Заводът на Рено в Москва ще произвежда москвичи

Кметът на Москва Сергей Собянин съобщи как ще се запази производството и работните места в московския завод на френския производител Renault, който спря дейността си в Русия след инвазията в Украйна.
"Чуждестранният собственик реши да закрие завода на Renault в Москва. Това е негово право, но не можем да позволим хилядите служители да останат без работа. Затова реших да включа завода в балансите на града и той да възобнови работата си, произвеждайки автомобили с историческата марка Москвич. Ще се опитаме да запазим по-голямата част от персонала, който да работи директно в завода и неговите подизпълнители”, каза кметът, цитиран от Москва24.
Според Собянин ПАО "Камаз" ще стане основен технологичен партньор на възродения Московски автомобилен завод "Москвич". Първо ще бъде организирано производството на класически автомобили с двигател с вътрешно горене, а в бъдеще се планира производството на електрически автомобили.
„Освен това, заедно с Камаз и руското министерство на промишлеността и търговията, работим по локализирането на производството на максимален брой автокомпоненти в Русия“, добави кметът.
Собянин припомни, че преди почти 100 години заводът е произвеждал автомобили Ford, а от 1998 г. там се сглобяват Renault Logan, Renault Duster, Renault Sandero.
„През 2022 г. ще отворим нова страница в историята на Москвич“, завърши кметът.
Руските активи на Renault се прехвърлят в държавна собственост. 100% от акциите на Renault Russia ще бъдат прехвърлени на правителството на Москва, а 67,69% от активите на АвтоВАЗ ще бъдат прехвърлени към Министерството на промишлеността и търговията. Останалите акции на втората компания ще бъдат задържани от Ростех.
Прочети цялата публикация



Дронове удариха промишлен обект в Толиати, възможна цел е химически завод
Спешни мерки! От 1 април Русия спира износа на бензин
Volkswagen преговаря с израелската Rafael за производство на компоненти за системата "Железен купол"
След заплахите на Тръмп: има ли Куба план?
Иран засили атаките си срещу петролни и газови обекти в Персийския залив, Израел атакува най-голямото находище в света
Унгария оказва натиск върху Европейския съюз да спре митата върху вноса на торове от Русия и Беларус
Русия и ядрената енергетика: как се изнася влияние в света
„Росатом“ предупреди за засилени военни рискове за работата на Запорожката АЕЦ
Путин - големият победител от войната в Иран?
Русия твърди, че е свалила две ракети Storm Shadow
Влак дерайлира в Старозагорско, линията е затворена
Григор Димитров излиза днес срещу непреодолим за момента опонент в Ним
Григор Димитров излиза днес срещу непреодолим за момента опонент в Ним
Цените на храните тръгнаха нагоре преди Великден, някои удрят рекорди
Евродепутати в Китай разкритикуваха "Шейн", "Тему" и "АлиЕкспрес"
Луната срещу войната: как $25 млрд. изстрелват човечеството към звездите, а $900 млрд. го държат на място
Ремонтират Графичната база в Бургас
Днес изтича срокът за заявяване на гласуване по настоящ адрес
Митата на Тръмп: сметката я плащат американците