БНР Стара Загора | 26.05.2022 13:48:38 | 61

В Казанлък откриха първият в страната Център за медицински телемониторинг

В Казанлък отвори врати първият в България Център за медицински телемониторинг. Събитието се организира от Българския клъстер за дигитални решения и иновации в здравеопазването.

"Телемедицината е един нов клон в медицината. Аз бих я нарекъл дори нова дисциплина в развитието на медицинската наука". Това подчерта в интервю за предаването "Преди всички" на програма "Хоризонт" д-р Бойчо Бойчев:

"Особено съм щастлив за този момент, за целия екип, работил за осъществяването на този проект, защото това е първият телемедицински център не само в страната, но и в Европа и света, който организационно, структурно и дори териториално обединява телемедицинска среда, която е необходима за правилното функциониране на един телемедицински център в условията на 24 часа, седем дни в седмицата, 365 дни в годината. Много пъти са ме питали защо точно в Казанлък сме избрали да открием първият в България Център за медицински телемониторинг и всеки път отговарям по еидн и същи начин – защото Господ така е решил. Избрахме Казанлък, защото тук се събраха хора, които мислят по един и същ начин".

Кметът на Казанлък Галина Стоянова пожела успех на новия център за дигитален мониторинг на пациенти с кардиологични проблеми. Тя посети официалното откриване на центъра в града и разгледа залите за видеонаблюдение. Д-р Бойчо Бойчев от Казанлък съобщи, че новият кардио център за телемедицина ще може да обслужва до 5 000 пациенти едновременно денонощно, седем дни в седмицата. Ако е необходимо, ще бъдат изпращани специализирани екипи към пациентите за реакция от две до пет минути. Центърът ще развива грижи към пациентите и онлайн, и офлайн. Специалистите са с над шестгодишен опит.

Иновативното високотехнологично направление в медицината за кардиологичен онлайн телемониторинг д-р Бойчев въвежда през 2010 г. със широк кръг от специалисти в разлинчи сфери и вече през екипите на първия кардио център са преминали повече от 50 000 пациенти. Дигиталното здравеопазване цели пациентът да бъде в центъра на здравната система, да получава навременни грижи, за да се избегнат възможни усложнения. Здравните услуги от разстояние дават възможност пациентът да бъде наблюдаван детайлно вкъщи и при влошаване да се реагира от разстояние

Прочети цялата публикация