Вече е ясно: в Китай управлява режим на терора
Изтеклите данни от полицията в провинция Синцзян още веднъж показват в какво се е превърнала Китайската народна република при Си Дзинпин: в режим на терора. Хиляди изтекли снимки и документи са били проучени от 12 медии в различни страни, автентичността им също е проверена. Те показват как хора биват поробвани, унижавани и измъчвани в лагери, създадени от режима на Си.
Китай продължава да твърди, че тези лагери, които се виждат на сателитни снимки, били "образователни центрове", в които хората можели да влизат и излизат пожелание и когато си искат. Но още през 2018 година журналисти от BBC разкриха какво всъщност се случва в тях.
Цяла една провинция е превърната в затвор
Си Дзинпин и неговата номенклатура са превърнали цял Синцзян в затвор: хората там са следени на всяка крачка от камери, вземат им се генетични проби, гласовете им биват записвани, срещу тях сe използва специален софтуер за лицево разпознаване. Пекин стига дори толкова надалеч, че вече предлага тази ужасяваща технология за следене, която вече се е доказала в Китай, и на други режими - например този в Зимбабве. Нито следа от някакво състрадание по отношение на уйгурите. Точно в стила на Си Дзинпин, който през 2019 година беше отсякъл: "Не показвайте никаква милост към уйгурите".
Всичко започва през 2013 година, когато тогавашното китайско ръководство обвинява радикални мюсюлмани за убийството на 21 китайци в автономната провинция Синцзян. Тя привлича вниманието на Пекин заради подземните си богатства - както апетитите към Тибет са свързани с водните запаси от топящите се хималайски снегове.
Ръководството на Комунистическата партия изпраща китайски заселници от западните провинции в районите, населявани от уйгури, с цел тяхната икономическа експлоатация. Това води до конфликти с местното население, но доколко въпросният смъртоносен инцидент наистина е с ислямистка връзка, така и не е доказано.
Културата на този народ се заличава
В представите на Си Дзинпин етническите малцинства в Народната република, които са общо 55 на брой, са по-малко значими от ханските китайци, които съставляват 95 процента от населението на страната. По волята на Пекин уйгурите трябва да бъдат "синизирани", тоест да бъдат накарани да възприемат начина на живот и културата на мнозинството. Точно това се случва зад стените на лагерите, където хора бива затваряни и измъчвани и където им се забранява да упражняват своята религия, език и култура.
Извън тези лагери войниците на Пекин се гаврят с жените на задържаните уйгури, които биват подлагани на стерилизация и принуждавани да правят аборти.
Сателитните снимки показват също, че в Синцзян, подобно на Тибет, Пекин унищожава културни паметници, за да заличи наследството на поробеното малцинство. Американският Конгрес и парламентите на Канада и Нидерландия наричат геноцид това, което Пекин причинява на хората в Синцзян.
Западът не може да поддържа отношения с този режим
Пекин отхвърля всички критики като западна пропаганда. А пред Върховната комисарка на ООН за правата на човека Мишел Бачелет, която тези дни посети Китай, официални китайски представители нарекоха последните разкрития за случващото се в Синцзян "политическа манипулация".
Точно обратното е вярното: тези разкрития доказват, че Си Дзинпин е начело на един безправен режим, с който цивилизованият свят не трябва да общува. Докато лагерите н Синцзян не бъдат разтурени, а отговорните лица, на първо място Дзинпин и неговият външен министър Ван И, не бъдат съдени за престъпления срещу човечеството, демократичните държави не могат да имат нормални взаимоотношения с Китайската народна република.
Александър Гьорлах е старши научен сътрудник в Съвета за етика в международните отношения "Карнеги" и научен сътрудник в Института за интернет към Оксфордския университет. Живял е в Тайван и Хонконг.
Автор: Александър Гьорлах
Прочети цялата публикация