Fakti.bg | 19.04.2022 10:25:05 | 217

Русия търси алтернативи на резервните валути


Управителят на руската централна банка Елвира Набиулина отбеляза в понеделник допълнително намаляване на лихвените проценти и каза, че ще са необходими две години, за да се овладее инфлацията до нейната цел от 4%, тъй като икономиката се адаптира към въздействието на западните санкции, предаде Bloomberg TV Bulgaria.

"Периодът, в който икономиката може да живее с резерви, е краен. И вече през второто и третото тримесечие ще влезем в период на структурна трансформация и търсене на нови бизнес модели", каза Набиулина в най-значимата си реч, откакто Русия изпрати своите сили в Украйна на 24 февруари, предаде "Ройтерс". Тя заяви пред членовете на парламента, че това ще бъде придружено от скок в цените на някои стоки, така че инфлацията - която достигна 17% годишно през март - ще бъде над целта. Но това би било причинено от ниското предлагане, а не от голямото търсене.

„Затова няма да се опитваме да я върнем към по-ниско ниво по никакъв начин – това би попречило на бизнеса да се адаптира“, каза тя. Но "ръстът на инфлацията не трябва да бъде неконтролируем" и паричната политика на банката ще я върне до целта от 4% през 2024 г. Отлагането на ключовата цел на банката подчерта предизвикателството, пред което е изправена един от най-уважаваните централни банкери в света, докато се опитва да стабилизира руската икономика под натиска на западните санкции. Набиулина повиши основния лихвен процент на банката до 20% от 9,5% на 28 февруари, четири дни след като руските сили влязоха в Украйна, но я намали до 17% на 8 април.

В понеделник тя даде знак, че ще се опита да го намали допълнително. „Трябва да имаме възможността да намалим по-бързо ключовата ставка“, каза Набиулина. „Трябва да създадем условия за увеличаване на наличността на кредити за икономиката." Тя каза също така, че Москва планира да предприеме съдебни действия за блокирането на злато, валута и активи, принадлежащи на руски граждани и институции, като същевременно добави, че подобна стъпка ще трябва да бъде внимателно обмислена. Чуждестранните санкции замразиха около 300 милиарда долара от около 640 милиарда долара, които Русия имаше в своите златни и валутни резерви, когато започна това, което нарича своята "специална военна операция" в Украйна.

Ефектът от санкциите

Досега санкциите засягаха основно финансовия пазар, "но сега те ще започнат да засягат все повече икономиката", каза Набиулина. „Основните проблеми ще бъдат свързани с ограниченията върху вноса и логистиката на външната търговия, а в бъдеще и с ограниченията върху износа... Руските компании ще трябва да се адаптират. Руските производители ще трябва да търсят нови партньори, логистика или да преминат към производството на продукти от предишни поколения“, каза тя. Износителите ще трябва да търсят нови партньори и логистични споразумения и "всичко това ще отнеме време", каза Набиулина. Тя каза, че централната банка обмисля да направи продажбата на валутни приходи от износителите по-гъвкава. През февруари Русия нареди на компании износители, включително някои от най-големите производители на енергия в света от "Газпром" до "Роснефт", да продадат 80% от приходите си от валута на пазара, тъй като собствената способност на централната банка да се намесва на валутните пазари беше ограничена.

Сега банката може да смекчи условията за графика и обема на задължителните продажби, каза Набиулина.

Русия все още не е намерила място за инвестиране след санкциите

Руската централна банка призна, че не е намерила ясни алтернативи на основните световни резервни валути, след като санкциите заради войната с Украйна я оставиха да притежава само юан и злато. Преди инвазията Банката на Русия прекара години в намаляване на експозицията към долара, като в края на миналата година делът му достигна малко под 11%. Но повече от една трета от общата сума беше в евро – наред с допълнителните инвестиции във валути като британския паунд и йена – което направи възможно международните правителства да блокират около половината от запасите в отмъщение за атаката на президента Владимир Путин, коментира Bloomberg.

Повече от месец след войната централната банка все още не е идентифицирала други възможности, според управителя Набиулина, която допълни, че е твърде рано да се вадят поуки за това какво Русия трябва да направи по различен начин. „Трябва да гледаме към бъдещето, но в момента се мъча да дам конкретни предложения“, каза тя. „Списъкът на страните, които издават ликвидни резервни валути, е ограничен и те са тези, които предприеха враждебни мерки и ограничиха нашия достъп." Юанът представляваше 17,1% от общия брой в края на 2021 г., спрямо 12,8% година по-рано, докато делът на златото се понижи леко с 21,5%.

Прочети цялата публикация