Руски оръжейни фирми заобикалят санкциите с помощта на български посредници

Руски оръжейни фирми заобикалят американското ембарго за внос на чипове с помощта на български посредници. Това става ясно от разследване на „Ройтерс“, което проследява пътя на специализираните компоненти от Съединените щати до Москва, предаде bTV.
След анексирането на Крим през 2014 г. Щатите наложиха поредица от санкции и правила за експорт, сред които и сериозно ограничаване на продажбата на чипове за оръжейната индустрия. Въпреки това бизнесменът от Москва Илиас Сабиров продължава да получава специализираните чипове, които са произведени така, че да издържат на високи температури и радиация. Според американските прокурори, които се занимават с разследването, през пролетта на 2015 г. Сабиров получава пакет с повече от 100 чипа, произведени от компания в Тексас. Тя няма право на експорт за руската страна, но, благодарение на българска фирма посредник, чиповете стигат до финалната си дестинация в Москва.
Това се случва със схема, в която чиповете се изпращат до България, където се монтират на платки. По този начин тяхната функция се изменя чисто документално и това позволява повторен експорт. Разследването, в което главни действащи лица са Сабиров и двама български бизнесмени все още е отворено. Благодарение на реално съществуващи компании и кухи фирми руската армия продължава да се снабдява с нужните чипове за направата на оръжия.
Сабиров и двамата българи – Димитър и Милан Димитрови са обвинени през 2020 г. в нелегален експорт на чипове за Русия, както и в пране на пари. Американската фирма производител е глобена с близо половин милион долара миналата година. От там признават, че въпреки множеството предупреждения от адвокати, че тези чипове не могат да се изнасят без специално разрешително, от 2014 до 2019 г. те са извършвали този експорт с помощта на тримата мъже. От „Ройтерс“ посочват, че не са успели да потвърдят дали чиповете наистина са използвани за направата на оръжия. Сабиров отрича да е участвал в схемата и твърди, че чипове от България никога не са стигали до Москва. Милан Димитров също отрича обвиненията. Баща му Димитър Димитров не е открит за коментар.
Прочети цялата публикация



Българите в шпионажа на Марсалек: агенти или полезни идиоти
Тръмп: Няма как да обещая още помощ за Киев, докато спасявам човешки животи. Не искам да затягаме санкциите срещу Русия
Анжела Димчева: „Нужна е нова стратегия за развитие на културата“
Путин не се отказва без бой, но губи контрол над Източна Европа
ЕС: Всяко мирно споразумение за Украйна трябва да съдържа гаранции за сигурност, защото Путин няма да спре
Защо доходите на Русия от нефта ще продължат да намаляват
ISW: Нов масивен руски удар
Захарова: Тръмп ще освободи двама руски граждани от екипажа на Marinera
Тръмп: Руската икономика е в много лошо състояние
САЩ срещу Русия, Венецуела и Иран: край на "сенчестия флот"?
Джиджи Хадид с драстична промяна във визията си (СНИМКА)
Протести срещу ICE продължават след фаталната стрелба в Минеаполис
АПИ: 415 снегорина обработват пътищата в страната, , спряха камионите през „Троян-Кърнаре”
Не се пропускат автомобили и в двете посоки на преход "Капитан Петко войвода"
Имен ден на 10 януари 2026: Празнуват редки имена
Раул Асенсио недоволен от смяна в дербито с Атлетико
БНБ и част от търговските банки ще работят извънредно днес
Мъск: Възмущението от дийпфейковете на „Грок“ е „извинение за цензура“
Потвърдена е доживотна присъда за бивш лекар, който уби жена си и тъщата си: „Заявявам, че съм невинен“.
Магнитни бури на 11 януари 2026: Буря от клас G1 удря Земята в неделя