Fakti.bg | 20.04.2022 19:03:18 | 116

Около 200 000 руски работници все още са на заплата в западни компании


Мултинационални компании продължават да плащат заплати на почти 200 000 работници, базирани в Русия, въпреки обещанията си да прекратят дейността си в страната. Това поражда страхове от масови съкращения и национализации след като надеждите за бърз край на войната в Украйна се изпаряват, предават от Financial Times, цитира Bloomberg TV.

Редица западни компании като Renault и McDonalds се ангажираха да продължат да изплащат заплати на хиляди работници дори след спирането на дейността им в страната. Анализатори на Financial times изчисляват, че поне 188 000 работника в Русия все още са на заплата.

Бройката им вероятно е много по-голяма, тъй като крупни работодатели като Yum Brands, собственост на KFC, и Coca-Cola не са потвърдили дали все още плащат на персонала си.

Кметът на Москва Сергей Собянин предупреди в понеделник, че сред служителите на чуждестранни компании „около 200 000 са под риск от загуба на работните си места“ и добави, че властите са одобрили план на стойност 3.36 милиарда рубли (41.4 милиона долара) за тези рискови групи.

Докато служителите в офисите на компании като Boston Consulting Group, Linklaters и McKinsey се местят в други държави, работниците в производството, търговията и потребителския сектор ще понесат тежестта на затварянията, в случай че компаниите не намерят перспектива за скорошно отваряне.

Крис Берг, управител на Levi Strauss, сподели, че компанията за дънки продължава да изплаща заплати на около 800 служители в Русия. Но той добави, че „ако нещата продължават така, не съм оптимист, че ще можем да се върнем обратно към бизнеса си в скоро време“.

Според руския закон фирмите са задължени да продължат да изплащат заплати на служителите си дори след като прекратят дейността си, каза Питър Файндинг, адвокат по трудово право в FisherBroyles.

Опциите включват плащане на служителите както обикновено, изплащане на шестмесечни заплати в комбинирани пакети за обезщетение или пренасочване на служителите към области на бизнеса, които не са засегнати от спирания, каза той.

Работодателите може също да се съгласят да задържат персонала на намалени заплати, докато операциите са преустановени, добави той, като каза, че служителите няма да имат много възможности за договаряне при този сценарий.

Ikea се ангажира да плаща на руския си персонал за три месеца до края на май, един месец над двумесечните плащания при съкращаване, изисквани от руското законодателство.

Един служител каза, че някои негови колеги от време на време влизали в изоставените магазини, за да актуализират документи, но се страхували от безработица през следващите месеци. Компанията отказа да каже дали ще уволни персонала.

Според проучване на BCG, мнозинството от инвеститорите смятат, че ще отнеме две до пет години, преди западните компании да могат да се върнат в Русия.

Файндинг, който има опит в консултирането на мултинационални компании с руски операции, заяви, че работодателите вероятно ще уволнят неактивните работници, вместо да продължат да плащат заплати в продължение на години. „Би било много хубаво да продължат да им плащат, но не особено комерсиално“, каза той.

Разходите за заплати не са особена тежест за големите компании, тъй като минималната заплата в Русия е около 12 500 рубли (156 долара).

McDonalds, който регистрира приходи от 23 милиарда долара през изминалата година, продължава да плаща заплати на служителите си в Русия и оценява месечните си разходи в страната на 50 милиона долара.

Много западни компании обаче изпитват затруднения при изпращането на пари заради санкциите, като в същото време няма как да генерират приходи при спряла дейност. Може да им се наложи да изплащат заплати от резервите си, които скоро могат да се изчерпат, смята Файндинг.

Прочети цялата публикация