Fakti.bg | 08.06.2022 13:03:32 | 111

Ковачевски: Нашата цел е ясна – Западните Балкани трябва да станат част от ЕС


В Охрид се провежда среща на върха от инициативата "Отворени Балкани" с участието на лидерите от региона и домакинството на премиера на Република Северна Македония Димитър Ковачевски, албанския му колега Еди Рама и сръбския президент Александър Вучич, както и гостите Дритан Абазович, министър-председател на Черна гора, и Зоран Тегелтия, председателстващ съвета на министрите на Босна и Херцеговина, които в своите обръщения подчертаха, че сътрудничеството и съвместните действия са много важни за страните от региона, зачитащи ценностите на Европейския съюз. С обръщения към срещата се включиха еврокомисарят по разширяване Оливър Вархей и Габриел Ескобар, заместник-помощник държавен секретар на САЩ и специален пратеник за Западните Балкани, който изпрати видеосъобщение от Сараево, съобщават от пресслужбата на правителството на Северна Македония.

В обръщението си Ковачевски подчерта, че инициативата "Отворени Балкани" е успешна и носи осезаеми резултати за гражданите. "Отворени Балкани" вече дава първите резултати за гражданите и бизнеса. Зелената лента за превозни средства на ГКПП Кафасан и Табановце позволява значително по-бърз поток от камиони, превозващи селскостопанска продукция или храни. Нашите институции са в постоянна комуникация с крайна цел тези зелени линии да премахнат напълно трансграничните бариери“, каза Ковачевски, като се позовава на ползите от тристранното споразумение, подписано между Северна Македония, Сърбия и Албания.

Ковачевски каза, че благодарение на Споразумението за съвместни действия при природни и други бедствия съседите са помогнали на Северна Македония с навременна намеса при пожарите през миналата година.

„Цяла Европа и ние в региона сме изправени пред сериозни последици от военните, енергийните, икономическите и здравните кризи. В такива условия ние естествено сме насочени един към друг. Най-накрая се разбираме, помагаме си и най-важното, след дълго време имаме обща цел: Да продължим заедно напред!”, подчерта Ковачевски добавяйки, че сега ползите от свободното движение на капитали, хора, стоки и услуги са още по-ясни и аргументирани.

Той подчерта, че документите, които ще бъдат подписани днес, допринасят за взаимното признаване на дипломи и научни звания, издадени във висши училища и други оторизирани институции в трите държави, което ще ускори процеса на създаване на единен общ пазар на труда за оставане на младите хора.

„Заедно ще популяризираме Отворените Балкани като атрактивна регионална туристическа дестинация. Днес стартираме ново сътрудничество в областта на културата. Договорихме се да създадем общ календар на културните събития, който ще донесе по-голяма мобилност на публиката и ще насърчи културния обмен. Очаквам да увеличим броя на фестивалните събития в региона, което ще означава повече съдържание за нашите граждани и по-голяма привлекателност на региона“, каза Ковачевски, който спомена и Меморандума за разбирателство за сътрудничество като полза за улесняване на трансграничното движение на хора, стоки или услуги на данъчни администрации между страните от региона.

„Нашата политическа цел е ясна – Западните Балкани трябва да станат част от Европейския съюз. Мястото на всяка страна от региона е в Европейския съюз”, каза Ковачевски.

Сръбският президент Александър Вучич подчерта, че тримата лидери на Северна Македония, Албания и Сърбия показват, че нямат нерешени двустранни въпроси, че са приятели и си сътрудничат в полза на всички граждани. Сръбският президент призова страните от региона да участват в работата на работните групи, които ще се срещнат това лято и ще обсъдят как да се преодолеят проблемите с продоволствената криза и електроснабдяването. Той подчерта, че е необходимо да се ускорят всички процеси и с подписването на меморандумите и споразуменията в рамките на днешния ден ще се обезпечи потокът от хора, стоки и услуги.

В обръщението си министър-председателят на Албания Еди Рама подчерта, че войната в Украйна е показала, че инициативата "Отворени Балкани" е необходимост за сътрудничество на страните от региона по отношение на осигуряването на храна и преодоляването на енергийната криза.

Албанският премиер Рама изрази задоволство от присъствието на представители на САЩ и ЕС, както и гости от Черна гора и Босна и Херцеговина, които по този начин оказват подкрепа на инициативата "Отворени Балкани".

В изявлението си премиерът на Черна гора Дритан Абазович подчерта, че страните от региона гледат към бъдещето, без да гледат към миналото, и подчерта, че заради гражданите в региона е необходимо всички лидери тук да си сътрудничат и да работят заедно за икономическо развитие и постигане на европейска интеграция.

Зоран Тегелтия, председателстващ съвета на министрите на Босна и Херцеговина, изтъкна, че искрено се надява да бъде последният представител на Босна и Херцеговина, който ще дойде на „Откритите Балкани“ като гост. Той посочи, че присъства на срещата, защото бизнес общността подкрепя инициативата, а тъкмо тя е в основата на прогреса на обществото в полза и за гражданите.

Заместник-помощникът на държавния секретар на САЩ Габриел Ескобар изпрати посланието си чрез видеовръзка и подчерта, че САЩ виждат Западните Балкани през призмата на 21-ви век и изтъкна, че благодарение на доброто им географско местоположение имат възможност за сътрудничество във всички области. Той подчерта, че страните от Западните Балкани имат огромен потенциал и предприемачески дух за икономическо и регионално сътрудничество в областта на възобновяемата енергия, за преодоляване на проблемите, породени от изменението на климата.

В обръщението си еврокомисарят по разширяването Оливер Вархей оцени, че идеята за Отворени Балкани е замислена от региона и тази идея е подкрепена от Европейския съюз и посочи, че докато се изпълняват основните стратегии от дневния ред на ЕС, тази инициатива може да постига икономически резултати.

В рамките на срещата на върха ще бъдат подписани няколко меморандума и споразумения за сътрудничество.

Споразумение за сътрудничество в областта на взаимното признаване на дипломи и научни звания, издадени от висши учебни заведения и други оторизирани институции в трите държави, ще ускори процеса на приемане на дипломи и професионални компетенции, което е още една стъпка към общ пазар на труда.

Меморандумът за разбирателство за сътрудничество в областта на туризма съвместно ще популяризира региона като атрактивна туристическа дестинация.

Една от целите на Меморандума за сътрудничество в областта на културата е да се създаде общ календар на културните събития, който ще насърчи и културния туризъм.

Меморандумът за разбирателство за сътрудничество на данъчните администрации между страните от региона създава нова възможност за по-лесно трансгранично движение на хора, стоки или услуги, пише в съобщението.

Прочети цялата публикация