Fakti.bg | 17.05.2022 10:29:21 | 216

Възможно е Мъск да успее да купи "Туитър" на по-ниска цена


Илон Мъск подхрани предположенията, че може да се опита да предоговори придобиването на "Туитър" , като заяви снощи на частна онлайн конференция, че не може да се изключи възможността за сделка на по-ниска цена, съобщи Блумбърг.

Веднага след това изказване акциите на "Туитър" поевтиняха с 8,2 на сто.

Опасенията, че Мъск може да се откаже да придобие социалната мрежа за първоначално обявените 44 милиарда долара се засилиха, след като той постави под съмнение обявените публично данни за процента на спамовете и фалшивите профили в неговата услуга. Миналата седмица най-богатият човек в света обяви, че споразумението за "Туитър" временно е спряно в очакване на подробности по изчисленията, според които фалшивите профили и спамовете всъщност са под 5 процента от нейните потребители, към които може да се насочва реклама в платформата.

В изказването си на конференцията обаче Мъск посочил, че този дял е между 20 и 25 на сто и в някои случаи може да достигне дори 90 на сто, а не 5 процента, както твърди ръководството на социалната мрежа.

Милиардерът, цитиран от Ройтерс, заяви днес, че сделката няма да продължи, докато ръководството на "Туитър" не докаже публично, че спамовите акаунти в мрежата са под 5 процента.

Според Комисията за ценни книжа и фондови борси (КЦКФБ) на САЩ, ако Мъск реши да развали сделката, ще трябва да плати глоба от 1 милиард долара. Ако инициатор на развалянето е "Туитър", тогава той ще получи компенсацията. Срокът за приключване на сделката е 24 октомври.

Милиардерът, който е собственик на автомобилната компания "Тесла", заяви, че един от приоритетите му ще бъде да премахне спамовете (автоматизирани рекламни сайтове) от платформата, както и намерението си да отмени замразяването на профила на бившия американски президент Доналд Тръмп и да намали модерацията на платформата.

Мъск поиска да бъдат направени тестове по случайно избрани потребители на "Туитър", за да се идентифицират роботите, като посочи, че досега не е видял нито един анализ, показващ, че спамовете са под 5 процента от базата потребители.

В момента "Туитър" не изисква потребителите да се регистрират с истинските си имена и изрично разрешава автоматизирани или пародийни профили, както и псевдоними. Забранено е обаче узурпирането на самоличност и разпространението на спамове, а при лъжливи или манипулиращи послания са предвидени наказания за акаунтите.

Според в. "Ню Йорк пост", цитиран от ТАСС, е възможно Мъск да планира да продаде свои акции от компанията "Спейс Екс" (SpaceX) за евентуално финансиране на сделката за придобиване на "Туитър".

Връзката на Илон Мъск с Китай като най-голям акционер в производителя на електромобили "Тесла" може да усложни още повече офертата му за придобиване на "Туитър", отбелязва Асошиейтед прес. Други компании, които искат да имат достъп до Китай, отстъпват на натиска да следват позициите на Пекин за Тайван и по други въпроси. Но "Туитър" е блокиран за повечето китайски потребители, подобно на останалите световни социални мрежи, така че китайските власти нямат инструмент за влияние над компанията, въпреки че управляващата комунистическа партия я използва за разпространение на пропаганда в чужбина.

Амбициите на "Тесла" в Китай могат да дадат на Пекин такъв инструмент за натиск върху "Туитър" да заглушава гласовете на активисти за човешки права и други критици на властите, или да смекчи правилата си за пропаганда, ако придобиването на социалната мрежа от Мъск за 44 милиарда долара продължи, изтъкват експерти. Китайски потребители са купили половината от автомобилите на "Тесла", продадени миналата година. Най-натовареното предприятие на автомобилната компания и нейният главен експортен хъб са в Шанхай.

Прочети цялата публикация