Спират ни газа? Митрофанова да заминава за Москва. Ако искат, да го приемат като плащане в рубли

Митрофанова да заминава за Москва. Ако искат, да го приемат като плащане в рубли. Такава реакция предлага на българското правителство евродепутатът Радан Кънев по повод заявката за спиране на газа от "Газпром" за България, защото не плащала в рубли. Руската страна обяви решението си снощи, а българската отговори, че е готова за такъв сценарий.
Наред с предложението за изгонване на руската посланичка Елеонора Митрофанова евродепутатът констатира по друга "болна" тема: искането за изпращане на оръжие на нападнатата от Русия Украйна, следното:
"Мотивацията за военно подпомагане на Украйна е по-силна от вчера. Виждаме, че икономическите трудности са следствие от агресията на Кремъл и сме готови на всичко, за да я спрем, в наш собствен национален интерес".
Според него спирането на газа означава "незабавно да спре транзитът по "Турски поток" към Сърбия и Унгария (или евентуално усвояване на съответните количества)".
Той определя руския ход като "истеричен" и като "блъф", който трябва да бъде пресрещнат с готовност за ответно ембарго, който трябва да получи "спокоен и твърд, и преди всичко общ, отговор" от ЕС.
Цялата публикация на Радан Кънев:
"От седмици беше ясно (аз поне три пъти предупреждавах и през български медии, и от трибуната на ЕП), че ситуацията с доставките на газ ще ескалира и ако ЕС не наложи ембарго, Путин ще започне да го използва като оръжие.
За съжаление, ЕС се забави и сега Путин опитва да раздели Съюза. "Спирането" (към момента газ явно се подава и към Полша, и към България) на газа само към две държави е очевидна провокация към ЕС. Истеричен ход, който трябва да получи спокоен и твърд, и преди всичко ОБЩ, отговор.
Русия е много по-зависима от износа на газ за ЕС (над 70% от износа), отколкото Европа - от руските доставки (около 40%) от вноса. Този блъф трябва да бъде пресрещнат с готовност за ответно ембарго.
На национално ниво ако за Полша спирането на доставките се разглежда през болната имперска перспектива на Кремъл като "наказание", за България то е заплаха. Акт, който показва, че всякакво усукване и умилкване е излишно - за Кремъл ние сме отцепила се "Задунайская губерния", а не партньор. Нищо, освен пълно подчинение, не се приема за приятелско поведение. И така е било от 1879 г. до днес.
Но през тези години България много пъти е доказвала, че е самостоятелна държава с достойнство. Че умереността и разумът не означават липса на гръбнак, че не се поддаваме на грубо изнудване. И днес е време да го докажем пак.
Днес българското правителство трябва да прояви лидерство и да заяви:
- мотивацията за военно подпомагане на Украйна е по-силна от вчера. Виждаме, че икономическите трудности са следствие от агресията на Кремъл и сме готови на всичко, за да я спрем, в наш собствен национален интерес;
- спирането на газа означава незабавно да спре транзитът по "Турски поток" към Сърбия и Унгария (или евентуално усвояване на съответните количества);
- Митрофанова си заминава за Москва. Ако искат, да го приемат като форма на плащане в рубли".
Още по темата вижте ТУК.
Прочети цялата публикация



Стратегията за сигурност на САЩ: Европа е новият враг
Евгений Кънев: Има голяма вероятност този бюджет да доведе до неуправляемост на публичните финанси
Френски генерал призова сънародниците си: Бъдете готови да загубите деца, трябва да спрем руснаците
Планът на Тръмп! САЩ постигнаха голяма победа в Съвета за сигурност на ООН
За 230 млрд. долара! Москва завежда дело срещу Euroclear заради руските активи
Украинците губят вяра в САЩ и НАТО! Готови са да воюват сами срещу Русия
Русия падна в собствения си газов капан
"Много умен ход": Зеленски обяви, че е готов за избори
Тръмп твърди, че е спрял война между две страни, които се намират на повече от 2000 км една от друга
Калоян Методиев: Пеевски приключи като мит! Правителството агонизира. България се изправи!
Европейски лидери обявиха, че искат да пратят собствени мироопазващи сили в Украйна
С президентски указ фентанилът е обявен за оръжие за масово унищожение в САЩ
Тръмп: Никога не сме били толкова близо до споразумение за Украйна
Трагедията с 8-годишния Иван в Несебър: Освободиха обвиняемите
Москва опровергава твърденията на Киев за поразена подводница при атака срещу Новоросийск
Шоу без дъх! Ман Юнайтед и Борнемут с невероятен трилър на Олд Трафорд
В Русия приеха закон за изземане на жилища на хора, избягали от окупираните територии в Украйна
Манчестър Юнайтед - Борнемут 4:4 /репортаж/
Лоша връзка провали видеоразговор на външните министри на ЕС с Уиткоф и Къшнър
Австралийската полиция: Масовото убийство в Сидни е вдъхновено от „Ислямска държава“