БНР Стара Загора | 27.05.2022 12:46:34 | 119

КЕВР предвижда увеличение средно с 3,3% на цената на тока от 1 юли


Комисията за енергийно и водно регулиране предвижда увеличение средно с 3,3% на цената на тока за битовите потребители от 1 юли. Това стана ясно след публикувания днес доклад на Комисията. Най-висок е процентът, с който ще поскъпне електроенергията за клиентите на „ЕНЕРГО-ПРО Продажби“ – 4,56 %. Увеличението предвидено за битовите абонати на EVN е 3,46%, а за тези на „Електрохолд Продажби“ /ЧЕЗ/  - 2,39 %. 

"Независимо, че енерго-преносните предприятия заявиха значително повишаване на своите разходи за пренос, Комисията намери резерви в системата за да неутрализира този фактор. За да сведе до минимум увеличението за битовите потребители, КЕВР приложи регулаторни механизми по отношение на ценовия микс за регулирания пазар. Делът на електроенергията от АЕЦ Козлодуй се увеличава до 30%. Намалява се цената на електроенергията от хидроцентралите на НЕК. Тези мерки дават възможност за да бъде компенсирано увеличението на разходите за пренос на ЕСО и на електроразпределителните дружества „ЕВН България Електроснабдяване“, „Електрохолд Продажби“ /ЧЕЗ/ и ЕНЕРГО-ПРО Продажби“", се казва в доклада на КЕВР. 

Сериозно увеличение обаче ще има в цената на парното и топлата вода - средно с 39,26 % за цялата страна. "Предлаганата от регулатора промяна е значително по-ниска от исканията  на енергийните дружества за увеличение средно със 123,58%.", отбелязват от Комисията за енергийно и водно регулиране. 

"Основните причини за предлаганото увеличение на цените на топлинната енергия са четирикратно увеличените цени на природния газ и двойния ръст на въглеродните емисии. В резултат на рязко нарасналото търсене на природен газ в световен мащаб, а през последните месеци и поради военния конфликт в Украйна, цените на природния газ за нуждите на топлофикациите се увеличи почти четикрикратно- от 45 лв./МВч  до над 160 лв./МВч.  Цените на въглеродните емисии през изминалия едногодишен период от 1 юли 2021 г. също нараснаха  със 79,02% - от 51 евро/тон на 1.07.2021 г. до 91,30 евро/тон към 1.07.2022 г. 

Тези разходи имат най-голям дял като влияние върху крайните цени.

За дружествата в цялата страна тези два компонента представляват средно 80 на сто от техните разходи за производство на топлинна енергия. Въпреки това цените на топлинната енергия за потребителите останаха без промяна, което доведе до увеличаване на разходите на дружествата и акумулиране на дефицит. През новия период този дефицит ще се компенсира, тъй като в противен случай дружествата могат да фалират. 

Въпреки предоставените от правителството компенсации за природен газ в общ размер над 220 млн. лв. за периода декември 2021-април 2022 г., топлофикацията са натрупали допълнителен дефицит от разходи за газ над 500 млн.лв. Само за „Топлофикация София“ натрупания дефицит през изминалия  период е в размер на около 350 млн. лв", пише в доклада на КЕВР.

Предложенията на Комисията за цени на електро- и топлоенергията предстои да бъдат разгледани на открито заседание, обществено обсъждане и окончателно приети на 1 юли тази година. 


Прочети цялата публикация