Fakti.bg | 27.03.2022 19:10:35 | 147

Верстапен надви Льоклер и триумфира в Саудитска Арабия, пълен провал за Хамилтън

Само седмица след разочарованието от Бахрейн Макс Верстапен се качи на най-високото стъпало на почетната стълбичка, след като триумфира в епичния дуел с Шарл Льоклер на Гран При на Саудитска Арабия.

Двамата повториха битката си от „Сахир“ и неколкократно си размениха позициите, но този път победата бе за Верстапен. На финала разликата между двамата бе едва половин секунда, а третият Карлос Сайнц бе на цели 7.5 зад тях.

Четвърти финалната линия пресече Серхио Перес, който водеше в първата фаза на състезанието, но бе големият губещ от излизането на колата за сигурност в 16-та обиколка. Точно преди това да се случи мексиканецът влезе в бокса, но неутрализирането на състезанието и свалянето на темпото позволи на Льоклер, Верстапен и Сайнц да сменят своите гуми и да се върнат пред пилота на Ред Бул.

Пети след едно анонимно каране финишира Джордж Ръсел, а шести се нареди Естебан Окон. Пилотът на Алпин също бе въвлечен в страхотен дуел, но със своя съотборник Фернандо Алонсо, като двамата бяха близо до контакта на няколко пъти. В крайна сметка победата в тази битка бе за двукратния шампион, който обаче не завърши заради технически проблем в своя болид 15 тура преди края.

Седмото място стана притежание на Ландо Норис, който донесе първи точки за Макларън за сезона, а точно зад него финишира и Пиер Гасли от Алфа Таури. Топ 10 затвориха Кевин Магнусен и Люис Хамилтън, които бяха с алтернативната стратегия и стартираха с хард. Това не им позволи да спрат при периода с кола за сигурност и чувствително усложни тяхното състезание. Все пак след общо шестте отпадания те успяха да вземат точки от Джеда.

Първи извън зоната на точките финишира китаецът Гуаню Джоу, който остана на 8.2 секунди от второто си финиширане в топ 10 в кариерата. Последният финиширал бе Нико Хюлкенберг, който и тази седмица замести Себастиан Фетел в състава на Астън Мартин. Неговият съотборник Ланс Строл и Алекс Албон от Уилямс се удариха две обиколки преди финала, като именно ударът между двамата и жълтите флагове в първия завой не позволиха на Леклер да атакува Верстапен за първото място.

Освен тях до финала не стигнаха още Валтери Ботас, Алонсо, Даниел Рикардо и Латифи. Юки Цунода и Мик Шумахер пък дори и не стартираха, след като японецът получи технически проблем в своя болид по-малко от 40 минути преди старта, а Шумахер, от своя страна, се оттегли от участие в Саудитска Арабия след зверската си катастрофа във вчерашната квалификация.

След епичното състезание в Джеда начело в генералното класиране остава Льоклер, който днес отново взе бонус точката за най-бързата обиколка. Монегаскът има общо 45 точки, с които той води с 12 пред своя съотборник Сайнц. Трети с 25 е днешният победител Верстапен, за когото това бяха първи точки за годината.

При конструкторите логично начело със 78 пункта е тимът на Ферари, като авансът на Скудерията пред Мерцедес на върха в класирането на цели 40 точки. Трети с пасив от 41-а са от Ред Бул.

Сезон 2022 във Формула 1 продължава след две седмици с надпреварата за Гран При на Австралия, която се завръща в календара след двугодишно отсъствие, породено от пандемията от коронавирус. От последната визита на Формула 1 в Мелбърн обаче пистата „Албърт Парк“ бе чувствително променена, като сега тя е доста по-бърза от предходните години.