Блинкен и Остин: Русия вече загуби тази война

Владимир Путин не постигна целите, които си беше поставил. Русия търпи поражение, Украйна побеждава. Целта на Русия беше пълно подчиняване на Украйна и това не успя. Руската армия по драматичен начин не оправдава надеждите, икономиката пада.
Това съобщи на съвместна пресконференция с шефа на Пентагона Лойд Остин държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен след неделното им посещение в Киев. Двамата говориха пред журналисти на фона на опаковани за спедиция сандъци с военна помощ за Украйна, а Блинкен уточни, че това, което се вижда зад гърба му, скоро няма да е тук.
„Това беше много важен момент за Украйна в хода на тази война и важен момент за провеждането на директни подробни разговори за подкрепата, която се осигурява за сигурността, икономиката и хуманитарните въпроси в Украйна, а също и за огромния натиск, който оказваме върху Русия“, допълни Блинкен.
Шефът на американската дипломация открехна завесата на обвитото в тайнственост пътуване.
„Отидохме с влак в Киев от Южна Полша и не видяхме много по пътя си, в Киев прекарахме около 3 часа. Бяхме в Президентския дворец с президента Зеленски и неговия екип. Обсъдихме какви стъпки трябва се предприемат. Нямахме възможност да се срещнем с обикновени хора, но видяхме хора по улиците, битката за Киев беше спечелена. Русия загуби“, коментира той.
В разговорите си със Зеленски Блинкен и Остин се съсредоточили върху въпросите, които ще помогнат да се спечели тази война, в т. ч. и за обучението на украинските военни. Украинците са казали, че се нуждаят от оръжие с далечен обсег и от танкове.
„Искаме Украйна да остане независима и демократична държава. Искаме Русия да бъде отслабена до такава степен, че да не може да действа така, както го прави сега, нахлувайки в Украйна“, посочи по време на пресконференцията Лойд Остин.
Прочети цялата публикация



Украинската армия промени тактиката си и сега Путин се насочва към поражението
Украйна удря по логистиката на Русия: как успя и колко още?
Илиян Василев: От Румен Радев се очаква държавническо мислене, а не повторение на руски опорки
"Безгранично приятелство": Путин не може без Си и обратното
Путин срещу Путин: параноята на руския режим
Путин: Западът излъга всички за разширяването на НАТО и предизвика конфликта в Украйна
"Няма да има никаква прекрасна Русия в бъдещето"
Експерт: Украинците напредват. Но да не изпадаме в еуфория
Щедри заплати и трикове: Как вербуват руснаци за фронта
Разширяването на ЕС забрави самите европейци
ОДМВР-Стара Загора с подробности за зрелищната катастрофа тази сутрин край село Загоре
Ливърпул посреща Андони Ираола днес
Заловена е дрогирана 19-годишна зад волана на „Мерцедес“ в Благоевградско
RENAULT 4 ОФИЦИАЛНО ПОЛУЧИ ТРОФЕЯ BEST BUY CAR OF EUROPE 2026 ПО ВРЕМЕ НА СПЕЦИАЛНА ЦЕРЕМОНИЯ НА ROLAND-GARROS
Весела Лечева беше вписана като председател на БОК
България и Гърция се обединяват в търсене на по-справедлива формула на европейско финансиране
Пастор благослови националите на Хърватия (снимка)
Григор Димитров и Ейса Гонсалес очароваха Френската ривиера