Германски министър: няма да поставяме лимит за броя на украинските бежанци

Германският министър на транспорта Фолкер Висинг заяви, че Берлин няма да определи горна граница за броя на бежанците от Украйна, които ще приеме.
Висинг заяви пред медиите от Редакционсверк Дойчланд, че Германия все пак трябва да бъде подготвена за неочаквани ситуации, тъй като повече от 5 милиона души вече са напуснали Украйна, откакто Русия започна войната на 24 февруари. Висинг, от неолибералната партия на Свободните демократи, заяви, че няма възможност Германия да определи лимит за броя на бежанците.
"Този въпрос не стои. Германия не може и няма да върне обратно нито един бежанец от Украйна", каза Висинг.
Министърът заяви, че неговото ведомство е направило всичко възможно да приеме бежанци, които са стигнали до Полша, която е приела най-голям дял украински бежанци от всички държави.
"Много бързо осигурихме възможност бягащите хора от Украйна да бъдат транспортирани до Германия от Полша. В Хановер, Котбус и Берлин има центрове за разпределяне на бежанците."
Висинг заяви, че броят на хората, бягащи към Германия с влак, оттогава е намалял значително в сравнение с пиковия период в началото на войната. "От 8200 до около 2500 души на ден", казва Висинг.
Въпреки това той добави, че все още може да има увеличение на броя на пристигащите. Според него, ако има опасност от претоварване на съседните на Украйна държави, Германия трябва отново да настоява за разпределяне на бежанците в целия ЕС.
Висинг заяви, че натискът върху Полша е бил огромен, като в един момент всеки ден там са пристигали по около 120 000 украинци. Само във Варшава има повече от 300 000 бежанци, каза той. Проучване за в. "Франкфуртер алгемайне зонтагсцайтунг" показва, че две трети от германците или сами са участвали в помощ на бежанци, или познават някой, който е помагал на украински бежанци.
Около 44 процента от анкетираните сами са се включили лично, например като са дарили пари или стоки или са приели хора.
Същевременно 49 процента заявяват, че познават някой, който е участвал. Малко над 30 процента казват, че не са били активни и не познават никого, който вече е помогнал.
Според данни, публикувани от германската полиция миналата седмица, Германия е приела около 320 000 бежанци от войната в Украйна, въпреки че реалният брой вероятно е по-висок.
Прочети цялата публикация



В Абу Даби се провежда ключова среща за бъдещето на Украйна. Киев обяви, че няма да отстъпи територии на Путин
Радикална реформа! Великобритания се зарече да възстанови реда с миграцията
Чехия призова да се преразгледа инициативата за доставка на боеприпаси на украинските въоръжени сили
Haaretz: Хиляди украински бежанци в Израел са изправени пред депортиране
Още оръжие за Украйна: как НАТО засилва натиска над Русия
Жителите на Донбас: Как въобще може да ни изоставят?
Първият дипломат на ЕС: Да, войната ще спре, ако Украйна се предаде, но никой няма интерес от това
В САЩ никнат празни гробове на загинали в Украйна наемници
Орбан каза каква да е ролята на Украйна след края на войната
Axios: Ермак подал оставка ден преди да отлети за САЩ за разговори с Уиткоф и зетя на Тръмп
Тръмп връчи медали на носителите на наградите на "Кенеди център
Седмични новини за енергетика: Гаранциите за ПАВЕЦ "Чаира" и АЕЦ "Козлодуй" се запазват на 2 млрд. евро в новия бюджет
Киселова: Вотът на недоверие ще покаже силата на правителството
Украйна влиза в най-тежкия режим на тока от месеци след руските удари
Екипажът на танкера край Ахтопол се нуждае от храна и комуникационни средства
Бойко Ноев: Протестите ще продължат!
Премиерът на Сърбия: Енергетиката на страната е стабилна и под контрол
Свети Николай бе почетен в над 160-годишния храм „Свети Николай“ в махала "Овнарска" в село Градево
Почина създателят на "Фантастико" Валери Николов
"Ню Йорк таймс" даде сделката с реакторите на "Белене" като пример как Киев саботира борбата с корупцията