Кирил Петков щеше да му бъде потърсена отговорност за това, че наруши Конституцията преди година?”
„Как да бъде разпитан Васил Божков, след като не е тук, а е в Дубай?, попита депутатът от ГЕРБ. „ Ние възприехме за нормално един човек с 19 обвинения, между които за убийство и изнасилване, който стои в Дубай и поръчва на вътрешния министър да си сложи негов човек, премиера да му е свидетел. Да отидем с един керван да му подарим подаръци в Дубай, да си каже трите желания. Той е като някакъв джин там. Трябва да бъде доведен и съден у нас и да възтържествува справедливостта", подчерта Биков.
Прочети цялата публикация



Политически декларации в НС за Деня на почит към жертвите на комунистическия режим
Избягали бойци на Ислямска държава: има ли риск за Европа?
Велислав Величков: Плочката се нарича Сарафов – като падне тя, пада доминото
2026 г. може да се окаже най-опасната година за света от 1945 г. насам
Руски удари в Украйна: Поразена е електроцентрала в Киев, двама младежи загинаха в Запорожие
Лудогорец посече Левски и спечели Суперкупата на България!
Гърция и Турция: ново напрежение в Егейско море
Масова легализация на чужденци в Испания: шанс или заплаха?
Русия няма официално потвърждение за отказ на Индия от руски петрол
Шойгу приключи визитата си в Мианма, предава послание от Путин
ЕЦБ няма да коментира разследването за пране на €500 млн., минали през "Инвестбанк"
Още две имена за нова политическа формация са запазени в Патентното ведомство
Хороскоп за 4 февруари 2026: Ден за смели решения
Може да се забави доставката и на следващите F-16
Тръмп защити Путин за енергийното примирие в Украйна
Нощувка в хотел в Милано стига рекордна сума заради Зимните олимпийски игри
Нов Евробарометър описва страховете и очакванията на европейците
Мъгла в низините и котловините, започват и валежи от дъжд
Преговорите между САЩ и Иран ще се проведат в Оман, най-вероятно в петък
Хиляди домакинства със завишени сметки за ток: На какво се дължи увеличението