Броят на бежанците нараства на фона на напрежение между Анкара и Атина

Гръцкото правителство критикува турския президент Реджеп Тайип Ердоган за развалянето на отношенията му с гръцкия премиер Кириакос Мицотакис, съобщи ДПА.
"Ние няма да влезем в такава конфронтация с подобни изявления", заяви правителственият говорител Янис Иконому в съобщение, публикувано късно снощи.
Междувременно Атина регистрира растящ брой бежанци на гръцките граници.
Това е тактика за натиск, която Ердоган вече използва през 2020 г. на североизточната граница на Гърция по река Еврос (Марица), отбелязва агенцията.
Ердоган заяви вчера, че Мицотакис вече не съществува за него.
Недоволството на Турция е породено от посещение на гръцкия премиер във Вашингтон миналата седмица. Там Мицотакис препоръча на американския Конгрес да не продават оръжия в Източното Средиземноморие. Той имаше предвид Турция, която иска да купи американски изтребители Ф-16.
Мицотакис визираше нарастването на нелегалните прелитания на турски изтребители над ненаселени гръцки територии.
Оттогава гръцката гранична охрана отчита рязко увеличение на броя на бежанците, опитващи се да влязат в Гърция. Само вчера според бреговата охрана най-малко 600 души са се опитали да преминат от Турция на гръцките острови в източно Егейско море.
Вестник "Катимерини" отбелязва, че Турция вчера е възобновила практиката си да позволява на лодки с мигранти да отплават от бреговете ѝ към гръцките острови в Егейско море.
Изданието посочва, че за първи път от известно време насам голям брой мигранти отново се опитват да влязат в гръцки териториални води от турския бряг.
Също вчера е регистриран голям брой нарушения на въздушното пространство от безпилотни летателни апарати и самолет на военноморските сили, пише вестникът.
Според съобщение на бреговата охрана мигрантите, които са се насочили вчера към гръцките острови, са се намирали на пет ветроходни лодки и четири надуваеми лодки. Те са били забелязани и върнати обратно, преди да достигнат гръцки води.
"Катимерини" добавя, че възобновяването на миграционния натиск несъмнено е свързан и с подобряването на метеорологичните условия.
Прочети цялата публикация



Ердоган – двуликият „Янус“ от Анкара
На тайно посещение в Москва директорът на ЦРУ е предупредил Русия да не предизвиква ескалация в Европа
Защо Иран все още не се е предал?
Недоверие към новата власт в Дамаск! Напрежението между Турция и Израел заради Сирия се изостри до краен предел
Без ядрени амбиции! Пакистан, Турция и Саудитска Арабия сключиха пакт за взаимна отбрана
Турция засилва военната си готовност в Северен Кипър заради регионалното напрежение
Има ли ключ за новата география на войните?
Белият дом: Няма да преговаряме с Иран, всички опции са на масата
Библейско бедствие в Непал и Тибет: Стотици туристи са в неизвестност
Турция предупреждава: Напрежението с Израел може да се прехвърли и към Гърция
ДБ: Случаят в „Драгалевци“ показва срастване на мафията с държавата
„Хора крещяха и скачаха от автобуса ни, катерихме се по планината, за да избягаме“: Българка разказва за ужаса в Непал
Общинският съвет в Елин Пелин отхвърли изграждането на инсинератор за отпадъци
МС възложи финансова инспекция на НДК заради отчетена загуба при увеличени пари
Заради руски удар: Храм на 115 години в Украйна изгоря до основи
Снимка на деня: цветя обсипаха Дворцовия площад в Осло в чест на крал Харалд