OFFNews Свят | 16.05.2022 08:07:28 | 73

Най-новият военен сателит на Рогозин `умря` в Космоса, ще изгори в атмосферата


Най-новият военен сателит на руската космическа индустрия „Космос 2555“, който беше изстрелян на 29 април от полигона в Плесецк с помощта на леката ракета „Ангара-1.2“, не е могъл да се задържи на орбита и ще изгори в земната атмосфера. Затова съобщиха едновременно руският космически блогър Анатолий Зак и американският астронавт Скот Кели.

За втория от създаването на „Ангара-1.2“ старт на ракетата в 22:56 по московско време съобщи ентусиазирано ръководителят на „Роскосмос“ Дмитрий Рогозин в канала си в Телеграм. Допълнителният повод за гордост беше фактът, че на тялото на ракетата, освен емблемата на „Роскосмос“ и герба на Русия, с цветовете на Георгиевската лента беше изрисувана и буквата Z. „Изящна, лека, „Ангара“ не ни подведе и успешно премина изпитанието. Поздравявам всички замесени в успешния старт.“ – написа Рогозин.

Полетът беше за целите на Министерството на отбраната. Това беше вторият старт на подобна ракета, но първият с военен сателит „на гърба й“.
Общо над 30 наземни измервателни уреда и повече от 50 бойни екипажа от 15-та армия на авиокосмическите специални сили участваха в осигуряването на изстрелването на космическия кораб. Първото изстрелване на леката Ангара се състоя на 9 юли 2014 г. - изстрелването беше извършено и от космодрума Плесецк.

Ракетата има две степени и е в състояние да изстреля до 3 тона полезен товар в ниска земна орбита. Сега беше вторият и пуск, а малко след старта Русия побърза да нанесе в основния каталог на космическите обекти на Руската федерация в околоземна орбита спътника „Космос 2555“.

„Руската ракета с буква "Z", изписана отстрани, разгръща неуспешен военен спътник. Изглежда, че буквата Z, който е символ на военни престъпления и зверства, сега е и синоним на епичен провал.“ – написа астронавтът Скот Кели. 

Спътникът трябваше да бъде позициониран над Тихия океан. Според Анатолий Зак до 14 май 2022 г. орбитата на Космос-2555 се стигнала до 227,7-километров перигей и 247,9-километров апогей без никакви ясни опити да се издигне, което показва, че спътникът никога не е бил активиран.

Прочети цялата публикация