ЕС въвежда общо зарядно от 2024 година

Всички нови устройства на пазара в ЕС ще трябва да включват USB-C порт за зареждане до есента на 2024 г., решиха Европейската комисия и Европейският парламент във вторник в опит да намалят електронните отпадъци, пише европейската редакция на "Политико".
"Мобилни телефони, таблети, електронни четци, слушалки, цифрови фотоапарати, , ръчни конзоли за видеоигри и преносими високоговорители, които се презареждат чрез кабел, ще трябва да бъдат оборудвани с USB-C порт, независимо от техния производител, " пише в прессъобщение на парламента, "Лаптопите също ще трябва да бъдат адаптирани към изискванията до 40 месеца след влизането в сила."
Това включва всички лаптопи, потвърди докладчикът Андрей Ковачев. По-дългият период на внедряване от 40 месеца вместо 24 е компромис след разногласия относно това дали лаптопите трябва да бъдат в обхвата, тъй като те обикновено изискват повече енергия и използват по-голямо разнообразие от зарядни устройства.
Други спорни точки бяха дали на доставчиците ще бъде забранено да предлагат зарядни устройства с всяко новозакупено мобилно устройство, за да се намалят електронните отпадъци и как трябва да се стандартизират безжичните зарядни устройства. Те ще бъдат разгледани на по-късна дата след допълнителни оценки от Европейската комисия и органите по стандартите, каза Ковачев.
Един производител, който ще трябва да направи значителни промени, е Apple, който се обяви срещу първоначалното предложение на Европейската комисия през септември. Моделите iPhone използват собствения Lightning кабел на Apple.
Това решение идва след десетилетие на бавен напредък от ЕС на стандартизиран метод за зареждане на мобилни устройства. Докладчиците заявиха, че регламентът трябва да бъде гласуван на пленарната сесия през юли.
Припомняме, че идеята за общо зарядно беше лансирана от Соломон и Гергана Паси през далечната 2009 година.
Прочети цялата публикация



Заместник-кметовете на Столична община Надежда Бачева и Никола Лютов се срещнаха с хората с увреждания
Доц. д-р Борислав Цеков: Парламентарна, а не гилдийна република
Гретчен Уолш няма спирка – подобри собствения си световен рекорд на 100 метра бътерфлай
София получи над 15.1 млн. евро държавно финансиране за общински проекти
Венцислав Спиридонов: Целта ни е не е само да посочваме проблемите, а да предлагаме решения като партньори на държавата
Процедурата е в ход! Испания бърза да легализира стотици хиляди мигранти
Coface: Фалитите в България намаляват с 6% през 2025 г.
MET Group отчита силни резултати за 2025 г. с ръст във всички основни бизнес направления
Жилищата в Гърция поскъпват по-бързо от тези в ЕС
"България ли е следващата Унгария?": чужди медии за изборите
Млади виртуози превзеха Бургас: „СОЛиСиМи“ събра бъдещето на класическата музика
Валверде наруши мълчанието си след скандала, разкри сензационна версия
Унай Емери успя - след 44 години Астън Вила пак е на финал в Европа!
Фрайбург е на първи финал в Европа в историята си!
Кристъл Палас – Райо Валекано е финалът в Лига на конференциите
Фрайбург - Астън Вила е финалът в Лига Европа
Автоджамбазите имат нова мишена, тези коли са под прицел
Жената, нападнала с нож четирима във Варна, отива в психиатрия
Кола се вряза в хора пред магазин в София
Звукът на любовта