Руските сили напредват в Донбас, призна Украйна

Руските въоръжени сили напредват в източния украински регион Донбас, предаде Франс прес, като се позова на властите в Киев.
"Ситуацията в Донбас е изключително трудна", призна днес украинският президент Володимир Зеленски. Според него руските сили "искат да разрушат всичко" в промишления регион.
Руската армия и местните сепаратисти вече на практика контролират голяма част от Луганска област. Техните сили "напредват едновременно във всички посоки", каза губернаторът на източния украински регион Серхий Гайдай.
Той съобщи, че руската армия и сепаратистите вече са достигнали покрайнините на Северодонецк, и определи ситуацията там като "много трудна". Те вече могат да обстрелват града в Луганска област с минохвъргачки, каза Гайдай и изрази опасения, че Северодонецк "чисто и просто е на път да бъде разрушен".
Украинската армия се сражава, за да запази контрола си върху ключов път за снабдяване на града, който е обкръжен от три страни, заяви говорителят на министерството на отбраната на Украйна Олександър Мотузяник, цитиран от Ройтерс. Той добави, че целта на руските сили и сепаратистите е да блокират напълно украинските военни части в Северодонецк и неговия град близнак Лисичанск.
Десетки цивилни бяха убити през последните седмици при обстрел в Северодонецк, който наброяваше около 100 хиляди жители преди войната, отбелязва АФП. Той се намира на 80 километра източно от Краматорск - административния център на онази част от Донбас, която остава под украински контрол.
През 2014 г. подкрепяните от Русия сепаратисти превзеха източните части на Луганска и Донецка област, които съставляват региона, където има промишлени предприятия и въгледобивни мини.
"Защитата на Донбас" е една от целите на т. нар. руска "специална военна операция" в Украйна. Тя започна на 24 февруари - три дни след като Русия призна самопровъзгласилите се Донецка и Луганска народна република (ДНР и ЛНР). Москва си е поставила за цел "пълното освобождение" на ДНР и ЛНР, т. е. поставянето на Донецка и Луганска област изцяло под контрола на сепаратистите.
Прочети цялата публикация



Путин: Руските войски напредват по цялата фронтова линия, Киев губи по 40 хиляди човека на месец
Масиран удар: поразена база на руския ВМФ в Санкт Петербург
Владимир Путин: За момента не виждам смисъл от среща със Зеленски
Зеленски към Путин: "Тази война е Ваше лично решение"
Путин между враждуващите фракции в Кремъл: война ли ще избере или мир
Путин: Готов съм на компромиси по отношение на Киев! Зеленски: Ако не се съгласи на мир, Путин ще трябва да се бори за своето съществуване
Руски обстрел уби трима цивилни в Краматорск, кранист загина при удар на ВСУ край Брянск
ЕП прие проектодоклади за разширяването на ЕС към Украйна, Молдова и Западните Балкани
През май Русия е загубила в Украйна повече територия, отколкото е превзела
Песков: Войната навлиза в нов етап заради атаките срещу цивилни
Мирната сделка между САЩ и Иран е договорена, казва посредникът Пакистан
ПСЖ купува накуп португалски и нидерландски национал от изпадналия Уест Хем
Каква е позицията на Радев за Украйна? Това са ясните неща:
Зеленски подписа закон, който премахва специалната защита на руския език по европейската харта
Де Минор е на полуфинал на турнира в Хертогенбош, Оже-Алиасим е аут
Путин увеличи руската армия до 2.4 млн. души
Преговорите за присъединяване на Украйна и Молдова към ЕС започват в понеделник