На какво се дължи пожълтяването на зъбите и как да го спрем?
Виждаме от екрана всеки ден, че знаменитостите и моделите могат да се радват на ярко бели зъби и съвършени усмивки, усмивките на повечето обикновени хора изглеждат малко или много жълти. Но това не трябва да ви притеснява. Много неща могат да се отразят на външния вид на зъбите и да им придаде жълтия оттенък. Повечето от причините за смяната на цвета на зъбите са разделени на две основни категории: външни и вътрешни, пише zdrave.to.
Пожълтяването може да бъде предизвикано и от широк кръг от фактори: здраве, употреба на лекарства и неправилно почистване.
Външни петна
На повърхността на емайла, който е най-твърдият външен слой на зъба, се образуват външни петна. Въпреки че зъбният емайл може лесно да се превърне в жълт, тези петна обикновено се отстраняват лесно. "Причината номер 1 на пожълтяване на зъбите е неправилен начин на живот", каза д-р Джъстин Филип от Чандлър, Аризона. "Пушенето, пиенето на силно кафе и чай, както и дъвченето на тютюн са най-лошите врагове на човека, особено за състоянието на зъбите."
Всяка храна или напитка, която съдържа естествени или изкуствени оцветители, също може да промени цвета на вашите зъби. По този начин тъмните храни и напитки, включително червено вино, кола, шоколад и тъмни подправки като соев сос, балсамов оцет и къри могат да обезцветят зъбите ви. В допълнение, някои плодове и зеленчуци, като грозде, череши, нарове, боровинки и цвекло имат свойства за оцветяване на зъбите. Тези продукти имат високо съдържание на хромогени - пигментни вещества, които могат да се прикрепят към емайла на зъбите.
Киселините и напитките могат да засегнат оцветяването на зъбите чрез метода на ерозия на емайла и да улеснят фиксирането на пигмента върху зъбите. Танин, горчиво съединение, съдържащо се във виното и чая, също помага на хромогените да се прикрепят към зъбния емайл, което в крайна сметка води до оцветяване.
Какво да направите?
Има добра новина за любителите на чай. Изследване от 2014 г., публикувано в международно списание за дентална хигиена, доказа, че добавянето на мляко към чая намалява риска от оцветяване на зъбите, тъй като млечните протеини могат да "заглушат" танините. Осигурявайки адекватна грижа за зъбите, можете да предотвратите появата на петна и натрупването на плака, което води до промяна в цвета на зъбния емайл.
Вътрешни петна
Вътрешни петна се появяват в структурата на зъба, наречена дентин. Да се премахнат тези петна по зъбите е доста трудно. Много лекарства могат да причинят вътрешни петна по зъбите. Ако децата приемат тетрациклин или доксициклинови антибиотици, докато техните зъби все още са млечни (до 8-годишна възраст), те могат да станат кафеникаво-жълти. Според клиниката в Майо, ако жените приемат тетрациклин след четвъртия месец на бременността или докато кърмят, това може да повлияе на промяната в цвета на зъбите на бебето им. Употребата на вода за уста съдържа хлорхексидин - съединение, което може да намали броя на бактериите и да излекува гингивита (възпаление на венците), което може да предизвика появата на кафяви петна по зъбите. В допълнение, противогъбичното лекарство миноциклин, производно на тетрациклин, също оцветява зъбите.
Химиотерапевтичните процедури, както и радиацията на главата и шията могат да причинят вътрешни петна. Дори някои относително обичайни лекарства, като антихистамини, антипсихотици и лекарства за кръвно налягане понякога могат да направят зъби жълтеникави. Въпреки че флуоридът може да бъде полезен за зъбите, укрепването на емайла и предотвратяването на гниене, получаването на прекалено много минерали има отрицателен ефект върху цвета на зъбния емайл. Флуорозата, дължаща се на прекомерно количество флуорид, може да причини незначителни бели ивици или кафяви петна върху зъбния емайл.
Според д-р Филип този проблем възниква главно в райони, където питейната вода съдържа високи нива на естествен флуорид. В допълнение, хората могат да получат твърде много флуорид от приемането на хранителни добавки или редовното използване на вода за уста и паста за зъби с този минерал. Зъбните процедури също могат да причинят потъмняване на зъбите. "Много зъбни продукти могат да причинят промяна в цвета на емайла, амалгама", каза д-р Бруно Шарп от Маями, Флорида.
Други причини
В допълнение към петна, има и други причини за промяна на цвета на зъбния емайл: генетика, възраст, болести и нараняване. "Има много причини, поради които някои хора са по-склонни да получат жълтия оттенък на зъбите си", каза д-р Едит Осетика, зъболекар в Менсфийлд, Масачузетс. "Причина номер 1 - генетика. Недостатъците на дентиногенезата и несъвършенствата на амелогенезата са две наследствени нарушения, които причиняват ненормално развитие на зъбите и могат да доведат до обезцветяване ", обяснява д-р Осетика.
Наследственост
"Гените също са причината някои хора да имат по-жълт или по-дебел емайл на зъбите, отколкото други. Може да се родиш със зъби, които изглеждат по-жълти (или бели) от зъбите на други хора", каза лекарят. Това отчасти се дължи на дебелината на вашия емайл, който е полупрозрачен. Ако имате тънък слой емайл, ще забележите истинския цвят на естествения жълт дентин.
Възраст
С напредване на възрастта може да потъмнее цветът на зъбите ви: докато остарявате, външният слой на емайл намалява с времето, което прави зъбите ви по-жълти. Най-добрата защита срещу изтъняване на емайла е да се осигури правилно производство на слюнка, която може да измие храната и плаката от зъбите и да получите достатъчно флуор. За да направите това, трябва да почиствате зъбите си два пъти дневно с помощта на флуорирана паста за зъби, да пиете вода, обработена с флуорид, и да се консултирате с лекар, ако усетите сухота в устата. Така че да бъде възможно да се предотврати изтъняване на вашия емайл.
Болести и наранявания
Болестите може да повлияят и на цвета на вашите зъби. Може да настъпи пожълтяване след тежка треска или поради инфекция. Тежката неонатална жълтеница е друга възможна причина за пожълтяване на зъбите. Наранявания при деца могат да възпрепятстват образуването на зъбен емайл. В този случай детските млечни зъби могат да станат сивкави. Подобни наранявания, които увреждат нервите или зъбите при възрастни, също могат да причинят обезцветяване на зъбите.
Превенция и лечение
Какво да направите, за да предотвратите жълтите зъби? Най-доброто нещо, което трябва да направите е да следите какво ядете и пиете. Трябва също така да спрете да пушите. Трябва също така да осигурите добра хигиена на зъбите и да посещавате зъболекаря най-малко два пъти годишно.
Прочети цялата публикация