Fakti.bg | 27.04.2022 04:11:52 | 69

Папа Франциск ще направи официално посещение в Казахстан на 14-15 септември


В различни краища на нашата планета се наблюдават различни религиозни противоречия, които водят до покачване на напрежението в междуетническите и междурелигиозните отношения и прерастват в сериозни конфликти. Тези предизвикателства стават все по-опасни за благополучието и развитието както на отделните страни, така и на целия свят. В тази връзка междурелигиозният мир и разбирателство придобиват голямо значение.

Ефективният модел на мир и разбирателство е основен фактор за успеха на развитието на Казахстан, където в мир и съгласие живеят повече от 140 етнически групи, включително българската диаспора. Казахстан разработи уникална формула за национално единство и разбирателство на всички казахстанци, независимо от тяхната религиозна и етнокултурна принадлежност. От 1 март 1995 г. в страната успешно функционира консултативен и съвещателен орган за хармонизиране на междуетническите отношения - Асамблеята на народа на Казахстан.

С цел сближаване на религията, културите и цивилизациите на 13 февруари 2003 г. по време на Международната конференция за мир и разбирателство ръководството на Казахстан излезе с предложение да се проведе в Казахстан конгрес на лидерите на световните и традиционните религии.

Конгресите на лидерите на световните и традиционните религии, които се провеждат без прекъсване вече 19 години, имат голямо влияние върху света и изиграха положителна роля в установяването на конструктивен диалог между общества, религии и култури, междурелигиозната толерантност, добронамереност и взаимно разбиране. Казахстан се превърна в уникална международна платформа за диалог между световните и традиционните религии.

На 14 и 15 септември 2022 г. в гр.Нур-Султан ще се проведе VII конгрес на лидерите на световните и традиционните религии, на тема „Ролята на лидерите на световните и традиционните вероизповедания в социално-духовното развитие на човечеството в период след пандемията“. За участие в конгреса са изпратени покани до всички ръководители на световните религиозни общности.

Президентът на Казахстан Касъм-Жомарт Токаев чрез видеоконферентна връзка проведе разговор с папа Франциск.

По време на разговора бяха обсъдени перспективите за укрепване на сътрудничеството между Казахстан и Ватикана, както и въпросите за насърчаване на междурелигиозното съгласие и междурелигиозния диалог.

Специално внимание бе отделено на дневния ред на предстоящия VII конгрес на лидерите на световните и традиционните религии, който ще се проведе през септември тази година в казахстанската столица. К. Токаев отбеляза, че това събитие е от голямо значение за Казахстан.

Държавният глава информира събеседника си за казахстанския модел на междурелигиозно разбирателство и единство, а също така за осъществяването на мащабни политически и икономически реформи в страната.

Папата изрази благодарност към президента на Република Казахстан за възможността за провеждане на среща и потвърди официалното си посещение в Казахстан, както и участието си в VII конгрес на лидерите на световните и традиционните религии. Той отбеляза, че има големи очаквания към предстоящото посещение и участието си във форума.

Понтификът подчерта изключителното значение на постигането на единство и съгласие в света в настоящата сложна геополитическа ситуация.

„Виждаме колко разнообразна и единна е Вашата страна. Това е основата на стабилността. Радваме се, че Казахстан разбира това. Можете да разчитате на моята подкрепа, оценявам усилията Ви“, каза папата.

„Очаквам с нетърпение това значимо събитие от гледна точка на насърчаването на междурелигиозния диалог, единството и сближаването на държавите, което е изключително важно в наши дни“, заяви главата на Римокатолическата църква.

В края на разговора президентът К. Токаев потвърди твърдия ангажимент на Казахстан за по-нататъшно развитие на сътрудничеството със Светия престол в областта на духовното съгласие и взаимното уважение.

Сред поканените на VII конгрес лидери на световни и традиционни религии е Негово Светейшество Българския патриарх и Софийски митрополит Неофит.

I Конгрес на лидерите на световните и традиционните религии се проведе през септември 2003 година и се превърна в уникално събитие: за първи път на една маса се събраха представители на целия религиозен свят и приеха Декларация, в която призоваха към съвместни действия за осигуряване на мир и прогрес на човечеството и запазване на стабилността в обществата, като основа на хармоничен свят в бъдеще. На Първия конгрес беше решено междурелигиозният форум да се провежда редовно - поне веднъж на три години.

II Конгрес (12-13 септември 2006 г.) на тема „Религия, общество и международна сигурност“ прие Принципите на междурелигиозния диалог и Съвместна декларация, в която призова всички религии и етнически групи да не допускат конфликти, причинени от културни и религиозни разногласия.

Основна тема на III Конгрес (1-2 юли 2009 г.) бе повишаване ролята на духовните лидери в решаването на всички въпроси, в контекста на техния възможен принос за осигуряване на толерантен свят, основан на взаимното уважение и сътрудничество. Участниците в Конгреса приеха съвместна Декларация, в която призоваха обществеността постоянно да насърчава усилията на религиозните лидери и организации за изграждане на истински междурелигиозен диалог, засилване на диалога между религиите и цивилизациите, насочен към подобряване на взаимното разбирателство и уважение.

На IV Конгрес (30-31 май 2012 г.), състоял се под мотото „Мирът и разбирателството като избор на човечеството“ се проведе първото заседание на Съвета на религиозните лидери, чиято цел е определяне на приоритети и механизми за диалог и сътрудничество с други форуми и международни организации, чиято работа се фокусира върху културното и икономическо взаимодействие.

Основна тема на V Конгрес (10-11 юни 2015 г.) бе „Диалог в името на мира и развитието“. На Конгреса беше приета Съвместна декларация, призоваваща за обединяване усилията на всички религиозни и политически дейци от различни страни за преодоляване на заплахите и предизвикателствата на XXI век.

VI конгрес (10-11 октомври 2018 г.) на тема „Религиозни лидери за безопасен свят“ стана най-представителен конгрес на религиозните лидери в историята на подобни конгреси. На събитието присъстваха 82 делегации, водени от религиозни, политически и обществени дейци от 45 страни по света. Участниците приеха Декларация с призив за опровержение на погрешното тълкуване на религиозните учения и изкривяване на религиозните ценности.

Прочети цялата публикация