Fakti.bg | 30.05.2022 11:40:53 | 389

Къде и как се лекуват руските войници, ранени в Украйна


Руските власти не съобщават за жертви по време на войната в Украйна от края на март. Медиците спасяват оцелели по силата на споразумение за неразкриване на военна информация. В Русия има над 140 военни болници, но ранените се отвеждат и в цивилни болници, а лекари от цялата страна се изпращат в граничните райони. Би Би Си откри 50 болници, в които са откарвани ранените. Войници в тежко състояние са евакуирани в централните болници, където не всички могат да бъдат спасени.

В началото на март в канала в "Телеграм" "Търси своите" се появи още едно видео с руски затворник. Мъж с превързано лице се обърна към гражданите на Русия и своите колеги, като ги призова да променят мнението си и да спрат войната. Той каза, че умират жени и деца, които не са виновни за нищо. На него му беше очевидно трудно да се изкаже - от видеото става ясно, че е в тежко състояние.

Проектът "Търси своите" е създаден в Украйна на третия ден от войната. Каналът публикува кадри с пленени руски войници и снимки на лични данни на загиналите. Невъзможно е да се установи дали призивът на ранените към руснаците е бил искрен или пленникът го е произнесъл под натиск.

Руският генерален щаб обяви броя на ранените войници в Украйна два пъти: на 2 март по официални данни те са били 1597, а на 25 март 3825. И двата пъти, според оценките на руските власти, има три пъти повече ранени, отколкото загинали.

Такова беше съотношение на загубите - едно към три и през Втората световна война и по време на войната в Афганистан.

Руската служба на Би Би Си, въз основа на доклади на властите и роднини на военните, до 30 май установи данните за 3052 загинали. В началото на май анализаторът от Conflict Intelligence Team (CIT) Кирил Михайлов оцени военните загуби на Русия на 6000 убити. Последните данни на Генералния щаб на Украйна са около за 30 хиляди мъртви руски военни. Въз основа на тези оценки руските болници биха могли да приемат от 7 до 90 хиляди ранени.

Как в Русия търсеха кръв за ранените

През първите седмици на войната властите не говореха нищо за "товар 300" (военен код за транспортиране на ранени), а администрацията на болницата въведе правила и декларации за опазване на тайна от лекарите, които лекуват участници в "специалната операция" в Украйна. Би Би Си разполага с копие от този документ.

През март в социалните мрежи започнаха да се появяват съобщения за проблемите на ранените във връзка с масови призиви за кръводаряване. Търсени бяха донори в цялата страна - както за конкретни лица, така и за конкретни болници.

През март в социалните мрежи се появиха публикации, призоваващи за кръводаряване в различни региони. Потребителите на "ВКонтакте" публикуваха съобщения за събиране на кръв за ранените, които се лекуват в Белгородска област. В края на март на кореспондент на Би Би Си в информационния център на Кръвната банка на Белгородска област беше казано, че "няма остър недостиг в центъра, всички бяха запасени" и те нарекоха съобщенията за недостиг на кръв "фалшиви".

Дарители бяха потърсени и във Военномедицинската академия (ВМА) Санкт Петербург. Във "ВКонтакте" активистите открито съобщиха, че участници във военната операция се нуждаят от кръв, и публикуваха контактите на станцията за кръвопреливане на Академията.

За "даряване на кръв" призоваха и от Донорския център на Първи медицински университет: "В клиниката ни има ранени момчета. За да оцелеят, спешно се нуждаят от кръв за преливане". Имаше недостиг на кръв от всички групи с отрицателен Rh.

Къде се транспортират най-тежките случаи?

ВМА се превърна в една от основните болници, които приемат руските военни от зоната на бойните действия. Академията получи много ранени още в първите дни на войната, казаха няколко медицински източника пред Би Би Си. С началото на "специалната операция" започнаха спешно да се изписват цивилни пациенти, а колцентърът на академията обясни на обаждащите се, че хоспитализацията в болниците е преустановена "поради ситуацията в страната".

Когато академията започна да оперира ранените, се оказа, че медицинското оборудване не отговаря на нуждите - явно никой не е очаквал такива загуби, отбеляза събеседникът на Би Би Си. Например в реанимацията, според него, през първите три седмици нямало достатъчно разтвори за системите, храна за хранене през сонда и еднократни катетри.

Много бързо клиниките на ВМА, предназначени според него за 2500 легла, бяха претоварени. В края на април, когато пореден военен самолет с "товар 300" достави повече от сто ранени от Украйна до Санкт Петербург, академията нямаше достатъчно линейки, за да ги транспортира бързо от летището. Ранените трябваше да чакат в самолета, докато линейките се върнат за тях, докато в интензивното отделение на ВМА има 11 пациенти на 9 редовни легла, дава пример източникът на Би Би Си. И добавя, че подобни случаи не са изолирани.

Министерството на отбраната в цяла Русия разполага с около 130 военни болници плюс Военномедицинска академия, която включва 14 хирургически и още толкова клиники от други профили, според сайта на академията. Руската гвардия също има осем болници, Федералната служба за сигурност (ФСБ), Министерството на вътрешните работи и Министерството на извънредните ситуации имат също няколко болници.

В същото време "товар 300" в Русия се приема както от военни, така и от граждански болници. Например военнослужещи бяха евакуирани в неврохирургичното отделение на ВМА след операции, проведени включително във военна болница, разположена на базата на Белгородската градска болница № 2 (градът се намира на 30 км от границата с Харковска област на Украйна), разбра Би Би Си.

Съдейки по медицинската документация на тази болница (Би Би Си разполага с копие), военнослужещите, които са били там, част от които по-късно са транспортирани във ВМА, са били в реанимация на вентилатори в "тежко" и "изключително сериозно" състояние. В диагнозите - множество шрапнелни и огнестрелни рани, включително на главата, налагащи трепанация на черепа за отстраняване на хематоми.

Такива операции са извършвани от неврохирурзи в белгородската болница и почти всеки ден във ВМА, каза източник пред BBC, пожелал анонимност.

Много често се развиват усложнения при лекувани във ВМА пациенти с тежки увреждания, изискващи неврохирургично лечение - вторични посттравматични мозъчни травми (исхемични инсулти, повторни кръвоизливи и др.), реанимацията е претоварена, обяснява източник, запознат със ситуацията. По думите му от Украйна в неврохирургия се докарват предимно млади военни - от 22 до 28 години, но сред пациентите има и 18-годишен войник и 45-годишен офицер.

В същото време, ако човек, който се е сражавал в Украйна, е бил докаран в болницата в безсъзнание и той е бил в критично състояние дълго време, никой официално не е търсил роднините на такива ранени. Понякога някой от медицинския персонал прави това по собствена инициатива. Имаше дело във ВМА , когато медицинска сестра проследи издири съпругата на пациент с тежка черепно-мозъчна травма, като се оказа, че докато е на война, му се родил син, цитира пример източник на Би Би Си.

Кой лекува ранените в крайграничните болници

Ранените от Украйна първо се отвеждат в крайгранични болници, включително цивилни, не само в Русия и Крим, но и в Беларус. Това са точки за транспортируем военен персонал, преди да бъдат изпратени в големи военни болници.

Доброволци от Русия, които, както и преди осем години, воюват в Украйна, се евакуират заедно с ранените от личния състав на руската армия и Националната гвардия. Ранен през април, ръководителят на "Императорския легион" на руските националисти Денис Гариев, за когото наскоро беше съобщено от германското разузнаване, съобщи в "Телеграм", че е бил опериран в училищен физкултурен салон, след което е транспортиран с камион "Урал" до хеликоптерната площадка. , доставе с хеликоптер Ми-8 през границата до полева болница. Оттам ранените се отвеждат на летището и се изпращат със самолети Ил-76 в болници в цяла Русия.

Болниците в регионите, граничещи с Украйна, които първи поеха удара, скоро след началото на войната започнаха да набират медицински персонал. Това се доказва от докладите Федерални научно-клиничен център (ФМБА) в Русия, който още през февруари организираха командировки до гранични болници за своите служители - първите лекари заминаха за Белгородска област на четвъртия ден от войната.

През март хирурзи и реаниматори от Московска клинична болница № 85 пътуваха до граничните райони на Белгородска област. Служители на медицинско звено №59 от Пензенска област работят в същия район от 1 март. Изпращат се на смени по шест души в град Грайворон и село Болшетроитское. Медиците "често трябваше да изминават повече от 400 километра на ден, за да доставят тежко ранен човек на летището за по-нататъшна евакуация", се казва на страницата на медицинското заведение във ВКонтакте. Град Грайворон се намира близо до Сумска област на Украйна.

ФМБА изпрати своите лекари в Курска област - друга гранична област. В началото на март екип от лекари от различни региони отиде в Курчатов, Рилск и Глушково - те се намират близо до Сумаска област.

Който спасява военните на фронта

Лекарите от ФМБА се изпращат в граничните райони, но не и на мястото на военни действия. На фронта няма достатъчно лекари, включително в окупираните от Русия територии. Станислав Киселев, анестезиолог-реаниматор от Екатеринбург, работи два месеца в самопровъзгласилата се ЛНР. Той беше единственият лекар в отряд от около 80 войници.

Киселев преди войната е работил като реаниматор в Свердловския център за медицина при бедствия. Ръководството му отказа командировка в Донбас, която той поиска, така че лекарят си е взел отпуск и сам е отишъл на война.

В личната си кола, вземайки със себе си лекарства и оборудване, Киселев стига до Донецк в Ростовска област, а оттам до Луганск, където е назначен във "въоръжен отряд" в една от поделенията на въоръжените сили на "републиката". ". Там той се занимава с евакуацията на ранени войници от бойното поле. Той отказва да говори как и с кого е успял да се договори за това - той се съгласи да обсъжда само медицински въпроси.

В началото лекарят работи на 7-8 км от фронтовата линия. По това време не е имало активни бойни действия в тази посока, припомня медикът. По радиото му дсъобщава, че се транспортират ранените - докарват ги лекар и шофьор с военно оборудване, след което иват откарвани със санитарни автомобили в Луганск.

На 25 март украинският генерален щаб съобщи, че болница в окупирания от Русия Луганск е превърната във военна болница за ранени руски войници. "Част от болницата е запазена за съхранение на трупове, поради факта, че местните морги са претоварени", се казва в изявление на въоръжените сили на Украйна.

Когато започнаха по-активни боеве, лекари трябваше да бъдат изпратени директно към линията на съприкосновение - за по-бързо оказване на помощ, спомня си Киселев. По принцип военните са идвали с минно-експлозивни, шрапнелни, куршумни рани, имаше и ранени от снаряди, случвало се е хората да не стигат до болницата. Други заболявания, които не са свързани с военни действия, също е трябвалода бъдат лекувани, от тежка настинка до сърдечен удар.

Киселев е донесъл със себе си от Екатеринбург пулсов оксиметър, апаратура за реанимация (механична белодробна вентилация), катетри и превръзки. Отначало в частта му имаше недостиг на турникети - изпращани са от доброволци. Лекарят не е изненадан, че руските власти не осигуряват на военните всичко необходимо. "От много време съм в медицината. Това отдавна не ме учудва. И това не е само на фронта", каза Киселев.

Той също така спасява и украинските военни, които са пленени от Русия. Според лекаря той се е отнасял към всички военни по един и същи начин: "В момента не ме интересува кой е виновен. Войната ще си остане война, дори да го наречете танц на балерините. Всички хора са абсолютно еднакви отвътре."

Киселев трябваше да напусне самопровъзгласилата се ЛНР през май - заради упорита работа той получи заклещена херния. Той все още няма планове да се връща в Донбас - това беше физически и морално трудно преживяване. "Наоколо има страдание, кръв и, извинете за израза, лайна и смрад. И естествено е трудно да си постоянно в такива условия", казва докторът.

В кои украински болници са докарани руски ранени?

През май руските военни превзеха друга болница в Луганска област - в град Рубижне. Чеченският телевизионен канал "Грозни" показа как военни части на специалните части "Ахмат" с Z ивици са инспектирали отделенията. Преди това те са били част от отделението по инфекциозни болести на Централната градска клинична болница в Рубижне, се казва в историята. Болницата е важна, защото е "на практика на първа линия".

Ръководителят на Чечения Рамзан Кадиров твърди, че сградата, "изоставена поради липса на средства и ресурси", е възстановена за сметка на фондация "Ахмат-Хаджи Кадиров". Чеченските специални части намериха там уж безстопанствени лекарства и ги взеха за себе си. "Много качествени лекарства това не е една кутия или две - намериха много", разказва един от войниците.

Украински лекари също лекуват руски военни. През февруари служители на военната болница в Днепър обявиха в социалните мрежи, че имат нужда от студенти по медицина. "Болницата приема ранени денонощно. Това е основното военномедицинско заведение в града, в което се изпращат всички ранени военнослужещи." Според събеседник на Би Би Си, близък до болницата в Днепропетровск, през март там са били докарвани и руски войници. СБУ на Украйна отказа да коментира тази тема.

Как"коронавирусните" легла станаха отново полезни

През 2020 г., в пика на пандемията, 16 медицински центъра на Министерството на отбраната, построени за два месеца, се появиха в различни региони - те трябваше да изолират до 1600 военни, заразени с коронавирус. До началото на войната пандемията все още не е приключила, но медицинските центрове се оказахаполезни за леко ранените във войната с Украйна.

Точно такъв отделен медицински център в севастополския залив Омега, базиран във военната болница "Пирогов", беше посетен от губернатора на Севастопол Михаил Развожаев 10 дни след потъването на крайцера "Москва". В медицинския център, който според него "едно време е бил предназначен за лечение на коронавирус", чиновникът заварил осем моряци от "Москва" - те вече "приключвали лечението". Това се казва в канала в "Телеграм" "RaZVozhaev". На видеото ранените стоят мълчаливо до усмихнатия чиновник - заснети са така, че лицата им да не се виждат. "Всеки иска да служи, всеки обича военната служба във флота", увери губернаторът в същото време зад кулисите.

По това време в болницата "Пирогов" в Скалистия залив Севастопол, според майката на загиналия моряк Егор Шкребец, лежат около 200 ранени моряци. Майката на друг моряк каза, че синът ѝ първо е бил настанен в болница в Севастопол, а след това преместен в Санкт Петербург. Той, според жената, е имал множество рани от шрапнели по главата, шията и изгаряния.

В района на Курск в първия ден на войната започнаха да освобождават "коронавирусните" отделения на военна болница, за да приемат ранените. По искане на Министерството на отбраната спешно беше преустроена шестата градска болница със 120легла само за лечение на COVID-19 и там бяха преместени военнослужещи с коронавирус.

На 4 март в Кубинка близо до Москва беше затворен временен медицински център за ле1чени на коронавирусни инфекции на Министерството на отбраната, където над 500 военни лекари лекуваха цивилни пациенти. Техният "консолидиран отряд" е преместен с военнотранспортни самолети във ВМА в Санкт Петербург, съобщиха от Министерството на отбраната.

Как се подготвят ранените за връщане на служба

В края на май паралимпийци пристигнаха в Централната военна болница Вишневски в Москва, където се лекуват ранени участници във войната в Украйна. Те проведоха майсторски класове по спорт за хора с увреждания пред ранените. Паралимпийските спортисти учеха осакатени от войната мъже да играят хокей с шейна, тенис на маса, фехтовка, колоездене, седящ волейбол и стрелба.

Обученията се провеждаха в рехабилитационно-образователния център, създаден на базата на болницата "Вишневски" за участниците в "специалната операция". От Министерството на отбраната обещават, че пострадалите военни ще могат да продължат военната си служба - във военните окръжия, военните поделения и други структури на Министерството на отбраната ще бъде въведена военна длъжност "за всички".

Турникети, бинтове и патерици

Дали материалната подкрепа на руската военна медицина отговаря на мащаба на "санитарните загуби" (каквито се считат ранените и болните във войната) в Украйна, става ясно и информацията на доброволците.

През април членовете на отряда "Помощ Z" във Viber събраха "индивидуални дарения" за ранените в 1586-та Смоленска военна клинична болница. "Има много приковани на легло момчета с изгаряния, рани от шрапнели. На първо място са необходими хигиенни продукти и храна, тъй като храната е много лоша и на момчетата им липсва домашна храна", пише Оля, участник в чата. Доброволци уточниха, че получават заявки за лекарства за хемороиди и простатит. "Като цяло нашите мъже са настинали...", съобщиха те в чата.

Лекарствата в този чат бяха събрани и за предната част - хемостатични (включително турникети) и средства против изгаряне, антивирусни, антипиретични и антихистаминови лекарства, превръзки.

През май доброволци изпратиха вентилатори в болница в Белгородска област и събраха пари за хладилник. Продуктите за ранените са прехвърлени в болниците в Стрелна и Кронщад близо до Санкт Петербург. За болницата на руската гвардия на Ленинградска област търсеха патерици и бастуни "като подарък".

Валенки вместо застраховка

В началото на март Владимир Путин подписа указ за доплащане на ранените участници в "специалната операция" (и на семействата на загиналите войници). Военните с наранявания, рани и сътресения вече имат право на по 3 милиона рубли (88 500 лв). Това е допълнително плащане към установените от закона еднократни обезщетения в случай, че военнослужещ е обявен за негоден за служба поради нараняване (за военнослужещи по договор - 2,9 милиона рубли) и месечни компенсации (от 4100 до 10 700 рубли (120 до 315 лв), в зависимост от за групата инвалидност)

Освен това, според закона, на военните трябва да се изплащат застраховки - от 74 хиляди рубли (2200 лв) за леки наранявания до 2,2 милиона рубли (65 000 лв) за инвалидност.

Адвокат Максим Гребенюк твърди, че към него се обръщат ветерани от войната, които не получават обезщетения за нараняванията си, защото отказват да продължат да воюват в Украйна, както и военнослужещи, за които руските власти твърдят, че не са изпратени в Украйна.

Друга част от ранените бяха отрязани от обезщетенията от Министерството на отбраната. На 22 април ведомството определи процедурата за назначаване на плащания с указ на Путин - парите се дължат за специален вид нараняване, което е в списъка с наранявания, одобрен от правителството през 1998 г. "Сега няма да плащат дори за наранявания на меките тъкани на крайниците (ако костите, нервите и кръвоносните съдове не са увредени)", коментира адвокат Гребенюк.

Списъкът също не включва например измръзване. В групата на Гребенюк ВКонтакте, където валят оплаквания и въпроси от военните и техните близки, майката на един от участниците в "специалната операция" каза, че синът ѝ се е върнал у дома от войната с измръзване на двата крака от 2-ра степен , той успява да получи удостоверение, но то бива отхвърлено от Военно-лекарската комисия. Адвокатът смята, че застраховка няма да бъде изплатена на мъжа, тъй като това нараняване не е включено в същия списък с наранявания.

"Ще бъдат раздадени максимум валенки (плъстени ботуши) за бъдеще, но и това не е сигурно", иронично отбелязва член на групата под публикация за измръзване.

Прочети цялата публикация