OFFNews Политика | 01.06.2022 10:02:00 | 156

Агентите на ДС ще се обявяват всеки път, когато кандидатстват за публична длъжност


Парламентът прие на второ четене законови промени, които задължават бившите агенти на Държавна сигурност да се обявяват всеки път, когато кандидатстват за публична длъжност. промените са по предложение на "Демократична България".

От едва 96 гласували народни представители, "за" бяха 77, "против" - 19. ДПС, ГЕРБ и "Възраждане" не гласуваха, а ИТН гласуваха "против".

Още от обсъждането на законопроекта в Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред БСП, "Има такъв народ" и "Възраждане" се обявиха против промените. Същевременно от "Продължаваме промяната" и "Демократична България" настояват, когато дадено лице е работило или сътрудничило с Държавна сигурност, това да се оповестява всеки път, щом кандидатства за публична позиция.

Изненадваща беше днешната позиция на ДПС, които направиха обратен завой от предишната си позиция и оттеглиха подкрепата си за законопроекта. 

БСП: Тези, които са били в службите или не са между живите, или са пенсионери

В началото на дебата депутатът от "Възраждане" Петър Петров каза, че и в момента в сайта на Комисията по досиетата може да се провери кой е бил свързан с ДС. Според него е порочна практика Комисията да се задължи да провежда заседания отново и отново за едно и също нещо. "Възраждане" имат собствен законопроект, който предлага Комисията по досиетата да бъде закрита.

Зам.-председателят на вътрешната комисия Рена Стефанова от ПП му отговори, че става дума за това, че всеки път, когато някой се насочи към публична длъжност, той следва да бъде проверен. "С две думи, защитаваме правото на обществото да знае кой е бил част от службите при всеки повод", заяви Стефанова. 

Зам.-председателят на "Възраждане" Цончо Ганев се включи в дебата и заяви, че е абсурдно 4 милиона лева годишно да се харчат за тази цел. "17 пъти е бил проверяван Велизар Енчев. Някой явно искат това да продължава, за да си трупа политически актив."

Борислав Гуцанов от БСП възрази срещу предложените промени:

"Каква е ползата 33 години след промените отново да отваряме тази тема, когато по-голяма част от тези хора, които са били част от службите, не са между живите, а другите са пенсионери? Ще облекчим ли икономиката, ще помогнем ли на гражданите? Колко хора наистина са били разузнавачи и колко са работили за българската армия? Не обиждаме ли тях и техните поколения? Трябва да сме много по-внимателни, когато говорим за тази материя."

Атанас Атанасов (ДБ) му напомни, че в България има действащ закон, който е обявил комунистическия режим за престъпен. Икономистът от ДБ Мартин Димитров също взе отношение по темата и опроверга твърдението на Цончо Ганев:

"Въпросът е принципен - или хората ще знаят какви хора се предлагат за публични постове, или няма да знаят. Не е вярно, че всеки път се прави проверка. Тоест, множество проверки няма и няма допълнителен разход при обявяването им. БСП казаха, че тези хора са с големи заслуги. Ами като са с такива големи заслуги - обявете ги, да знае обществото! Искаме яснота, да е ясно кой кой е. Защо ги криете бе хора, нека хората ги видят и да преценят!"

Лидерът на групата на БСП Георги Свиленски коментира, че те ясно за заявили, че тази комисия трябва да бъде закрита. "Колеги от ДБ, нито вие ще напомпате електората си с тези промени, нито ние ще го напомпаме с неговото отхвърляне. Тази дискусия е безпредметна."

Той предложи промяна в текста за закриване на комисията, но зам.-председателят на НС Кристиан Вигенин от БСП му отвърна, че няма такава възможност в правилника.

ДПС с обратен завой 

Според Джейхан Ибрямов от ДПС обръщането назад винаги е било контрапродуктивно. "Този законопроект е дъвка за наивници. По този начин ние държим на каишка политици. Основният въпрос е не е кое е най-доброто, а кой ще определи кое е то. За мен е ясно кой определя това - БСП - бившата комунистическа партия".

Мартин Димитров му отговори, че е странно как на първо четене ДПС са подкрепили законопроекта, а после са си променили мнението. Той си обяснява поведението им с това, че са видели, че за ДПС няма изгода. Действително, още преди законопроект да влезе в пленарната зала, лидерът на групата на ДПС Мустафа Карадайъ заяви, че ДПС ще подкрепи предложените промени. 

Ибрямов отново взе думата, за да отговори на Димитров: "За подобен законопроект от вносители, които са били част от тези структури по онези мрачни времена - да, чувствителни сме. Повтарям - този законопроект е дъвка за наивници."

Внезапен физически сблъсък в пленарната зала

След финално изказване на Искрен Митев от ПП, председателят на "Възраждане" Костадин Костадинов отиде до мястото му, където се стигна до лек физически сблъсък между двамата.  

"Поне едно нещо ми стана ясно по време на тези обсъждания, че г-н Копейкин (бел.ред. - всеизвестен подигравателен прякор на Костадинов) измами хората и си купи къща с техните пари, тези които му останаха си ги обърна в евро, ваксинира се и накрая вдигна гарда, за да покаже, че е повече човек от другите!", заяви Митев.

Прочети цялата публикация