БНР Стара Загора | 08.06.2022 09:40:30 | 179

Иво Димов: Българските общини изпълняват европроекти за над 2 милиарда лева, голяма част от тях са спрени


Българските общини няма да постигнат набелязаните мерки и цели през годината, а това води до орязване на разходи и до влошаване качеството на живот на гражданите. Това коментира за Радио Стара Загора Иво Димов, зам.-председател на УС на Националното сдружение на общините (НСОРБ)  и кмет на Димитровград след проведената работна среща с премиера и министри вчера. В актуализацията на бюджета, представен на дискусията, общините не присъстват, освен планираните 34 млн. лева за местното здравеопазване. По новия колективен трудов договор (КТД) основната месечна заплата за медицинска сестра в ясла и яслена група в детски градини се повишава на 1200 лева. В същото време няма възможност за актуализация на заплатите в общинските администрации. Очертаващата се диспропорция става сериозна. Младши специалист ще получава около 800 лева месечно възнаграждение, обясни Иво Димов.

В отговор на въпрос той заяви, че неминуемо ще се стигне до актуализация на общинските бюджети в тази сложна ситуация.

По думите му няма яснота дали ще продължат компенсациите за общините заради високите цени на тока и газа, които покриват едва 42% от увеличението на енергоносителите.

Димов припомни за намерението за създаване на фонд към МРРБ с бюджет от 1 млрд. лева, от който да се финансират ремонти на четвъртокласната пътна мрежа и ВиК проекти, но "няма яснота кога ще се случи".

Българските общини изпълняват европроекти за над 2 млрд. лева. Голяма част от тях обаче са спрени заради поскъпване на суровините с над 30-40%, подчерта в разговора Иво Димов. В опит да се справи с инфлационния натиск управляващото мнозинство подготви проект за изменение и допълнение на Закона за обществените поръчки (ЗОП). На практика той предвижда преодоляване на инфлацията в строителството с индексация на договорите по ЗОП. Димов поясни, че Народното събрание ще гласува промените на второ четене, но изготвянето на методиката, която реално ще приложи промените, крие неясноти:

И там е проблемът – как ще бъде изготвена тази методика, колко ще бъдат допустимите проценти индексация. Дали те ще бъдат само за строителните материали, или и за услугите, формулата на изчисление.

Той предупреди, че ако не се приеме методиката на готвената индексация по ЗОП тези проекти няма да бъдат завършени, тъй като „няма фирма изпълнител, която да поеме 30-40% от собствения си джоб“. А България няма да усвои европейските средства изцяло. 

В Плана за възстановяване и устойчивост българските общини не присъстват на фона на засиления граждански интерес към санирането на жилищни сгради, каза в отговор на въпрос Димов. Местната власт остава без ключова роля, консултантски фирми в 6-те планови района за развите ще се ангажират с процедурите:

„Пари има. Въпросът е, че не се знае кога ще дойдат тези пари, кой ще определя процедурите, по които да се избират изпълнителите“.

Като „абсолютно несериозно“ Иво Димов определи предложението на „Продължаваме промяната“ за редуциране на общините у нас и намаляване на мандатите на кметове и общински съветници. Подобна административна реформа с окрупняване на общините ще доведе до влошаване на качеството на предлаганите публични услуги“. Намаляването на мандатите е „опит мачът следващата година да бъде служебно спечелен още от съблекалнята“ и ще доведе до невъзможност успешни кметове да се кандидатират за поста. Никъде в Европа няма такова ограничение, а е и в разрез с Конституцията на страната.

Индустриалните паркове стават приоритет на държавата. Планират ли се инвестиции в района на Димитровград? Каква ще бъде съдбата на ТЕЦ "Марица 3"? Интервюто с Иво Димов можете да чуете в звуковия файл.

Прочети цялата публикация